یکشنبه , ۳۰ مهر ۱۳۹۶
خانه | پژوهش | آلبرشت دورر | مردی که بلد بود آثارش را بفروشد

خلاصه کتاب نقاش‌ها همیشه پول را دوست داشته‌اند | بخش اول

آلبرشت دورر | مردی که بلد بود آثارش را بفروشد

آلبرشت دورر | مردی که بلد بود آثارش را بفروشد
خلاصه کتاب نقاش‌ها همیشه پول را دوست داشته‌اند | بخش اول

نوشته: جودیت بن هامو – هوئه | ترجمه: لیلی گلستان | نشر مرکز

از آلبرشت دورر تا دمین هرست

سایت تندیس تلخیص سارا بافتی زاده


albrecht durer111
شگفتی‌آور ‌است؛ وقتی می‌بینی هنرمندی هستی که کارت گرفته،‌ می‌دانی که در دو ساعت کار می‌توانی طلا بسازی و این وسوسه‌ای بزرگ است. البته تأثیرات نمایشگاه برگزار کردن نیز مطرح است؛ وقتی دیوارهای بسیاری در اختیار داری و می‌توانی با کارهایت آن‌ها را بپوشانی،‌ پس به جای سه اثر،‌ شش اثر اجرا می‌کنی.
و بعد وسوسه‌ای دیگر پیش می‌آید‌. وقتی فروشنده‌ تابلوهایت به تو می‌گوید: «کریستیان، مجموعه‌دار خیلی خوبی می‌شناسم که می‌خواهد از این دوره‌ی کاری تو اثری داشته باشد،‌ می‌توانی برایش بکشی؟ و البته من این کار را می‌کنم. کار خوبی نیست، اما معمول است.»
کریستیان بولتانسکی هنرمند فرانسوی این حرف‌ها را در ملاء عام اعتراف کرد، در زمانی که همکارانش به ندرت در مورد این مسائل صحبت می‌کردند. او انگیزه‌هایش را پنهان نمی‌کند،‌ حتی مرادش که هنرمند بزرگ بودن است را نیز پنهان نمی‌کند. او می‌گوید پول درآوردن کار آسانی است،‌ اگر قصدمان پولدار شدن باشد، اگر تمام توانمان را برای آن به کارگیریم و هوشمند نیز باشیم به پول خواهیم رسید.

اما هنرمند بزرگ شدن کار بسیار سختی است. حال این سؤال مطرح است؛ هنرمند بزرگ بودن چیست؟
در خلاصه این کتاب به نمونه‎هایی خواهیم پرداخت که در تاریخ هنر از دوران رنسانس تا دوران مدرن را در برمی‌گیرد و شامل اشخاصی می‌شود که صفت بزرگ را به آن‌ها اعطا کرده‌اند.
جذابیت این حقیقت معاصر‌،‌ ایده‌ها را به صورتی دگرگون و محقق می‌کند، در واقع وقتی به تاریخ هنر نگاه می‌کنیم‌،‌ متوجه می‌شویم که بسیاری بوده‌اند که استعداد کمتری داشته‌اند،‌ اما توانسته‌اند پول بیشتری دربیاورند. بازار هنر در مورد کیفیت اثر داوری نمی‌کند. یک هنرمند ممکن است خوب باشد و یا خوب نباشد، موفق یا ناموفق باشد؛ در این حیطه حساس که نامش خلاقیت است باز هم بی‌عدالتی کار خودش را می‌کند.

در هنر یک بخش «حرفه» وجود دارد که وقتی باور داریم حرفه‌ی هنرمند بودن را پیشه کرده‌ایم،‌ لازم است آن را کاملاً فرا گیریم. اما «هنر» وقتی آغاز می‌شود که «حرفه‌» پایان گرفته باشد.
این بر عهده‌ی آفریننده‌ی هنر است که در هر وضعیتی بتواند راه دشوار آزادی را پیداکند. آزادی آفریدن، یا آزادی از مسائل مادی…

albrecht durer2 چند سالی می‌شود که کیفیت هنر معاصر سقوط کرده است. احتمالاً دلایل موجهی برای این اتفاق وجود دارد، ‌اما در نهایت هیچ یک از این دلایل اساس این قضیه را روشن نکرده است؛ که چگونه می‌توان مکانیسم‌های حاکم بر به رسمیت شناختن هنرمندان از سوی یک جامعه را تجزیه تحلیل کرد. مردم فقط یک چیز را به حساب می‌آورند، باید هنری که می‌بینند شبیه چاپ‌هایی باشد که در کتاب‌ها دیده‌اند. یادشان نیست آثاری که امروز چاپ می‌شوند در زمانه‌ی خودشان نوآورانه و اصیل بوده‌اند و نمی‌توان آن‌ها را به عنوان یک نمونه شناخت. این حرف‌ها شبیه جمله‌ی معروف هنرمند دادائیست،‌ فرانسیس پیکابیا است که با لحنی کمتر عالمانه،‌ اما با همین قطعیت،‌ آن را این چنین مجسم کرده است. «برای اینکه شما از چیزی خوشتان بیاید،‌ آن را باید مدت‌های مدید دیده یا شنیده باشید، ‌توده‌ی ابلهان.»albrecht durer1 آلبرشت دورر (Albrecht Dürer (۱۵۲۸-۱۴۷۱ خالق استثنایی تصاویر بود، او محصول دوران خودش نبود بلکه دوران خودش را ساخت و به لطف درکش از نظام هنر آن را دگرگون ساخت. او استاد مسلم در تبلیغ هنر خودش بود. می‌شود هم هنرمند بود و هم کاسب کاری بزرگ راه انداخت.albrecht durer4 دورر پیش از مرگ خود بیش از ۷۰ تابلو، صد گراوور روی مس و دویست و پنجاه گراوور روی چوب و بیش از هزاران طراحی و سه کتاب چاپی از خود به جای گذاشت، که این کتاب‌ها اختصاص داشت به موضوع‌های هندسی، استحکام سازی‌ها و تناسبات بدن انسان. یک انسان گرای دیگر، ویلی بالد پیرکهایمر، که دوست دورر بود روی سنگ گور او این نوشته را حک کرد: «هرآنچه در آلبرشت دورر میرا بود‌، در این مزار نگهداری می‌شود. باقی،‌ نامیرا، به تاریخ هنر تعلق دارد.»1341679949 در بخش‌های دیگر کتاب با کراناخ، مردی که از سایه‌اش تندتر نقاشی می‌کرد،‌ روبنس، دیپلمات ‌تاجر و درآخر نقاش گوستاو کوربه، سلطان کسب و کار،‌ پیکاسو یک سکه زن واقعی و هنرمندان جذاب دیگر آشنا خواهید شد.

پیشنگاه , زمان می ایستد

نوشته‌های پیشنهادی

مسابقه نقطه کانونی

مسابقه نقطه کانونی

رنسانس

رنسانس، ارتقا جایگاه صنعتگر به هنرمند

رنسانس، ارتقا جایگاه صنعتگر به هنرمند خلاصه کتاب در جستجوی زبان نو | تألیف روئین پاکباز، ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مزایای عضویت در خبرنامه تندیس را میدانید؟
دریافت بهترین مطالب وب سایت و مجله تندیس
ما هم از اسپم متنفریم و مطمئن باشد مشخصات شما امن خواهد بود.