یکشنبه , ۲۸ آبان ۱۳۹۶
خانه | پژوهش | جاناتان ایو طراح مطرح اپل را بیشتر بشناسید

پرونده طراحان تاثیرگذار تاریخ

جاناتان ایو طراح مطرح اپل را بیشتر بشناسید

جاناتان ایو طراح مطرح اپل را بیشتر بشناسید

طراحی صنعتی

پرونده طراحان تاثیرگذار تاریخ | قسمت دوم

انتخاب وگردآوری: مریم روشن فکر
سایت تندیس ترجمه امیر خیری

Jony Ive سر جاناتان ایو، مدیر ارشد طراحی در شرکت اپل است و کار نظارت بر طراحی صنعتی مک بوک پرو، آی مک، مک بوک ایر، آی پاد، آی پاد تاچ، آی فون، آی پد، آی پد مینی و آی اُ اس ۷ را بر عهده دارد. در کل این مرد مسئول یکپارچه‌سازی محصولات چرب و نرم اپل است که ما را هر جایی تسلیم خود می‌کنند.
سر جاناتان پل جانی ایو (متولد ۲۷ فوریه ۱۹۶۷)، یک طراح صنعتی بریتانیایی است که در حال حاظر مدیر ارشد طراحی شرکت اپل و سرپرست کالج سلطنتی هنر در لندن است.
فلسفه‌های طراحی او از جاهای مختلفی نشات می‌گیرند، خودش در این‌باره می‌گوید: «من فلسفه طراحی صنعتی را بر اساس گفته‌ای از پائولا آنتونلی تعریف می‌کنم: ظرافت و زیبایی در اشیا حق همه است و نمی‌بایست به زشتی بهای بیشتر داده شود.»jonathan ive apple 5
به گفته «مارک نیوسون» دوست «ایو» هر دو آن‌ها از ثروتمند نبودن انگیزه می‌گرفتند و با کارهای تجربی جلو می‌رفتند. «نیوسون» می‌گوید: هیچ‌کدام از ما از پیش‌زمینه ویژه‌ای برخوردار نبودیم. اکثر کارهایی که انجام دادیم تلاشی برای به دست آوردن چیزهایی بود که در کودکی نداشتیم.imac jonathan ive اعضای گروه طراحی، اغلب، آثاری را که به واسطه اپل اجرا می‌شود به عنوان «خط افقی طولانی» توصیف می‌کنند. جایی که طراحی بخشی از هر مکالمه است.
«ایو» برای اولین بار در دهه ۹۰ بعد از طراحی اولیه مفهومی برای آیپد توسط شرکت استخدام شد، یک تبلت مک به نام Macintosh Folio که یک قلم و صفحه نمایش قابل تنظیم داشت.
قبل از طراحی قاب آی مک G3، طراحی‌های مفهومی مختلفی برای all-in-one مک انجام داد از جمله، کامپیوتری ساخته شده بر پایه اساس خانگی با صفحه نمایشی که پشتش قفسه‌ای پنهان شده بود.
همچنین یکی از ویژگی‌های تکرار شده در مک بوک این است که در هر دقیقه ۱۲ بار روشن و خاموش می‌شود مانند شخصی که در خواب نفس می‌کشد.jonathan iv جاناتان ایو می‌گوید تحت تاثیر «دیتر رمز» طراح صنعتی آلمانی شرکت «بران» بوده است و همچنین سنت «باوهاس» درباره تاثیر سادگی بر بهتر شدن طراحی را همچون طرفداران این این مکتب گرامی می‌دارد.
«ایو» جایزه‌های زیادی برای کار خود دریافت کرده است. در سال ۲۰۰۳ برنده جایزه بهترین طراح سال شد. در سال ۲۰۰۶، او به عنوان عضو افتخاری آکادمی مهندسی سلطنتی منصوب شد و در سال ۲۰۱۲ به پاس خدمات و دستاوردهایش در طراحی لقب شوالیه را دریافت کرد. در یکی از نظرسنجی‌های بی بی سی سال ۲۰۰۴، «ایو» به عنوان تاثیرگذارترین فرد در فرهنگ بریتانیا شناخته شد.

jonathan ive apple 2

jonathan ive apple 4 شماره قبل از پرونده طراحان تأثیرگذار جهان را در لینک زیر ببینید:

Max Miedinger Helvetica 2

ماکس میدینگر طراح فونت هلویتیکا

ماکس میدینگر طراح فونت هلویتیکا تایپوگرافی پرونده طراحان تاثیرگذار تاریخ | قسمت اول انتخاب وگردآوری: مریم روشن فکر سایت تندیس ترجمه امیر خیری ماکس میدینگر طراح فونت سویسی است که فونت هلویتیکا Helvetica  کار اوست. فونتی که در همه جای زندگی ما دیده می‌شود، اما به‌ندرت به حضورش پی می‌بریم. فونتی که نقش اصلی را در …

۰ comments
پیشنگاه , زمان می ایستد

نوشته‌های پیشنهادی

طراحی معاصر

فراخوان طراحی معاصر دانشگاه کارولینای شمالی

نهمین نمایشگاه سالانه طراحی معاصر University of North Carolina Asheville Asheville, North Carolina دانشگاه کارولینای ...

فراخوان هنری

فراخوان هنری بین‌المللی معماری، طراحی و هنرهای تجسمی

فراخوان هنری بین‌المللی معماری، طراحی و هنرهای تجسمی مهلت ارسال آثار ۱۰ آذر ماه گروه ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مزایای عضویت در خبرنامه تندیس را میدانید؟
دریافت بهترین مطالب وب سایت و مجله تندیس
ما هم از اسپم متنفریم و مطمئن باشد مشخصات شما امن خواهد بود.