پنج شنبه , ۲۴ آبان ۱۳۹۷

گزارش تصویری از نمایشگاه روز ششم نقاشی های حسنیه رومی در نگارخانه ثالث

روز ششم

روز ششم
گزارش تصویری از نمایشگاه روز ششم نقاشی های حسنیه رومی در نگارخانه ثالث

سایت تندیس

hossnieh roomi 3

 

نمایشگاه نقاشی های حسنیه رومی از ۲۰-۲۵ مهرماه ۹۷ در گالری ثالث در معرض بازدید عموم قرار گرفته است. حسنیه رومی متولد ۱۳۵۸ است و از ۱۳۹۲ تا کنون در نمایشگاه های گروهی بسیاری در ایران، فلورانس و آتن شرکت داشته و اینک نمایشگاه انفرادی خود با عنوان «روز ششم» را در گالری ثالث برپا داشته‌است.

آثار رومی نقاشی‌هایی در ابعاد بزرگ هستند، با تکثر رنگی و استفاده از رنگ‌های فام، به همراه نقشمایه‌های گیاهی برگرفته از مینیاتور ایرانی در ترکیب با فیگور و پرتره و یا بدون آن.

مهدی تدینی در گزاره‌ای که بر این نمایشگاه نوشته می‌گوید: « رهایی به آن معنای تامّ و اسطوره‌ای خود تنها در بامداد آفرینش وجود داشته است. از همان دم که آدمی از بوتۀ خلقت بُرون آمد و در مسیر زمان گام نهاد، دمادم خود را بر تار و پودی از زمان و مکان گره می‌زد. فرهنگ و تمدن، زندگی اجتماعی و آیین شهروندی، فرش عظیمی را گرداگرد وجود آدمی تنید که فرد تنها یکی از هزاران گره آن بود. این‌ فرورفتگی در زمان و مکان، این رشته‌های ناپیدا که از درون کالبد آدمی می‌گذرد، چونان صلیبی انسان را به چارمیخ خود می‌کشد. در بی‌کرانِ واقعیت هیچ راهی برای رهیدن از این بار گران نیست و تنها تخیل هنرمندانه می‌تواند تصویر و خیالی رهیده‌ازقفس برای انسان بازآفرینی کند. و این همان کاری است که حُسنیۀ رومی بر بوم خود می‌آفریند…

 

او همۀ این گره‌های زمانی و مکانی را از دست و پای وجود می‌گشاید و آدمی را در فیگورهایی زنانه، رها، فرورفته در خلسه، بی‌وزن و بی‌خویش، در عالمی پیشازمانی و پیشامکانی به تصویر می‌کشد. او انسان را به نیمروز آفرینش می‎برد، به لحظه‌ای که آفتاب هستی تازه تابیدن گرفته است و موجودات در گستره‌ای هزاررنگ یک به یک آفریده می‌شوند. اَشکال مبهم و رنگ‌های در هم آرام آرام شکل می‌گیرند و گیاهان و جانواران بستری رنگارنگ از باشندگان را پدید می‌آورند. و اینک، در لحظۀ اوج آفرینش، نوبت انسان است تا در «روز ششم» آفریده ‌شود، انسانی فارغ از بار هستی و رنج‌های زمان و مکان…»

نوشته‌های پیشنهادی

گزارش تصویری نمایشگاه الهه حیدری در گالری اثر با عنوان «ساکن» ها

نقاشی هایی ساکن و تنها در آثار الهه حیدری

در مجموعه‌ی "ساکن"ها فیگورها همه نشسته‌اند. زن‌هایی بدون دهان. فیگورها زن‌اند چون الهه حیدری اینطور خواسته ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

مزایای عضویت در خبرنامه تندیس را میدانید؟
دریافت بهترین مطالب وب سایت و مجله تندیس
ما هم از اسپم متنفریم و مطمئن باشد مشخصات شما امن خواهد بود.