چهارشنبه , ۲۷ دی ۱۳۹۶
خانه | اقتصاد هنر | جدال بین موزه و مردم بر سر حراج میراث فرهنگی و هنری

اعتراض پسران راکول به مزایده آثار هنری موزه برکشایر توسط ساتبی

جدال بین موزه و مردم بر سر حراج میراث فرهنگی و هنری

جدال بین موزه و مردم بر سر حراج میراث فرهنگی و هنری
اعتراض پسران راکول به مزایده آثار هنری موزه برکشایر

سایت تندیس ترجمه محمد عبقری

Berkshire Museum 2013 350x271 حراجی‌‌های هنری در سرتاسر جهان، نقش مهمی را در رونق بازار هنر ایفا می‌کنند، اما در عین حال گاهی اتفاقاتی در این حراجی‌ها رخ می‌دهد که مقوله هنر فرهنگ را در موضعی جدید قرا می‌دهد. بسیار اتفاق افتاده است که یک مجموعه آثار که جزئی از میراث فرهنگی یک ملت است در یک حراجی تکه تکه شده و به خریداران مختلف فروخته شده‌ است. برخی از این مجموعه‌ها دیگر هرگز شانس یکجا جمع شدن را ندارند و با از دست رفتن کلیت آن‌ها که بعضا با دقت و دلیل و توسط متخصصین یکجا گرد آمده‌اند، روح آن و بخشی از تاریخ فرهنگی یک ملت از دست می‌رود.
پاییز و زمستان نیز فصل رونق حراجی‌ها است و حراج‌خانه ساتبی قصد دارد بخشی از مجموعه آثار موزه برکشایر ماساچوست در ایالات متحده را برای فروش ارائه دهد، اما این اقدام اعتراضاتی را نیز به دنبال داشته است.
تنها چند هفته مانده به مزایده آثار هنری موزه برکشایر توسط شرکت بین المللی Sotheby ، پسران Rockwell و دیگر شاکیان اعتراض خود را به طور رسمی به دادگاه عالی ماساچوست ابراز کردند تا به طور موقت هم شده از فروش آثار این موزه جلوگیری شود.

Shuffletons NR Berkshire Mu 323x350 معترضان مدعی بودند که براساس قانون ایالتی موزه حق فروش و واگذاری آثار هنری را ندارد و تصمیم برای ارائه این آثار، حقوق و قصد اعطا کنندگان را پایمال می‌کند، همچنین آنها از کم‌کاری متولیان موزه در مراقبت و مدیریت مالی در قبال طرح پیشنهادی برای نوسازی موزه گله‌مند بودند.
الیزابت مک گرا (Elizabeth McGraw) رئیس هیئت مدیره موزه برکشایر در بیانیه‌ای اظهار داشت: «به اعتقاد من، ما این حق قانونی را داریم تا آثارهنری را واگذار کنیم، و مطمئنیم با این طرح جدید ما به عمر آموزشی و فرهنگی موزه یک قرن اضافه خواهیم کرد.» 218N09689 8DHQK 350x214 مدیریت موزه برکشایر در ماه جولای اعلان داشت که قصد فروش ۴۰ اثر از مجموعه موزه را دارد، حرکتی که مبلغی تا سقف ۵۰ میلیون یورو را به ارمغان خواهد آورد تا این عواید در بازسازی و نوسازی موزه و طرح دیدگاه نو را پیاده کنیم که در آن توجه بیشتر به تکنولوژی و نگاه آن به علم و طبیعت را به همراه داشته باشد.
پسران راکول (Rockwell) که این پرونده را راه انداخته‌اند در مصاحبه‌ای چنین اظهار داشتند: «چیزی که در موزه برکشایر دارد اتفاق می‌افتد از بین رفتن اعتمادی‌ست که مردم به نورمن راکول داشتن و خدشه‌دارشدن شهرت مردم برکشایر و این خود برای تمام موزه‌ها اتفاق ناگواری است.
سازمان‌های موزه‌داری شامل انجمن مدیران موزه‌های هنری و موزه‌های آمریکایی همه به‌شدت با این فروش مخالفند. راهنماهای حرفه‌ای، فروش این آثار هنری موزه را به طور کلی ممنوع می‌دانند مگر اینکه در ازای آثاری باشد، و مدیران موزه‌ها نیز می‌گویند که این کار می‌تواند الگوی نامناسبی برای دیگر موزه‌ها باشد، زیرا افزایش درآمد از راه‌های با ثبات، جایش را با فروش آثار خواهد گرفت.

خبرهای دیگر هنر معاصر را در لینک زیر مشاهده کنید:

auction 8

کریستیز در سایه ساتبیز

حراج کریستیز که در عصر روز ۲۵ اکتبر ۲۰۱۷ در شعبه لندن این حراج‌خانه برگزار گردید. نتایج این فروش را در ادامه مطلب ببینید.

۰ comments
david adjaye associates spyscape spy museum new york designboom 02 1

موزه جاسوسی نیویورک، جهان پنهان جاسوسی را به نمایش می‌گذارد

موزه جاسوسی چند رسانه‌ای و تعاملی در نیویورک افتتاح می‌شود با طراحی‌های استودیو “دیوید آجایا” معمار بریتانیایی آفریقایی تبار سایت تندیس به نقل از هنرآنلاین: طراحی‌های استودیو “دیوید آجایا” معمار بریتانیایی آفریقایی تبار برای موزه جاسوسی نیویورک رونمایی شد. موزه جاسوسی که در قالب محیط‌های چند رسانه ای تعاملی طراحی شده، داستان‌هایی از جهان پنهان …

۰ comments
پیشنگاه , زمان می ایستد

نوشته‌های پیشنهادی

هنر مدرن

هنر مدرن و رویکرد آوانگارد | بخش اول

گرینبرگ معتقد است: آنچه گور کاپیتالیسم را خواهد کند، هنر آوانگارد است نه کارگران کارخانه‌ها سایت تندیس: تلخیص سارا حسینی #سارا_حسینی #هنر_مدرن #نقاشی #اکسپرسیونیست #اکسپرسیونیسم_انتزاعی #کلمنت_گرینبرگ #کیچ #نقاشی_آبستره #خلاصه_کتاب #هنر_معاصر_جهان #تاریخ_هنر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مزایای عضویت در خبرنامه تندیس را میدانید؟
دریافت بهترین مطالب وب سایت و مجله تندیس
ما هم از اسپم متنفریم و مطمئن باشد مشخصات شما امن خواهد بود.