چهارشنبه , ۲ خرداد ۱۳۹۷
خانه | خبر | مجموعه گنجعلی­‌خان اولین شهرسازی فکرشده دوران اسلامی

مجموعه گنجعلی­‌خان اولین شهرسازی فکرشده دوران اسلامی

مجموعه گنجعلی­‌خان اولین شهرسازی فکرشده دوران اسلامی
عضو شورای علمی همایش «سلطان محمد» گفت:  مجموعه گنجعلی‌خان، نمادی از شهرسازی دوران اسلامی است

زهره بزرگمهری، عضو شورای علمی همایش سلطان ­محمد، اظهار داشت: «در مجموعه گنجعلی­‌خان برای نخستین بار در دوران اسلامی شهرسازی به صورتی فکر­ شده و دستوری مدّ نظر قرار می­گیرد.»

bozorgmehri1 24826

همایش سلطان­ محمد معماریزدی ۲۴ اردیبهشت ، ۱۳۹۷ساعت ۱۴، در سالن همایش‌های فرهنگستان هنر به نشانی خیابان ولی‌عصر(عج)، پایین‌تر از چهارراه طالقانی، شماره ۱۵۵۲ برگزار می­شود. حضور علاقه‌مندان در این همایش آزاد است.

به گزارش روابط عمومی فرهنگستان هنر، همایش «سلطان محمد معمار یزدی» که سال گذشته فراخوان آن منتشر شد، اردیبهشت امسال در فرهنگستان هنر برگزار می‌شود. به همین مناسبت با زهره بزرگمهری از اعضای شورای علمی این همایش گفتگویی کوتاه داشتیم. وی در خصوص آنکه از چه راهی با آثار سلطان محمد معمار یزدی آشنا شده، اظهار داشت: در اولین سفرم به کرمان، درست چهل سال پیش، وقتی شاهکار معماری مجموعه گنجعلی­‌خان را دیدم با نام سازنده­اش آشنا شدم و با دیدن و بررسی رباط زین ­الدین به شناخت بیشتری رسیدم.

بزرگمهری درباره اینکه آیا سلطان­ محمد را می‌توانیم صاحب سبک در معماری عصر صفوی بدانیم، تصریح کرد: سلطان­ محمد معماریزدی به­‌راستی صاحب سبک و اندیشه، هم در تک بنا و هم در خلق مجموعه بناهاست. رباط زین‌الدین در نوع خود منحصر به فرد است. در مجموعه گنجعلی­‌خان برای نخستین بار در دوران اسلامی شهرسازی به صورتی فکر­شده و دستوری مدّ نظر قرار می­گیرد.

به نظر بزرگمهری حمام گنجعلی­‌خان برای مرد و زن کاربری داشته که در ساعات مختلف روز و شب به هر گروه اختصاص داده می­شده ­است. همچنین از منظر وی این حمام برای استفاده عموم بوده؛ ولی در زمان یا زمان­هایی خاص برای استفاده اشراف و بزرگان به کار می­رفته است.

وی درباره تقسیم‌­بندی­های حمام گنجعلی­خانگنجعلی­‌خان اظهار داشت: این حمام کامل­ترین تقسیم‌بندی از لحاظ عملکرد و فضاسازی را دارد که بحث درباره آن بسیار مفصل است.

نوشته‌های پیشنهادی

چالش فضا در چیدمان تام ساچس

چالش فضا در چیدمان | تام ساچس Tom Sachs 

پرونده چالش فضا در چیدمان  معرفی هنرمندان معاصر | تام ساچس Tom Sachs  سایت تندیس ترجمه ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مزایای عضویت در خبرنامه تندیس را میدانید؟
دریافت بهترین مطالب وب سایت و مجله تندیس
ما هم از اسپم متنفریم و مطمئن باشد مشخصات شما امن خواهد بود.