شنبه , ۲۷ آبان ۱۳۹۶
خانه | پژوهش | هنرمندانی که در سال ۲۰۱۷ دنیای هنر را تغییر خواهند داد| بخش آخر

الیو اویتیچیکا هنرمند برزیلی

هنرمندانی که در سال ۲۰۱۷ دنیای هنر را تغییر خواهند داد| بخش آخر

در آخرین قسمت از پرونده هنرمندانی که در سال ۲۰۱۷ دنیای هنر را تغییر خواهند داد، نگاهی به آثار  الیو اویتیچیکا Hélio Oiticica هنرمند فقید برزیلی پرداخته شده است که قدرت آثار او در برقراری ارتباط بین هنر و تجربه زیست ، او را در جمع هنرمندان تاثیرگزار این پرونده قرار داده است.

پرونده هنرمندانی که در سال ۲۰۱۷ دنیای هنر را تغییر خواهند داد.

سایت تندیس ترجمه احسان نوروزی

الیو اویتیچیکا Hélio Oiticica

یکی از تاثیرگذارترین افراد در دنیای هنر قرن بیستم الیو اویتیچیکا، هنرمندی که نه تنها جریان  Tropicália[1] را ابداع کرد بلکه مرزبندی  هنر سنتی موطن خود برزیل را در حد رویدادهایی جهانی مثل فعالیت‌های اجتماعی و اینستالیشن سه بعدی در ابعاد بزرگ گسترش داد.  اویتیچیکا در دهه هفتاد، دورانی سازنده در نیویورک گذراند و با پیوندی عمیق با شهر و هنرمندانش، هنر خود را در زمینه فیلمسازی، اسلایدشوی محیطی و شعر کانکریت گسترش داد.

Helio Oiticica 1 آثار این هنرمند برزیلی که در ۱۹۸۰درگذشت،  تحت عنوان «اولین بازنگری کامل آثار اویتیچیکا در آمریکا» به نمایش گذاشته می‌شود. نمایشگاه «الیو اویتیچیکا: ساماندهی هذیان» که در موزه کارنگی در دوم ژانویه به نمایش درآمد به مقصد انستیتو هنر شیکاگو (از ۱۸ فوریه تا ۷ می) و سپس در ویتنی (از ۱۴ جولای تا ۱ اکتبر) ارائه شد.

ساماندهی هذیان، اولین بازنگری کامل در دوهه اخیر از آثار هنرمند برزیلی است. این هنرمند هنری خلق کرد که جسمانیت ما، حواس و عواطف ما را درباره‌ی حضور در هستی بیدار می‌کند. هنری که ما را برای پذیرفتن نقشی فعالانه‌تر به چالش می‌کشد. اویتیچیکا با بررسی‌ هندسی در نقاشی‌ها و طراحی‌ها، خیلی سریع به فعالیت‌های  مجسمه‌سازی، چیدمان‌های معماری، نگارش و فیلم روی آورد. همچنین وی محیط‌های طبیعی در مقیاس بزرگ خلق نمود به نحوی که بیننده را از یک مشاهده‌کننده‌ی صرف به یک مشارکت‌کننده‌ی فعال تبدیل می‌کند.

Helio Oiticica 6 نمایشگاه شامل تعدادی از چیدمان‌هایی با مقیاس بزرگ، از جمله تروپیکالیا و عدن است؛ که درگیری هنرمند با موسیقی، ادبیات و همچنین پاسخ وی به سیاست و محیط اجتماعی را به نمایش می‌گذارد. این نمایشگاه هیجان، پیچیدگی و طبیعت کنش‌گرِ هنرِ اویتیچیکا را آشکار می‌کند. با تمرکز خاص بر دوران تعیین کننده‌ای که وی در دهه هفتاد میلادی در نیویورک سپری کرد؛ تاثیر فوق‌العاده‌ای از هنر، موسیقی، شعر و صحنه‌های تئاتر  گرفت. با این که اویتیچیکا در ابتدا در نیویورک با بسیاری از هنرمندان شهر ارتباط عمیقی داشت اما در نهایت انزوای خودخواسته‌ای را انتخاب کرد. وی در ۱۹۸۰ در ۴۲ سالگی در ریو دو ژانیرو درگذشت.

این نمایشگاه را موزه‌ی هنر آمریکایی ویتنی؛ نیویورک، موزه هنر کارنگی؛ پیتسبورگ و مؤسسه هنری شیکاگو برنامه‌ریزی کرد.

Helio Oiticica 26

[۱]تروپیکالیا (پرتغالی: Tropicália) یا تروپیکالیسمو (Tropicalismo) یک جنبش هنری برزیلی است که اواخر دهه ۱۹۶۰ ظهور کرد و گستره اش شعر و موسیقی و تئاتر را در بر می‌گرفت.

این جنبش به دنبال تلفیق هنر عامه پسند با هنر پیشرو از یک سو، و فرهنگ بومی برزیل با فرهنگهای خارجی از سوی دیگر بود.

امروز تروپیکالیا بیشتر با وجه موسیقایی اش شناخته می‌شود که ریتمهای برزیلی و آفریقایی را با عناصر موسیقی راک اند رول ترکیب می‌کرد.

ژیلبرتو ژیل و کائتانو ولوزو از موسیقی‌دانان برجسته این سبک به شمار می‌آیند.

قسمت های قبل از پرونده هنرمندانی که در سال ۲۰۱۷  دنیای هنر را تغییر خواهند داد را اینجا بخوانید:

 
henry taylor 5

هنری تیلور نقاش پرتره معاصر که دنیای هنر را تغییر می‌دهد

هنری تیلور نقاش پرتره معاصر که دنیای هنر را تغییر می‌دهد پرونده هنرمندانی که در سال ۲۰۱۷ دنیای هنر را تغییر خواهند داد. سایت تندیس ترجمه محدثه شادمهر در این گروه از هنرمندان و گروه‌های هنری سعی شده به شاخص ترین این افراد که مستقل از شبکه گالری‌های متنفذ فعالیت کرده یا می‌کنند، پرداخته شود. هنری …

۰ comments
Occupy Museums 7

گروه هنری موزه آکیوپای در رابطه پرتنش هنر و سیاست

گروه هنری موزه آکیوپای در رابطه پرتنش هنر و سیاست هنرمندانی که در سال ۲۰۱۷ دنیای هنر را تغییر خواهند داد سایت تندیس ترجمه شهرزاد لطفی در این گروه از هنرمندان و گروه‌های هنری سعی شده به شاخص ترین این افراد که مستقل از شبکه گالری‌های متنفذ فعالیت کرده یا می‌کنند، پرداخته شود. گروه هنری …

۰ comments
Lynette Yiadom Boakye 1

لینت یادوم بوکی نقاش سیاه پوست ضد تاریخی برنده جایزه ترنر

لینت یادوم بوکی نقاش سیاه پوست ضد تاریخی برنده جایزه ترنر هنرمندی که در سال ۲۰۱۷ دنیای هنر را تغییر خواهند داد سایت تندیس ترجمه شهرزاد لطفی در این گروه از هنرمندان و گروه‌های هنری سعی شده به شاخص ترین این افراد که مستقل از شبکه گالری‌های متنفذ فعالیت کرده یا می‌کنند، پرداخته شود. لینت یادوم …

۰ comments

• جیمی دورم بنیانگذار سیاسی جنبش بومی آمریکا

• لیگیا پیپ از بنیان گذاران جنبش نو کانکریت در سال ۲۰۱۷ دنیای هنر را تغییر خواهد داد

 

پیشنگاه , زمان می ایستد

نوشته‌های پیشنهادی

هنر معاصر ژاپن

هنر معاصر ژاپن در قدیمی‌ترین کلیسای برلین

هنر معاصر ژاپن در قدیمی‌ترین کلیسای برلین چیهارو شیوتا از بینال ونیز تا برلین سایت ...

دنیای هنر

در دنیای هنر مهم نیست چه جایگاهی دارید

در دنیای هنر مهم نیست چه جایگاهی دارید فراخوان مسابقه ۲۰۱۷ Q4  ARTIST PORTFOLIO MAGAZINE ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مزایای عضویت در خبرنامه تندیس را میدانید؟
دریافت بهترین مطالب وب سایت و مجله تندیس
ما هم از اسپم متنفریم و مطمئن باشد مشخصات شما امن خواهد بود.