یکشنبه , ۲۵ آذر ۱۳۹۷
خانه | خبر | درس های شهرام کریمی پیرامون طراحی

طراحی و خودیافتگی

درس های شهرام کریمی پیرامون طراحی

درس های شهرام کریمی پیرامون طراحی
طراحی و خودیافتگی

به گزارش سایت تندیس، سارا اوسطی: شهرام کریمی در کارگاهی سه روزه با موضوع طراحی و خودیافتگی، طراحی را از منظر خود بیان نمود. شهرام کریمی، نقاش شهیر ایرانی و ساکن آلمان است. او طی این کارگاه، هنرجویان را با نقاشان مشهور معاصر و شیوه های کار آنان آشنا کرد و اذعان داشت :« طراحی اساسا به معنای درست دیدن است. طراحی به نوعی فردیت است و هرکس باید شیوه‌ی خاص خود را در طراحی دنبال کند.»
وی در ادامه گفت: « طراحی پایه‌ای برای نقاشی است ولی نباید اجازه بدهیم که اصول طراحی ما را محدود کند، هنرمند اصولا باید مرحله‌ی شناخت را پشت سر گذاشته و با محدودیت به طراحی کلاسیک وارد نشود. اواضافه کرد که در نقاشی، حس، سهم بسزایی دارد و اشاره کرد که کلاس‌های نقاشی خودش در آلمان همراه با شعر تدریس می شود، به این معنا که او شعر را جدای از نقاشی نمی داند.»
در این کارگاه همچنین هنرجویان به طور عملی به طراحی پرداخته و کار گروهی روی یک اثر را تجربه کردند. در این تجربه‌ی جمعی، هنرجویان علاوه بر یادگرفتن نوع نگاه کلی به سوژه و رعایت تناسبات طراحی، جسارت و شهامت تغییر دادن و حتی تخریب کردن نقاشی تکمیل شده را نیز پیدا کردند.
بخش دیگر این کارگاه به تحلیل آثار بزرگان هنر نقاشی معاصر و طراحی از پرتره و چگونگی رها شدن از قید و بند های طراحی کلاسیک و همچنین کار با متریال های مختلف اختصاص داشت.
در این کارگاه، کریمی ضمن انتقاد از سیستم آموزش هنر در ایران گفت: «آموزش هنر باید به گونه‌ای باشد که زمینه‌‌ی ایجاد خلاقیت را در هنرجو پرورش دهد و متاسفانه ما در ایران در این زمینه ضعیف عمل می‌کنیم و گاهاً من می‌بینم که طرح ها بسیار به هم شبیه هستند.» وی همچنین افزود: «فلسفه، لازمه ی آموزش هنر است و نیاز به آموزش فلسفه برای درک بهتر هنر در ایران بسیار حس می شود.»
او در خلال این کارگاه در باب فیلم‌های عباس کیارستمی، اشعار فروغ فرخزاد و مباحث فلسفی سخن گفت و تلاش کرد هنرجویان را از کلیشه‌های همیشگی طراحی بیرون آورد.
این کارگاه در روزهای ۱۲تا۱۴ تیرماه در آموزشگاه سکو تهران برپا گردید.

نوشته‌های پیشنهادی

سيد اسدالله شريعت پناهي

سید اسدالله شریعت پناهی در یادداشتی از شهرام کریمی | خود بودن و هنرمند ماندن

یادداشتی به بهانه‌ی نمایشگاه نقاشی سید اسدالله شریعت پناهی “همه پاکیم و رها” گالری دانژه مجله آوام: ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مزایای عضویت در خبرنامه تندیس را میدانید؟
دریافت بهترین مطالب وب سایت و مجله تندیس
ما هم از اسپم متنفریم و مطمئن باشد مشخصات شما امن خواهد بود.