یکشنبه , ۲۸ آبان ۱۳۹۶
خانه | اقتصاد هنر | سهراب سپهری و بهمن محصص رکورد شکنان همیشگی در حراج تهران

بزرگان همچنان در صدر فروش هفتمین دوره حراج تهران

سهراب سپهری و بهمن محصص رکورد شکنان همیشگی در حراج تهران

سهراب سپهری و بهمن محصص رکورد شکنان همیشگی در حراج تهران
بزرگان همچنان در صدر فروش هفتمین دوره حراج تهران

سایت تندیس: جاوید رمضانی

7th tehran auction 2017 4

سهراب سپهری و بهمن محصص رکورد شکنان همیشگی در حراج تهران بودند. هفتمین دوره حراج تهران شب گذشته شانزدهم تیرماه برگزار گردید. در این دوره حراج ۱۳ اثر در بخش کلاسیک و ۵۹ اثر در حوزه مدرن ارائه شد که تنها یک اثر در بخش کلاسیک، به فروش نرفت.

با وجود اضطراب حاکم بر بازار اقتصادی و بحران تغییرات کابینه و سیاست‌های انقباضی، به نظر می‌رسد بازار سرمایه، هنر ایران را مکانی امن برای گسترش و حضور می‌بیند.

در حالی‌که مهمترین نکته عدم کارایی، شایعه سازی‌های اینترنتی برای کند کردن روند بازار هنر است. تثبیت قیمت آثار سهراب سپهری در رسیدن به رقم فروش ۲٫۶ میلیاردی حاکی از استحکام چرخش مالی در اقتصاد هنر و عملکرد صحیح مسئولین این حراج است.

tehran auction 1

با نگاهی کلی، می‌توان نتیجه گرفت تفاوت قیمت‌های برآوردی در رقم نهایی فروش آثار و  برآورد اولیه نشان‌ می‌دهد کارشناسی قیمت‌ها به درستی رخ داده‌است و تفاوت این دو سطح آن‌چنان فاحش نیست. در حالیکه  گاهی در حراج‌های دوم و سوم قیمت فروش و کارشناسی تا دوبرابر دارای تفاوت بودند.

تعداد آثار ارائه شده نسبت به حراج آثار مدرن و کلاسیک دوره پنجم از ۸۰ اثر به ۶۹ اثر تقلیل داده شده است و از سوئی رقم فروش بیش از یک میلیارد، رشد را نشان می‌دهد. این تقلیل همراه با دقت بسیار با هارمونی سطح کیفی آثار ارائه شده همراه است که بیانگر کارکرد تخصص بهتر تیم حراج می‌باشد.

ahmad esfandiari

از هنرمندان تازه رویت شده می‌توان از مرحوم سیاوش کسرائی نام برد که در گذشته تنها با یک کار آبرنگ در حراج حضور داشته است. همینطور مجسمه زنده‌یاد مهدی سحابی که با قیمت ۷۵ میلیون تومان چکش خورده‌است. همچنین رشد قیمت آثار استاد احمد اسفندیاری و حضور نخستین بار درهاکوپیان هنرمند ارمنی از نکات جذاب دیگر این رویداد بود.

حضور نقاشی خاصی از بهمن محصص رکورد جدید دیگری را برای این اثر برجای گذاشت. محصص با فروش یک میلیارد و دویست میلیون تومانی خود وارد جرگه میلیاردی‌ها گردید.

7th tehran auction 2017 5

از دیگر نکات هفتمین حراج تهران، کم رنگ شدن آثار نقاشی‌خط بود. البته با همه این اوصاف محمد احصائی، نصرالله افجه‌ای و رضا مافی حضوری رو به رشد را تجربه کردند.

7th tehran auction 2017 2

7th tehran auction 2017 3

فروش اثری از هنرمند بزرگ کلاسیک محمد غفاری (کمال الملک) تحت عنوان « اردوگاه همایونی» با برآورد قیمت پایه ۸۰۰-۶۰۰ میلیون تومان به رقم یک میلیارد و یکصد و پنجاه هزارتومان جهش دیگری بود. این اثر که به گفته معاونت هنری وزارت ارشاد ، آقای مرادخانی، جهت موزه هنرهای معاصر تهران خریداری گردیده است حاکی از شروع روند جدید خرید آثار داخلی برای موزه می‌باشد.

7th tehran auction 2017 1

گزارش دیگر از حراج تهران را اینجا ببینید:

شب ۲۶ میلیاردی هفتمین حراج تهران/ بازار هنر به اقتصاد ایران پالس مثبت فرستاد/شش اثر میلیاردی شدند/ موزه هنرهای معاصر تهران دو اثر از حراج تهران خرید

مطالب مرتبط:

bahman mohases painting

بهمن محصص از حراج کریستیز تا حراج تهران با اثر عقاب نابینا

بهمن محصص حراج تهران بهمن محصص از حراج کریستیز تا حراج تهران با اثر عقاب نابینا ۱۳۸۹ – ۱۳۰۹ قیمت: ۷۰۰-۹۰۰  میلیون تومان این اثر بهمن محصص در آوریل ۲۰۰۹ در حراج کریستیز دبی ارایه شده است. عنوان: عقاب نابینا رنگ و روغن  روی بوم ۱۰۰×۶۵ سانتیمتر تاریخ اثر: ۱۳۴۷ بهمن محصص در نوجوانی نقاشی را از …

۰ comments
tehran auction 6

کاتالوگ حراج تهران منتشر شد

کاتالوگ حراج تهران منتشر شد حراج آثار هنر مدرن و کلاسیک ایران حراج نیمه اول سال ۹۶ در تاریخ جمعه ۱۶ تیر ماه ساعت ۷ بعد از ظهر در هتل پارسیان آزادی برگزار می‌گردد. کاتالوگ این حراج با مدیریت دکتر علیرضا سمیع آذر و خدمات چاپ آقای مصور رحمانی و مدیریت تحریریه توکا ملکی به …

۰ comments
پیشنگاه , زمان می ایستد

نوشته‌های پیشنهادی

الهام موید نیا

الهام موید نیا | می‌خواهم با نقاشی مکالمه برقرار کنم

الهام موید نیا | می‌خواهم با نقاشی مکالمه برقرار کنم گفت‌و گو جاوید رمضانی با ...

ساتبیز دوبی

در حراج ساتبیز دوبی سپهری، یکتایی و محصص همپای پیکاسو و هرست

سپهری، یکتایی و محصص همپای پیکاسو و هرست، در حراج ساتبیز دوبی علی بنی صدر ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مزایای عضویت در خبرنامه تندیس را میدانید؟
دریافت بهترین مطالب وب سایت و مجله تندیس
ما هم از اسپم متنفریم و مطمئن باشد مشخصات شما امن خواهد بود.