چهارشنبه , ۲۳ آبان ۱۳۹۷
خانه | نقدوبررسی | گزارش نمایشگاه | مجسمه‌های «رنگ و رینگ» سپیده نوری در گالری اعتماد

مجسمه‌های «رنگ و رینگ» سپیده نوری در گالری اعتماد

نگاهی به نمایشگاه مجسمه سپیده نوری در گالری اعتماد

سایت تندیس به قلم نویسنده مخاطب بصیرا بلبلی

sepide nouri 8 «رنگ و رینگ» دومین نمایشگاه انفرادی مجسمه سپیده نوری است که در گالری اعتماد برگزار شد. او متولد ۱۳۶۰ است و پیش از این، نزد پرویز تناولی دوره دیده است و قبل از این دو نمایشگاه، بیشتر در حوزه جواهرسازی فعالیت داشته است.

سپیده نوری در مجموعه رینگ، به روابط انسانی و خشونت موجود در جامعه کنونی و تکرار و روزمرگی این خشونت می‌پردازد.sepide nouri 5

آثار این مجموعه شامل دو بخش هستند، بخشی رنگین و آغشته و غرق شده در رنگ‌هایی که بر سر و رویشان ریخته است. رنگ‌هایی لزج و در برگیرنده، به گونه‌ای که دیگر خودی وجود ندارد. فردیت از میان رفته است و جنسیت معنایی ندارد و فقط درگیری ما و اطرافیانمان مطرح است.

ما در کش و واکش باهم، بر یکدیگر تاثیر می‌گزاریم و تاثیر می‌پذیریم . رنگ می‌کنیم و رنگ می‌شویم. نجاتی نیست، می‌زنیم و می‌خوریم، حتی برنده و بازنده‌ای وجود ندارد.sepide nouri 3

جنگی همیشگی که گویی پایانی بر آن نیست و به خاصیت جامعه‌ی ما بدل شده است. خشونتی که به وضعیتی روزمره بدل شده است و انسان‌ها به گونه‌ای تصویر شده‌اند که انگار در عادی‌ترین وضعیت موجودند!

در این بخش آثار، عنصر آیینگی اهمیت بسیاری دارد. مجسمه‌ها بر روی آیینه نصب شده‌اند و بر تکرار همه‌ی این اتفاقات و وضعیت تاکید دارند .sepide nouri 6

بخش دوم مجسمه‌هایی هستند با همان حال و هوا و البته رنگ‌ها بسیار متفاوتند و یاد آور فلزهای اکسید شده و اشیا قدیمی است. پوسیدگی و کهنگی در این کارها مورد تاکید بیشتری است. گویی  در یک آن، انسان‌ها ثابت شده‌اند و اتفاقات همچنان با همان روند ادامه دارد و ادامه دارد و….

می جنگند و می‌پوسند و ادامه می‌دهند. داستانی که پرومته وار ادامه می‌یابد، گویی همیشه همین خواهد بود.sepide nouri 1

لازم به ذکر است نمایشگاه تا  تا ۲۸ فروردین در گالری اعتماد به نشانی خیابان هفت تیر٬ مفتح جنوبی٬ بن بست شیرودی پلاک ۲۵ ادامه دارد.

sepide nouri 2

نوشته‌های پیشنهادی

ریرکریت تیراوانیجا

صد چهره قدرتمند جهان هنر | ریرکریت تیراوانیجا، هنرمندی که مناسبات را به اشیا ترجیح می‌دهد

صد چهره قدرتمند جهان هنر | ریرکریت تیراوانیجا هنرمندی، که مناسبات را به اشیا ترجیح ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

مزایای عضویت در خبرنامه تندیس را میدانید؟
دریافت بهترین مطالب وب سایت و مجله تندیس
ما هم از اسپم متنفریم و مطمئن باشد مشخصات شما امن خواهد بود.