جمعه , ۳ فروردین ۱۳۹۷
خانه | پژوهش | سرمایه‌گذاری بر هنر معاصر، موزه ماکرو رم

پرونده دنیای گالری‌ها ـ رم و ونیز | موزه ماکرو رم

سرمایه‌گذاری بر هنر معاصر، موزه ماکرو رم

سرمایه‌گذاری بر هنر معاصر، موزه ماکرو رم
پرونده دنیای گالری‌ها ـ رم و ونیز 

موزه ماکرو رم

سایت تندیس به قلم مریم روشن فکر

رم شهری با سابقه فرهنگی هنری طولانی و همواره بستر شکل‌گیری جریانات هنری زیادی بوده‌است. اما سابقه تاریخی این شهر و انبوه بناها و موزه‌هایی که به هنر کلاسیک تعلق دارند، علاقه‌مندان و طرفداران هنر معاصر کمتر از آن به عنوان قطبی در هنرهای جدید یاد می‌کنند، اما همین موضوع شاید از اصلی‌ترین جاذبه‌های رم باشد که به طرز شگفت‌آوری موجب همکناری هنر کلاسیک و اصیل ایتالیایی و جلوه جدید هنر است و نباید این نکته را نادیده انگاشت که رم به نوعی مرکز و خاستگاه هنر غربی است.
برخلاف روند این پروژه که به معرفی گالری‌ها می‌پردازد، این بار نگاهی می‌اندازیم به یک موزه، که یکی از مهم‌ترین ارکان هنرهای نو در رم است.
موزه ماکرو در کنار موزه ماکسی دو مرکز مهم خرید و نگهداری آثار هنر جدید در رم هستند که به نوعی پشتوانه گالری‌های هنر جدید محسوب می‌شود.macro pelanda پروژه ساخت موزه ماکرو در آغاز آخرین دهه قرن بیستم آغاز شد و در ۱۹۹۹ با بازسازی ساختمان قدیمی کارخانه آبجو سازی پرونی توسط آرشیتکت مطرح فرانسوی خانم اودیل دِک به بهره برداری رسید. ورودی‌های موزه به دو خیابان اصلی راه داشت و از این طریق می‌توانست با شهر در حال گفتگو باشد با مجموعه کاملی شامل یک تراس بزرگ، پارکینگ، کتابخانه و رستوران.macro hall gallery1 موزه ماکرو اینک با افزودن شعبه‌های جدید در تستاچیو و پلاندا خود را گسترش داده‌است. ماکرو سعی دارد با قدرت تمام روی ارزش هنرمعاصر ایتالیا و جهان تبلیغ کند. ایده راه اندازی مرکز پلاندا از ده سال پیش آغاز شده‌است و اینک در یک مکان ۵۰۰۰ متری که مناسب برگزاری نمایشگاه، فعالیت‌های آموزشی و ورک‌شاپ‌هاست تحت نظر مستقیم موزه ماکرو نزدیک به سه سال است که فعالیت خود را آغاز کرده‌است.MuseumsRome1 موزه ماکرو گنجینه ارزشمندی از آثار هنری ایتالیا بعد از دهه شصت میلادی را گردآوری کرده، مانند آثار گروه فورما۱ و جنبش آرته پورا. این مجموعه مانند اورگانیسمی زنده دائم در حال رشد و نمو است و تا این لحظه بالغ بر ۱،۲۰۰ اثر را در خود ثبت کرده‌است. از لحاظ تاریخی می‌توان روند تکاملی مجموعه موزه ماکرو را به سه دوره تقسیم‌بندی نمود، اول از ۱۹۶۰ تا ۱۹۹۴ دوران آغاز فعالیت موزه هنر مدرن و معاصر گالریا کاموناله، دومی از ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۲ دوران آغاز به کار موزه ماکرو و سومی از ۲۰۰۴ تا کنون که با ایجاد تغییراتی در ساختمان موزه ماکرو گسترش پیدا کرد.galleria vetrata istallazione di claudio abate gallery1 موزه ماکرو همچنین در ساختمان ویا نیتزا از مجموعه خود دو آپارتمان برای آرت رزیدنسی در نظر گرفته است. به هنرمندانی که سالیانه برای شرکت در این رزیدنسی انتخاب می‌شوند، علاوه بر محل اقامت یک استودیوی ۱۲۰ متری نیز داده می‌شود که می‌توانند در آن به تولید هنری بپردازند. همچنین جمعی از هنربانان و متخصصین نیز در کنار آنان خواهند بود. در طول دوران رزیدنسی، رویدادهای مختلفی مانند ملاقات در استودیو، کارگاه‌ها، نشست‌ها و غیره برگزار می‌گردد. همچنین امکان همکاری هنرمندان با سایر مراکز هنری مرتبط با ماکرو برایشان فراهم می‌گردد.image.img  از سال ۲۰۱۲ موزه ماکر فعالیت جدی‌تری را آغاز کرد. در این دوران موزه به گسترش ارتباطات بین‌المللی خود پرداخت و گسترشی توام با معرفی خود به عنوان یک مرکز تاثیرگذار در تولید و ارائه در زمینه هنر معاصر. موزه ماکرو در سال‌های اخیر با دریافت وام‌ توانسته گنجینه خود را گسترش دهد و حتی برخی از مهم‌ترین هنرمندان معاصر آثاری را به طور اختصاصی برای این موزه کار کرده‌اند.

MuseumsRome2

پرونده قبلی را در لینک زیر بخوانید:

Enzo Cucchi 2

گالری داری موروثی در خانواده بونومو

گالری داری موروثی در خانواده بونومو پرونده دنیای گالری‌ها ـ رم و ونیز گالری والنتینا بونومو سایت تندیس به قلم مریم روشن فکر گالری والنتینا بونومو، یکی از فعال‌ترین گالری‌ها در زمینه هنرهای معاصر در رم است. شغل گالری داری در خانواده بونومو یک شغل خانوادگیست، مادر والنتینا، ماریلنا بونومو گالری داری با سابقه است …

۰ comments

نوشته‌های پیشنهادی

ویتامین پی دنیای نقاشی معاصر

پرونده ویتامین پی دنیای نقاشی معاصر

سایت تندیس: ادیتور پرونده و مترجم زهرا قیاسی زهرا قیاسی نقاش و مترجم حوزه هنر است، او بیش از چهار سال است که با تالیف و ترجمه پرونده‌های گوناگون در حوزه اقتصاد هنر، معرفی هنرمندان و آموزش‌های بنیادین هنر با سایت تندیس همکاری می‌کند وی سه کتاب در حوزه زیبایی‌شناسی و هنر به چاپ رسانده‌است. او همچنین در بیش از ده نمایشگاه گروهی شرکت کرده و یک نمایشگاه انفرادی دارد و با همکاری مژده اتراک هنربانی چندین نمایشگاه گروهی را نیز عهده دار بوده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مزایای عضویت در خبرنامه تندیس را میدانید؟
دریافت بهترین مطالب وب سایت و مجله تندیس
ما هم از اسپم متنفریم و مطمئن باشد مشخصات شما امن خواهد بود.