شنبه , ۲۵ آذر ۱۳۹۶
خانه | پژوهش | هیتو اشتایرل | صد چهره قدرتمند جهان هنر

هیتو اشتایرل | صد چهره قدرتمند جهان هنر

پرونده صد چهره قدرتمند جهان هنر | شماره ۱
هنرمند به مثابه نظریه پرداز، نظریه پرداز به عنوان هنرمند

سایت تندیس: ترجمه یاسمن نوذری

هیتو اشتایرل Hito Steyrel

Hito Steyrel هنر قدرتمند است یا حداقل سازه‌ای از نیروهایی قدرتمند است و نه همیشه از نوع مثبتش! این چیزی است که اشتایرل متوجه شده است. او امسال در مصاحبه‌ای با گاردین گفته بود: «هنر معاصر با سرمایه نئولیبرال در کنار اینترنت، بینال‌ها، آرت‌فرها، تاریخ‌های پاپ آپ و تفاوت فزاینده درآمدها امکان‌پذیر شده است. همچنین باید از نیروهای نابرابر نظامی، زمین‌خواری بساز بفروش‌ها، تخلفات مالیاتی، پول‌شویی و بازارهای مالی قانون زدایی شده نیز نام برد.»  اشتایرل ترتیب این لیست را بهم می‌زند چون از قصد می‌خواهد سلسله قدرت را در هم بریزد.
آثار او که با تحقیقات فشرده و ویدیوهای روایت محور (ترکیبی از فیلم‌های یافت شده، فیلم‌هایی که خود گرفته است و انیمیشن‌های دیجیتال) و چیدمان شناخته می‌شود، امسال جایگاه ویژه‌ای در پروژه مجسمه مونستر داشت. صراحت سرسختانه و دقت بالای آکادمیکش که در نوشتار، سخنرانی‌ها و نحوه تدریسش مشهود است، تاثیرات غیرقابل‌انکاری در سطح بین‌الملل دارد. کارهای او به آرامی تغییرات مثبتی نیز به همراه داشته است. به عنوان مثال در ماه سپتامبر، وقتی که فهمید نمایشگاهی گروهی «هنر آلمان» در چین قرار است با حمایت «راینمتال ای.جی»، سازنده تانک و تکنولوژی ارتشی واقع در دوسلدورف، به هشت موزه دیگر در بیجینگ برود، اعتراض کرد. وی به برگزارکنندگان نمایشگاه نوشت و هیچ جوابی دریافت نکرد. همچنین در روزنامه‌ها هم توجه را به این موضوع جلب کرد.  اشتایرل در آخر به همراه تعدادی دیگر از شرکت‌کنندگان این نمایشگاه، توافق‌نامه استاندارد نمایشگاهی برای هنرمندان تنظیم کردند که بار مسئولیتی بر دوش هنربان‌ها و سازمان‌ها می‌گذاشت تا تمام جوانب یک سرمایه گذاری بالقوه را بررسی کنند.
نوشته‌های این هنرمند ساکن برلین، عقاید تندرویش در مورد فرهنگ دیجیتال، سیاست تصویر و کیفیت هوشیاری انسان در عصر تکنولوژی و کاپیتالیسم  تبدیل به متون مرجعی شده‌اند برای نسلی که دیگر فریب هنر و فرهنگ شبکه ارتباطی برایشان رنگ باخته است و دیگر وعده‌های آرمان شهری آنان را باور ندارند.
او در کتاب Duty Free art که گلچینی از مقالاتی است که در طول سال‌ها چاپ کرده است، می‌نویسد: «هنر معاصر به زمانی تعلق دارد که همه چیز می‌رود و هیچ چیز به جایی نمی‌رسد، زمانی که رکود فزونی یافته است و نوآوری‌های مسلسل وار راه به جایی نمی‌برند.»
اما  اشتایرل به جای اجتناب از این سیستم، از فرصت استفاده می‌کند تا در پلتفرم‌های موجود آثار معترضش را نمایش دهد و شاید این حاکی از گذر از دوره پسااینترنت و آگاهی‌های شبکه اجتماعی است که هنر  اشتایرل در سرتاسر جهان به نمایش در می‌آید. تنها در همین سال چیدمان ویدیویی سال ۲۰۱۵ او، کارخانه خورشید، که در بینال ونیز همان سال به نمایش درآمده بود، قرار است در موزه ویتنی نیویورک، شارلوتنبرگ کانستال کوپنهاگن، بنیاد جولیا استچک دوسلدورف و بنیاد ساندرتور ربادنگو در تورین به نمایش درآید. علاوه بر این آثار او در نمایشگاه‌های گروهی بسیاری از هلسینکی تا وین و سائوپائولو و گواچن به نمایش خواهد آمد. سالن‌های سخنرانیش پر از آدم می‌شوند و ویدیوی آنها در یوتیوب وایرال می‌شود. در مجله‌ای-فلاکس می‌نویسد و صدایش میلیون‌ها شنیدار دارد.
از این رو آثارش همه جا هستند و ایده‌هایش ضرورت دارند. در سال ۲۰۱۶ او نوشت که چگونه گردش هنر، شالوده کاربردپذیر آن را طرح‌ریزی می‌کند. «آیا می‌توان این ساختارها را به گونه دیگری سازمان داد که متفاوت از این کار کنند؟ هنر چه مقدار از ارزش مالیش کم می‌شود اگر جوانب فاسدش بازسازی یا تحت نظارت در آیند تا به جوامع بزرگتر هنری سود برسانند؟
اشتایرل به دنبال یافتن جواب این سوال هاست.

مقالات مربوط به هنر معاصر جهان را در لینک زیر مشاهده کنید:

Stuckists art 2

جامانده ها جنبش هنری رادیکال و ایده محور

جامانده ها جنبش هنری رادیکال و ایده محور سایت تندیس ترجمه یاسمن نوذری جامانده ها [۱] جنبش هنری رادیکالی است که در سال ۱۹۹۹ در لندن شکل گرفت. این جنبش نقاشی فیگوراتیو نوینی را با  تمرکز بر روی “ایده “، به عنوان اصلی ترین ابزار هنری برای عنوان کردن موضوعات معاصر، مطرح کرد. جامانده ها تکذیب …

۰ comments

art book3

آرت بوک از کجا نشأت می‌گیرد

آرت بوک از کجا نشأت می‌گیرد نگاهی به روند شکل گیری آرت بوک در هنر معاصر سایت تندیس: ترجمه محمد عبقری  (Artist book) ویلیام بلیک شاعر انگلیسی، بدنبال ابزاری بود تا به کمک آن متون تصویری را تحت کنترل خود دربیاورد تا بتواند آثارش را مستقل از ناشران بازاری و چاپ خانه ها، منتشر کند. …

۰ comments

 

پیشنگاه , زمان می ایستد

نوشته‌های پیشنهادی

سعیده افروخته

سعیده افروخته | معنای درونی یک شهر

سعیده افروخته | معنای درونی یک شهر نقدی بر نمایشگاه شهر: باززایی، در گالری هپتا ...

هنرمندان امروز

سنگینی تاریخ بر دوش هنرمندان امروز

دنیاگردی مجله تندیس شماره ۳۶۴ برگردان: سجاد عمادی #سجاد_عمادی #هنر_معاصر #تاریخ_هنر #هنر_عامه_پسند #عکاسی #چاپ #نقاشی #دنیاگردی #پرفورمنس #وارهول

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مزایای عضویت در خبرنامه تندیس را میدانید؟
دریافت بهترین مطالب وب سایت و مجله تندیس
ما هم از اسپم متنفریم و مطمئن باشد مشخصات شما امن خواهد بود.