پنج شنبه , ۲ آذر ۱۳۹۶
خانه | خبر | آشپزی در آرت بازل؟ برپایی فستیوال هندی با اهداف سیاسی

جشن هندی سوباه گوبتا Subodh Gupta با جاه‌طلبی‌های سیاسی

آشپزی در آرت بازل؟ برپایی فستیوال هندی با اهداف سیاسی

آشپزی در آرت بازل؟ برپایی فستیوال هندی با اهداف سیاسی
جشن هندی و آشپزی جهان (۲۰۱۷) اثر سوباه گوبتا Subodh Gupta 
Art basel

سایت تندیس: ترجمه محدثه شادمهر

art basel Subodh Gupta 5

با استفاده از سیم ماهیگیری و یک گروه نصاب، سوباه گوبتا با به ریسمان کشیدن صدها ظرف‌ بی‌مصرف از ستون‌های سقف، بخش محدودی از سالن آرت بازل را به شکل چادر درآورده که در آنجا برای راه اندازی حراج به طور رایگان با غذاهای هندی از مخاطبان پذیرایی می‌شود.

این پروژه با عنوان آشپزی جهان (۲۰۱۷)، ریشه در دیدگاه سنتی گوپتا دارد. او با ترکیب عناصر کوچک حاضر آماده اثری عظیم الجثه ای را خلق می‌کند که جذابیت بصری  وسوسه‌انگیزی دارد و بیش از یک ظاهر ساده به‌نظر می‌رسد.

art basel 3

سوباه گوبتا در بیانیه خود اذعان داشت: «در عصر مهاجرت و جابه‌جایی که ثمره‌ی کاهش تحمل دیگری است، سوباه گوبتا حول محور آیین‌ها و سمبل‌ها به آماده‌سازی، ارائه و مصرف غذا در حکم مفهومی عمیقی می‌پردازد؛ با ارایه دادن غذا و قسمت کردن آن به عنوان یک شاخص قوی دربرگیرنده و پذیرفته شده در جامعه.art basel Subodh Gupta 2

اما به طور قطع وقتی با غذای رایگان از قشری خاص روی سیاره زمین پذیرایی می‌کنید (در حالی که هزینه‌ی یک بلیط بازل بیش از ۵۰ دلار است.) ادعا کردن درباره‌ی همزیستی و این قبیل خدمات رایگان می‌بایست به کناری گذاشته شود؛ حداقل به‌طور موقت. با این همه، غذاهای ارایه شده در این چیدمان تعاملی به طور قطع لذت بخش و خوشمزه است.

کارکنانی که در استودیو گوپتا بودند، در دهلی نو، کار می‌کنند. دیروز‌ که من در بازل غذا خوردم آنها در عرض ۴۵ دقیقه خیلی سریع غذا را با لطف فرستادند که بسیار زیبا و لذیذ بود.

art basel 4

بیرون از چادری از ظرف‌ها، در میان غذاها، مردم سرهایشان را در میان قابلمه‌ها و ماهیتابه‌ها می‌گردانند و زل می‌زدند به اتفاقات پیرامونشان و عکس‌های سرسری می‌گرفتند. گاهی هم بینی‌شان با ساخته‌ها برخورد می‌کرد، که باعث تولید صدای برخورد فلزات باهم می‌شد. در این سو، در میان گروه‌هایی از بازدیدکنندگان دوستی‌های اتفاقی شکل می‌گرفت. زوج مسنی که در بدو ورود ایتالیایی بودن خود را با صمیمیت اعلام کردند به منو که به زبان انگلیسی نوشته شده بود با استقبال گرم مهماندار مواجه شدند. art basel Subodh Gupta 3 زمانی که برای بازدید آنجا رفته بودم، تمام پیشخوان‌های رستوران رزرو شده بود. اما بعضی افرادی که رزرو کرده بودند نیامده و عده‌ای‌ به دنبال جایی برای نشستن بودند. پس اگر در این منطقه هستید عجله کنید!

دیگر اخبار مربوط به آرت بازل و هنر معاصر جهان را اینجا ببینید:

پیشنگاه , زمان می ایستد

نوشته‌های پیشنهادی

هنر معاصر ژاپن

هنر معاصر ژاپن در قدیمی‌ترین کلیسای برلین

هنر معاصر ژاپن در قدیمی‌ترین کلیسای برلین چیهارو شیوتا از بینال ونیز تا برلین سایت ...

مریم سالور

مریم سالور از بنیان‌گزاران و هنرمندان سفال و مجسمه مدرن ایران

سایت تندیس به قلم جاوید رمضانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مزایای عضویت در خبرنامه تندیس را میدانید؟
دریافت بهترین مطالب وب سایت و مجله تندیس
ما هم از اسپم متنفریم و مطمئن باشد مشخصات شما امن خواهد بود.