چهارشنبه , ۲ خرداد ۱۳۹۷
خانه | پژوهش | پرونده صنعت و تجارت هنر | فناوری در برابر سنت

پرونده صنعت و تجارت هنر | فناوری در برابر سنت

پرونده صنعت و تجارت هنر  | قسمت سوم و پایانی: فناوری در برابر سنت
سه حوزه‌ای که صنعت هنر در آنها همچنان نسبت به تغییر مقاومت می‌کند
چرا اگر بازار به‌روز نشود، محکوم به فنا است
سه نکته اساسی که در کنفرانس تجارت هنر در نیویورک مطرح شد

سایت تندیس ترجمه معصومه شیخی 

art industry new york

فناوری در برابر سنت
مانند یک دانش‌آموز اول دبیرستان که سوگند می‌خورد دست از همه چیز بکشد و تنها روی آزمون نهایی‌ دبیرستانش تمرکز کند، کنفرانس دلایلی هم برای تشویق و هم نگرانی برای رابطه‌ی صنعت با فناوری ارائه می‌دهد. نتیجه‌گیری نهایی بستگی به این دارد که آیا عاقلانه‌تر است که روی ارائه‌دهندگان و اعضای پنل تمرکز شود یا روی مخاطبان و واکنش‌های آنها.
از یک سو، این رویداد شامل تعداد تعجب‌برانگیزی از نوآوران دیجیتالی بود. برنادین بروکِر‌وایدر درباره‌ی منطق پلت‌فرم آنلاین خود در سایت Vastari، توضیح داد، که به دنبال برقراری ارتباط موثر و شفاف بین ارکان مختلف اکوسیستم یک نمایشگاه است، از مجموعه‌دارهایی که می‌خواهند اثری هنری را قرض بدهند، تا سالن‌هایی که می‌خواهند آن اثر را قرض بگیرند، تا واسطه‌هایی که این بازار را داغ می‌کنند. مَگنِس رِش در کنفرانس حضور داشت تا از اپلیکشن شفاف‌سازی قیمت خود، به نام مگنس، دفاع کند که به تازگی با سرمایه‌گذاری لئوناردو دی‌کاپریو تولید شده است. این روز این گونه خاتمه یافت که جنیفر دیسن از مرکز ساتبی که به گفته‌ی خودش در تکنولوژی تخصصی ندارد، برخی از کشفیات جدید مرکز خود را در زمینه‌ی بینایی کامپیوتر، آموزش ماشین و طبقه‌بندی علایق به نمایش گذاشت. (طبقه‌بندی علایق بی‌شباهت به الگوریتم Netflix نیست که براساس برنامه‌هایی که قبلا تماشا کرده‌اید، برنامه‌های جدید را برای تماشا پیشنهاد می‌دهد.
گرچه برایم جالب بود، باید بگویم انتظار این را نداشتم که این رویداد این گونه پایان یابد. به نظر می‌رسید که شرکت‌کنندگان دیگری که در اطراف من بودند نیز همین نظر را داشتند. هرچند، لحن واکنش‌هایمان به طرز چشمگیری از هم فاصله داشت.
فرض کنیم که من حتا از بسیاری از همکارانم در زمینه‌ی هنر با چنین چیزهایی آشنایی بیشتری دارم، چه رسد به جمعیت مسن‌تری که بیشتر مخاطبان کنفرانس را تشکیل می‌دادند. اما زمزمه‌هایی را که طی سخنرانی دیسن و همچنین طی نشست کوتاهی در زمینه‌ی جرایم سایبری شنیدم، می‌شد به عنوان صدای پس‌زمینه‌ی در یک صحنه از یک فیلم علمی‌تخیلی استفاده کرد، هنگامی که یک شیء اسرارآمیز روی یک علفزار فرود می‌آید و روی دهانه‌های دودافشانش بلند می‌شود تا به مزرعه‌داران کنجکاو اطرافش با اسلحه‌ای لیزری شلیک کند.
به طور مشابه، هنگامی که یک متخصص امنیت سایبری، به نام اَرن آنِنسِن، به جمعیت حاضر توصیه کرد که از احراز هویت دو مرحله‌ای در ایمیل‌هایشان استفاده کنند، لحن صحبتش مانند این بود که وحی مُنزَل است.
در پایان میتوان به این نتیجه رسید که تکنولوژی دنیای هنر را فرا خواهد گرفت، خواه صنعت هنر آمادگی آن را داشته باشد، خواه نه. کنفرانس صنعت هنر باید به خاطر زمانی که به این موضوع اختصاص داده است، مورد تحسین واقع شود. اما اگر صنعت هنر به جای مواجهه با تغییرات، از آنها فرار کند، به ضرر خودش خواهد بود.

قسمت‌های قبل از  پرونده تجارت هنر را اینجا دنبال کنید: 
Art Industry 2

چرا صنعت هنر نسبت به تغییر مقاومت می‌کند؟

سه حوزه‌ای که صنعت هنر در آنها همچنان نسبت به تغییر مقاومت می‌کند چرا اگر بازار به‌روز نشود، محکوم به فنا است سه نکته اساسی که در کنفرانس تجارت هنر در نیویورک مطرح شد سایت تندیس ترجمه معصومه شیخی ما سه تنش اید‌ئولوژیکی پرفشار را که از کنفرانس تجارت هنر در نیویورک استخراج شده است، …

۰ comments
Art Industry 3

صنعت و تجارت هنر  | محلی‌گری در برابر حرفه‌ای‌سازی

پرونده صنعت و تجارت هنر  | قسمت دوم: محلی‌گری در برابر حرفه‌ای‌سازی سه حوزه‌ای که صنعت هنر در آنها همچنان نسبت به تغییر مقاومت می‌کند چرا اگر بازار به‌روز نشود، محکوم به فنا است سه نکته اساسی که در کنفرانس تجارت هنر در نیویورک مطرح شد سایت تندیس ترجمه معصومه شیخی  در قسمت قبل به شفافیت …

۰ comments

نوشته‌های پیشنهادی

بازار عکاسی حراج عکس استفان شور

بازار عکاسی حقیقتا چقدر پیشرفت کرده است؟

بازار عکاسی واقعا تا چه اندازه پیشرفت کرده است؟ چهار نتیجه‌گیری مهم بر مبنای داده‌های ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مزایای عضویت در خبرنامه تندیس را میدانید؟
دریافت بهترین مطالب وب سایت و مجله تندیس
ما هم از اسپم متنفریم و مطمئن باشد مشخصات شما امن خواهد بود.