چهارشنبه , ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
خانه | خوشنویسی | بهرام حنفی و دوره آبی خط نقاشی‌هایش

بهرام حنفی و دوره آبی خط نقاشی‌هایش

بهرام حنفی و دوره آبی خط نقاشی‌هایش
یادداشتی بر نمایشگاه خط نقاشی بهرام حنفی در گالری ساربان

سایت تندیس به قلم الهه رحمانی خاکی

bahram hanafi sarebann gallery blue caligraphy 2

ظهور هنر خط نقاشی موجب شد تا عناصر درونی خوشنویسی با فرم بندی و ترکیب‌های تازه‌تری به بیان حس و حال درونی این هنر اصیل و قاعده مند ایرانی به نوعی اعتلا در فضایی متفاوت دست یابد. هنری که امروزه دست مایه‌ایی شده برای اجرایی ناب از طرح‌های فرمالیستی و بافت و رنگ که مهمترین اصول آن را تشکیل می‌دهند. آثار بهرام حنفی یکی از بارزترین نمونه‌های این هنر نوظهور است. این هنرمند با تکیه بر خط شکسته نستعلیق آثاری را خلق می‌کند که بی‌شک از غالب خوشنویسی درآمده و به کمک فرم‌های کلی حروف کالیگرافی شده آثاری امپرسیون از لحاظ رنگ و انتزاع از فرم را خلق می‌کند. وی تاکنون نمایشگاه‌های بسیاری را برپا کرده و این بار آثارش را در تم رنگی آبی به اجرا درآورده؛ آثاری که هر یک به دنبال دیگری در فرم و رنگ، فضایی آسمانی یا دریا گونه را که هر لته تونالیته‌ایی از آبی دارد را تداعی می‌کند و رقص حروف با درونمایه‌ایی از اشعار خیام و حافظ به تصویر کشیده شده است، اجرایی با شش دانگ قلم و پرفورمنس گونه که با چرخش و رنگ گذاری‌های سریع سیاه مشقی از خط نگاره‌های نقاشانه را بر بوم می‌گذارد، خط نقاشی‌هایی که طی یک پروسه ی چشمگیر به نوعی اعتلا دست یافته که هنرمند صرفا با توجه به روح مطلق و معنوی اثر و در تقابل عناصر بیرونی و درونی به اجرای آنها پرداخته. شخصی سازی سبک توسط او توجیه‌‌گرِ فرم آثارش است و انرژی نهفته در پس هر اثر جوهره‌ی زبانی مشترک مدرنیته و سنت گرا است.

bahram hanafi sarebann gallery blue caligraphy 3

سطوح ساده و استوار در آثار وی بیانگر بداهگی و سیالیت است وی صورت را از سنت گرفته و حروف را آزادانه و رها همانند احجام کانستراکتیو بر بوم نشانده است. او در فصلی از اجرای آثارش قرار گرفته که نظام فرمی انتخابیش همانند امضای آثارش شده و این قاعده‌مندی را می‌توان در آثار بسیاری از هنرمندان نقاش مانند بابک اطمینانی و یا جکسون پالاک و موندریان جستجو کرد؛ ولی عبور از این فصل باید در کنار انتخاب تم رنگی متفاوت در ترکیب‌بندی و فرم‌سازی‌های جدید و با بیانی تازه نیز اتفاق بیفتد.

bahram hanafi sarebann gallery blue caligraphy 6

دلسپردگی به قاعده‌های خوشنویسی چه کهن وچه جدید ازعادات جدایی ناپذیر خوشنویسان است ولی با این حال برای رسیدن به پیشانی این هنر و ماندگار شدن در تاریخ هنر خوشنویسی باید از تکرار پرهیز کرد و به دنبال نوآوری‌های خاص زمانه‌ی خود بود. آثار وی را می‌توان در یک اثر خلاصه کرد و در یک اثر دید و نقد کرد. شاید تکرار در نوع اجرا و شباهت در کلیت اثر مخاطب را در نوع خوانش به چالش بکشد ولی به نوعی هر یک از آثار در ژانر تزئینی و جدا از کلیت نمایشگاه قابل توجه و فرمند به نظر آید و می‌توان این هنرمند را پایه گذار سبکی جدید در خط نقاشی ایران دانست. تامل در این کارها شاید نزد مخاطب آگاه احساس نیاری در نوع اجرا ایجاد کند و او را به دنبال تنوع در بافت، ایده و حتی رنگ به جستجو بکشاند؛ بهرام حنفی در خصوص انتخاب رنگ آبی برای آثارش می‌گوید، درونگرایی آبی؛ هنرمندان بسیاری را در خود فرو برده است و نمی‌توانم انکار کنم که من نیز در مواجهه با تاریکی‌های درون خودم به آبی رسیدم.

نوشته‌های پیشنهادی

کومشیان به هنربانی جاوید رمضانی گالری ساربان

کومشیان به هنربانی جاوید رمضانی در گالری ساربان

کومشیان به هنربانی جاوید رمضانی در گالری ساربان نمایشگاه گروهی نقاشی و مجسمه جمعی از ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مزایای عضویت در خبرنامه تندیس را میدانید؟
دریافت بهترین مطالب وب سایت و مجله تندیس
ما هم از اسپم متنفریم و مطمئن باشد مشخصات شما امن خواهد بود.