چهارشنبه , ۲ خرداد ۱۳۹۷
خانه | نقدوبررسی | گزارش نمایشگاه | استقبال پرشور از نمایشگاه جغرافیا و فرهنگ در گالری دانژه سمنان

استقبال پرشور از نمایشگاه جغرافیا و فرهنگ در گالری دانژه سمنان

استقبال پرشور از نمایشگاه جغرافیا و فرهنگ در گالری دانژه سمنان
گزارش تصویری نمایشگاه 
هنربان: جاوید رمضانی

geography and culture dangers gallery 20

نمایشگاه «فرهنگ و جغرافیا» روز هفتم اردیبهشت ۹۷ با حضور کم سابقه جمع کثیری از هنردوستان، مسئولین حوزه فرهنگ و هنر و مدیریت شهری، خبرنگاران، هنرمندان و ۴ تن از صاحبان آثار ساکن در ایران با هنربانی دکتر جاوید رمضانی در گالری دانژه سمنان افتتاح شد.

در این نمایشگاه ۲۰ اثر نقاشی رنگ روغن، اکریلیک روی بوم و کاغذ و دو مجسمه از هنرمندان پیشکسوت سید اسدالله شریعت پناهی، محمدعلی بنی اسدی، محمدحسن جواهری، ابراهیم یغمایی، مسعود سعدالدین و بهمن صحت لو به نمایش در آمده است که بخشی از این آثار برای اولین بار به نمایش گذاشته می شود.geography and culture dangers gallery 6

هنرمندان این نمایشگاه، در حداقل برهه ای از زمان، ساکن و یا محصل در سمنان بوده اند و جغرافیای سمنان آثار گوناگون این هنرمندان را کنار هم قرار داده است. به همین سبب هنرمندان این نمایشگاه نقاط اشتراک زیادی درزندگی خود و در یک جغرافیای کوچک دارند که بی تاثیر در توسعه سبک کاری آنها نیست.

به گفته کرمی مدیر گالری دانژه «از آنجایی که هنر نقش عمده را در تولید و نشر فرهنگ بازی می کند، بررسی جغرافیایی هنر، به مثابه بررسی جغرافیایی فرهنگ است.geography and culture dangers gallery 23

نگاه به این آثار می تواند نشان دهد که مسیرهایی که مبدا یکسان دارند، چه مقصدهای متنوعی می توانند داشته باشند. تنوع آثار، از سبک گرفته تا اجرا، مسئله ای فراتر از سلیقه است و پیامهای فرهنگی در خود دارد.

در این اتفاق اگرچه جغرافیا عامل کنار هم قرار گرفتن آثار است و دوری جغرافیایی نتوانسته گسستی در روابط بین هنرمندان و یا رابطه بین هنرمند و اقلیم سمنان ایجاد نماید.»

geography and culture dangers gallery 15 همچنین جاوید رمضانی در بیانیه نمایشگاه عنوان می‌کند: گذر از محیط طبیعی و رفتن به چشم اندازهای فرهنگی دغدغه این نمایشگاه است، بطور اخص می‌توان طبیعت و اقلیم به مفهوم جغرافیای خاص مکانی و زمانی را به منزله میانجی یا بستر افق‌های فرهنگی نو دانست. در طول تاریخ تفکر معاصر پارادایم‌های  علم جفرافیا در قالب نظریات اندیشمندان و شتاب دهندگی رویکردهای انتقادی مسئله جغرافیا را به عنوان رابطه انسان و طبیعت مورد کنکاش قرار داده‌اند. تخریب‌های انسان در طبیعت همراه با توسعه  صنعتی اقلیم‌های دارای تاریخ و مهاجرت‌های گسترده از سویی و توجه به روند جامعه در حال مدرنیزه شدن همگی این مقوله را دارای ارزش کرده است. هنر در جایگاه بازتاب دهنده حقیقیِ تغییرات اندیشه برای هنرمندانِ مسئول و جدی یک اقلیم می‌تواند بستر زیبایی برای رصد این تغییرات و پرسشگری در جهت حل مشکلات زیستی معاصر در این اقلیم‌ها دانست.geography and culture dangers gallery 2

جمع آوری اثار اساتیدی صاحب ذوق و پشتکار در کنار هم و بررسی روند تغییرات و نگاه آنان به خود و گذشته خود در قالب آثارشان برای مخاطبان صاحب سوال و کنجکاو غنیمتی است درخشان و هیجان آور. این تجربه زیبایی شناسانه در حیطه جغرافیای فرهنگی بزرگی در مقیاس کشور ایران بارها در دیگر نقاط دنیا رخ داده است و چه بسا با دیدگاهی شرق شناسانه و خود محور از نگاه دیگری.

با رشد روز افزون هنر ایرانی و پهناوری کشور و توسعه دیدگاه‌های نظری، نیازمند این بررسی در حیطه‌های مکانی و جغرافیایی کوچکتری هستیم. این اساتید در یک مورد همگی مشترک‌اند و آن عزیمت از یک مکان بخصوص در گذشته به سمت زیستن و آگاهی و رسیدن به اکنون تاریخی است، اکنونی آغشته به تنوع دیدگاه‌ها و روش‌ها در هنر و زیستن.

این نمایش امکانی برای فهم گفتمان مسلط  زمانه (که از منظر این قلم همراهی با طبیعت  به جای نبرد با آن است) فراهم می‌آورد و بانی همبستگی و اراده به سمت غنی بخشیدن به فرهنگ معاصر ایرانی است.  geography and culture dangers gallery 3

لازم به ذکر است نمایشگاه تا ۴ خرداد ماه در گالری دانژه به نشانی سمنان، بلوار قائم ، نبش خیابان میرحاج تمدید شد. علاقه مندان میتوانند همه روزه به جر روزهای شنبه از ساعت  ۱۰ تا ۱۲ – ۱۷ تا ۲۲ به گالری دانژه در سمنان مراجعه نمایند.

تلفن: ۰۲۳-۳۳۳۳۴۰۴۱

برای دیدن کاتالوگ نمایشگاه اینجا کلیک کنید.

برنامه گالری‌های دیگر را اینجا ببینید.

 

نوشته‌های پیشنهادی

آرش امدادیان گالری اتبین

فرم معنادار، نقدی بر نمایشگاه نقاشی آرش امدادیان

نقدی بر نمایشگاه نقاشی «دوباره…» آرش امدادیان در گالری آتبین فرم معنادار سایت تندیس به ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مزایای عضویت در خبرنامه تندیس را میدانید؟
دریافت بهترین مطالب وب سایت و مجله تندیس
ما هم از اسپم متنفریم و مطمئن باشد مشخصات شما امن خواهد بود.