جمعه , ۲۸ مهر ۱۳۹۶
خانه | گفتگو | گفتگو با سمانه احمدی نقاش

من جایزه نگرفتم برگزیده شدم و بعد از آن هر سه کار من فروش رفت .

گفتگو با سمانه احمدی نقاش

سایت تندیس گفتگو کننده جاوید رمضانی 

_سرکار خانم سمانه احمدی خودتان را معرفی کنید و یک بیوگرافی مختصری از خودتان ارائه کنید.
سمانه احمدی هستم متولد ۱۳۶۵ فارغ التحصیل نقاشی از دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی
اولین نمایشگاه گروهی ام در سال ۸۸ درگالری گلستان بود و اولین نمایشگاه انفرادی نیز سال ۹۰ باز هم در گالری گلستان برگزار شد.
_پس شما تا سال ۸۸ هیچ نمایشگاهی نداشتید و آثارتان را به معرض نمایش نگذاشته بودید چه شد که در سال ۸۸ این کار را کردید؟
در واقع مسبب آن استادم جناب “آقای جُدِی” بودند و دوست دارم اینجا از ایشان تشکر کنم.من پیش از آن در سال ۸۷ کار هایم را برای جشنواره آفرینش فرستادم که در واقع آن هم به اصرار ایشان شرکت کردم ، بی آنکه توقع داشته باشم، هم پذیرفته شدم و هم جایزه بردم و این انگیزه شد تا کار هایم را به خانم گلستان نشان بدهم و ایشان لطف کردند و من را پذیرفتند سال بعد در نمایشگاه صد اثر صد هنرمند اولین بار اثر من در گالری به نمایش درآمد و به فروش رفت . سال نود در همان گالری یک انفرادی داشتم و سپس مرتب در تمام گروهی های صد اثر صدهنرمند که هرساله برگزار میشود به جز یکسال شرکت داشته ام تا امروز حقیقتا سه سال است که ایشان لطف کردند و برای نمایشگاه انفرادی بعدی به من وقت دادند و من به دلیل مشکلات شخصی وقتم را کنسل کردم متاسفانه نمایشگاه آذر امسالم هم کنسل شد که البته ارسال کار برای نورد آرت دلیل اصلی این کنسل شدن بود چرا که مجموعه ام ناقص شده بود و نمیتوانستم انفرادی بگذارم.به هر حال من یک دانشجوی هنر بودم و هر کس از نقطه ای و انگیزه ای شروع به فعالیت میکند انگیزه من هم از اینجا شروع شد و بعد از سال ۸۸ در جشنواره ها و نمایشگاه های گروهی دیگری هم در گالری های مختلف شرکت کردم.
samaneh ahmadi 2 _خب شما با بیافرین چطور آشنا شدید؟
پارسال چند تن از دوستان فراخوان بیافرین رو که برای شرکت در نمایشگاه سالانه هفت نگاه بود در فضای مجازی به اشتراک گذاشته بودند… در واقع برای اولین بار بود که غیر از هفت گالری گزینه دیگری میتوانست به هفت نگاه هنرمند معرفی کند به تعبیری شاید هشتمین نگاه بود و این موضوع برام جالب اومد.من سال قبلش از طریق گالری گلستان در نمایشگاه هفت نگاه شرکت کرده بودم اما پارسال که به صورت اتفاقی پیام ها رو دیدم تصمیم گرفتم تا اون سال از اون طریق کارهام رو ارسال کنم اما از خود بیافرین و فعالیت هاش هیچ اطلاعی نداشتم. در نتیجه اون سال به واسطه بیافرین یکی ازآثارم برای هفت نگاه پذیرفته شد.
_چرا امسال نبود؟
دقیقا نمیدونم اما طبق صحبتی که بعدا با خانوم گلستان داشتم متوجه شدم این فرصت همکاری برای یکسال به بیافرین داده شده بود.
همان طور که گفتم من تا اون موقع هیچ اطلاعی درباره بیافرین نداشتم و راستش رو بخواهید وقتی در هفت نگاه آن سال شرکت کردم فکر نمیکردم همکاری با بیافرین ادامه دار بشود تا اینکه با آقای رضا آیتی مکالمه ای داشتیم و ایشون وقت ارزشمندشونو در اختیار من قرار دادند و با توضیحات مفصلی که درباره بیافرین و فعالیت هاش به بنده دادند موجب شدند تا من ثبت رزومه و آثارم رو در بیافرین تکمیل کنم. به هر حال بعد از اینکه عضو بیسیک شدم، بیافرین برای من ایمیل های فراخوان های داخلی و خارجی را میفرستاد که البته این کار را برای تمام اعضایش انجام میدهد .

_همان ایمیل ها باعث شد که شما در نورد آرت شرکت کنید؟ اصلا نورد آرت چی بود و در آن چه اتفاقی افتاد؟

بله قبلا درباره نوردآرت از یکی از هم کلاسی هایم شنیده بودم و تصمیم گرفتم از طریق بیافرین در این جشنواره شرکت کنم.نورد آرت یکی از قدیمی ترین و معتبرترین جشنواره های اروپاییست که هر سال برگزار میشود و من ایمیل را از بیافرین دریافت کردم و شرکت کردم و در کمال تعجب دیدم که پذیرفته شدم و جناب آیتی با من تماس گرفتند و گفتند هر سه کار من پذیرفته شده و چند مدت بعد هم خبر دادند که هر سه شان به فروش رفتند و چیزی که خاطرم هست نوردآرت ۲۰۱۶ حدود ۴۴۰۰ شرکت کننده از ۱۰۹ کشور داشت که پس از داوری ۲۵۰ هنرمند از ۵۰ کشور انتخاب شدند و دو نفر از ایران که یکی من بودم و دیگری خانم سمیرا البرزکوه.samaneh ahmadi 1
_بسیار خوب.مسئله ی عمومی شما با فضای تجسمی ما چیست و فکر میکنید چه چیزی برای شما کم دارد؟
فضای تجسمی ما در ایران اگر منظورتان باشد به نظر من ضعف هایی دارد.
_منظورتان از ضعف چیست؟
متاسفانه در چند سال اخیر خیلی از هنرمندان جوان در ایران به دلیل ضعف مادی سعی در تولید آثاری داشتند که صرفا بتوانند به فروش نزدیک شوند و این به نظر من ضعف بزرگیست وممکن است آسیب های جدی رو برای فضای تجسمی ایران رقم بزنه. باید به این مسئله توجه شود که چرا این اتفاق افتاده؟…آنهایی هم که نگاه شخصی تری در آثارشان هست از نظر فروش بخت خوبی ندارند.اکثر گالری ها هم مستر فروشی میکنند و از طریق فروش آثار بزرگان و قدما امرار معاش میکنند البته این مسئله ممکن است ناگزیر اتفاق بیفتد به دلایل مختلف از جمله اوضاع بد اقتصادی در ایران که صد در صد بر روی مجموعه داران و هنردوستان بی تاثیر نیست. دربهترین حالت هم متاسفانه اکثر گالری ها در حمایت از چند هنرمند جوان، خودشان را محدود میکنند.انگیزه برای خلق اثر هنری ناب و خلاقانه از جوانان هنرمند سلب شده یا دست کم محدود شده به اشخاصی خاص که بخش عمده این موضوع به نظر من بر میگردد به عدم حمایت های مادی و معنوی. دربهترین حالت که گالری به هنرمند جوان فرصت دیده شدن بدهد به نظرخیلی ازاشخاص فروش برای او دراولویت نیست در حالی که یک هنرمند جوان هم مثل بقیه آدمها نیازهای مادی دارد بخصوص وقتی که تمام انرژی و وقتش را صرف خلق اثرهنری می کند…
هرسال گالری های زیادی شروع به کار میکنند بدون اینکه هیچ روند رو به رشدی رو در اقصاد هنر و به نفع هنرمند شاهد باشیم.
samaneh ahmadi _در نورد آرت چی؟جایزه گرفتید و کارتان را خریداری کردند؟
من جایزه نگرفتم برگزیده شدم و بعد هم هر سه کارم در نمایشگاه فروش رفت .
_و فقط همان سه کار رافروختید؟
نه الان یک خانم و آقا ساکن دانمارک که در نمایشگاه نوردآرت آلمان کارهای مرا دیده بودند و متوجه شده بوند که آثار فروش رفته از طریق بیافرین با من تماس گرفتند و گفتند که کارهارو دوست داشتند و آیا اثر دیگری برای فروش دارم که بهشان معرفی کنم من هم سه اثر نزدیک به مجموعه ای که در آلمان ارائه داده بودم رو بهشون پیشنهاد دادم و نهایتا دو اثر را بعد از یک ماه مکالمه و پرسش انتخاب و خریداری کردند.
_پس راضی هستید و فروشی حاصل شده ؟
بله خوشحالم که این جشنواره هم به لحاظ معنوی و هم مادی چنین حاصلی برایم داشته است، چراکه حقیقتا به لحاظ مادی در این دو سال اخیر با وجود نمایشگاه های مختف فروش قابل توجهی نداشتم و این آزار دهندست .
_معتقد هستید از طریق یک توسعه مجازی و کیوریتینگ بین المللی و آنلاین میتونیم فضای بازار هنرمان را رونق بدهیم و بهتر بشویم؟
_بله صد در صد
_بسیار خب اگر مطلب خاصی دارید بفرمایید آیا در جای دیگر این آثار جشنواره ای را نشان دادید و راجع بهشان حرف زده شد؟
همان موقع خبرگزاری هنرآنلاین گزارشی مبنی بر اینکه دو هنرمند ایرانی در نورد آرت آلمان پذیرفته شدند را انتشار داد و البته عکس سه تا کار من را هم گذاشته بودند.بعد از آن هم مجله تندیس در بخش خبر یک پاراگراف را به این موضوع اختصاص داده بود.
_بسیار عالی در ادامه این مصاحبه نیز این آثار را برای مخاطبین به نمایش در خواهیم آورد و با آرزوی موفقیت برای شما.
ممنون از شما

پیشنگاه , زمان می ایستد

نوشته‌های پیشنهادی

موزه گوگنهایم

حذف آثار مرتبط با حیوانات از نمایشگاه موزه گوگنهایم

دنیاگردی مجله تندیس شماره ۳۶۰ ترجمه سجاد عمادی

گالری هنر ایران نمایشگاه نقاشی زینب علی نیا گرجی

گالری هنر ایران میزبان نمایشگاه نقاشی زینب علی نیا گرجی با عنوان نوازندگان

گالری هنر ایران نمایشگاه انفرادی نقاشی عنوان:نوازندگان هنرمند:زینب علی نیا گرجی گشایش ۲۸ مهر بازدید:همه ...

یک نظر

  1. مهرداد ابوطالبی

    خانم احمدی یکی از حرفه ای ترین هنرمندانی هستند که افتخار آشنایی و دوستی دارم باهاشون.
    همیشه تحسینشون کردم و آرزو میکنم همیشه موفق باشن و بدرخشن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مزایای عضویت در خبرنامه تندیس را میدانید؟
دریافت بهترین مطالب وب سایت و مجله تندیس
ما هم از اسپم متنفریم و مطمئن باشد مشخصات شما امن خواهد بود.