چهارشنبه , ۲ خرداد ۱۳۹۷
خانه | تبریک و تسلیت | عباس عطار عکاس سرشناس ایران در گذشت

عباس عطار عکاس سرشناس ایران در گذشت

عباس عطار عکاس سرشناس ایران در گذشت

Abbas Attar 04

عباس عطار عکاس سرشناس ایران در سن ۷۴ سالگی  ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ به علت بیماری سرطان در پاریس در گذشت.

عباس عطار متولد ۱۳۲۳ در خاش و دانش‌آموخته رشته مطبوعات و ارتباطات در انگلستان بود. او سال ۱۹۸۱ به آژانس عکس مگنوم پیوست و از ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱ رئیس دوره‌ای مگنوم بود. و در ۱۹۸۵ عضو تمام وقت مگنوم شد؛ و همچنین از ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱ رئیس دوره‌ای مگنوم بود.

عباس را عکاس عکاسان نامیده‌اند. او می گوید چون دنیا رنگی است، می‌خواهم آن را سیاه سفید نشان دهم و وقتی از من می‌پرسند چه عکاسانی روی من تأثیر گذاشته‌اند، می‌گویم رامبرانت، پیکاسو، سزان، کاراواجیو و ولاسکز.

۲۶ ساله بود که عکس‌هایش در مجلات جهان به چاپ رسید؛ عکس‌هایی با قالب سیاسی و اجتماعی. از جنگ‌ها و انقلاب «بیافرا» در آفریقا تا بنگلادش و ویتنام و خاورمیانه و شیلی و آفریقای جنوبی، همراه با روایتی از آپارتاید. در سال۱۹۶۱ پس از آنکه عکس‌هایش جهانی شد، به آژانس عکس «مگنوم» پیوست. تاریخ تأسیس «مگنوم» به سال۱۹۴۷ بازمی‌گشت؛ آژانسی که توسط عکاس مشهور فرانسوی «هنری کارتیه برسون» به همراه «رابرت کاپا» و تعدادی از عکاسان جنگ تشکیل شد که برای ثبت وقایع مختلف سیاسی و اجتماعی دنیا دور یکدیگر جمع شده بودند. سال‌ها بعد یعنی در ۵۴سالگی، رئیس دوره‌ای آژانس عکس «مگنوم» شد (از ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱)

نخستین عکس‌هایش را در سن ۱۴ سالگی در استقلال الجزایر گرفت و ۲۶ ساله بود که عکس‌هایش در مجلات جهان به چاپ رسید؛ عکس‌هایی با قالب سیاسی و اجتماعی از جنگ‌ها و انقلاب در آفریقا تا بنگلادش، ویتنام، خاورمیانه، شیلی و آفریقای جنوبی.

او بین سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۹ لحظات به‌یادماندنی از انقلاب اسلامی ایران را روی کاغذهای عکاسی ماندگار کرد. عطار سال ۷۷ شمسی بعد از ۱۷ سال دوری بار دیگر به ایران بازگشت و دستاورد این سفر، کتابی شد به نام “روزشمار ایران ۱۹۷۱-۲۰۰۲” که علاوه بر عکس‌ها، شامل یادداشت‌های روزانه او نیز هست و این یادداشت‌های روزانه در ایام سفر کمک می‌کند تا زیبایی‌شناسی شخصی عکس‌هایش برای بیننده شناسانده و معنی شود. ۱۱جلد کتابی که از او به چاپ رسیده، تنها بخشی از فعالیت‌های سی‌و شش‌ساله او را شامل می‌شود.

به عقیده او ده‌ پانزده سالی که از انقلاب گذشت دیگر بهترین عکس‌ها کار عکاسان مستند نبود، بلکه کار عکاسان هنری بود که خالق محیط آثار خود بودند و نه ثبت کننده‌های حقیقت.

عباس عطار ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ به علت بیماری سرطان در ۷۴ سالگی در پاریس درگذشت.

منبع: سایت عباس، هنر آنلاین

نوشته‌های پیشنهادی

مجله تندیس شماره ۳۶۸ هنر انقلاب

مجله تندیس شماره ۳۶۸ با ویژه نامه هنر انقلاب منتشر شد

مجله تندیس شماره ۳۶۸ با ویژه نامه هنر انقلاب در تاریخ ۱۷ بهمن منتشر شد ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مزایای عضویت در خبرنامه تندیس را میدانید؟
دریافت بهترین مطالب وب سایت و مجله تندیس
ما هم از اسپم متنفریم و مطمئن باشد مشخصات شما امن خواهد بود.