وب سایت هنرهای تجسمی تندیس » خبر http://tandismag.com مجله خبری و پژوهشی هنر تجسمی Visual Art Biweekly Magazine Wed, 29 Mar 2017 05:00:40 +0000 fa-IR hourly 1 http://wordpress.org/?v=4.3.9 http://tandismag.com/fa/wp-content/uploads/2015/10/cropped-Logo512-32x32.png » خبرhttp://tandismag.com 32 32 پرونده گزارش سال | صنفی یا فرهنگی - به قلم نعمت لاله‌ایhttp://tandismag.com/32384/%d8%b5%d9%86%d9%81%db%8c-%db%8c%d8%a7-%d9%81%d8%b1%d9%87%d9%86%da%af%db%8c.html http://tandismag.com/32384/%d8%b5%d9%86%d9%81%db%8c-%db%8c%d8%a7-%d9%81%d8%b1%d9%87%d9%86%da%af%db%8c.html#comments Wed, 29 Mar 2017 05:00:40 +0000 http://tandismag.com/?p=32384 به قلم نعمت لاله ای   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
صنفی یا فرهنگی؟

به قلم نعمت لاله ای

از وقایع خوشایندی که در سال ۹۵ روی داد، ایستادگی اعضای هیئت‌مدیره انجمن هنرمندان نقاش ایران، در مقابل پیشنهاد صنفی‌شدن آن بود.

بعد از تجمع قانونی مقابل موزۀ هنرهای معاصر، برای عدم ارسال آثار موزه برای نمایش در خارج از کشور، سایر انجمن‌ها خواستار برگزاری جلسه‌ای شدند تا در مورد پاره‌ای مسائل این‌چنینی اتفاق‌نظر حاصل کنند. انجمنی، که همیشه سر بزنگاه از همراهی‌کردن با سایر انجمن‌ها پرهیز کرده است، توسط یکی از اعضایش رهنمود داد که بهتر است انجمن تغییر ماهیت بدهد و صنفی بشود و همگام با انجمن‌های دیگر ‌ـ‌ که آن‌ها هم باید صنفی شوند ‌ـ‌ اتحادیه‌ای تشکیل دهد تا در جایگاهی قرار گیرد که طرف مشورت دولت باشد. انجمن ما از پذیرش این پیشنهاد سر باز زد.

نقاشی نقاش نعمت لاله ای موزه هنرهای معاصر فرهنگی صنفی یا فرهنگی صنفی انجمن نقاشان
برگزاری مجامع عمومی تنها گردهمایی انجمن ها برای دیدار و گفتگو با یکدیگر

خب این اتفاقِ بسیار خوب و خجسته‌ای بود. اما از طرف دیگر شاهد هستیم که بعضی از دوستان، از ابتدای تأسیس انجمن تا همین سال ۹۵، تأکید داشتند که انجمن مکلف است به دنبال حقوق صنفی نقاشان باشد… و باید ارکان فعالیت خود را در جهت رفاه اعضا بنا کند. حتی یکی از دوستان نقاش در پایان سخنانش در یکی از جلسات انجمن گفت وقتی می‌گوییم انجمن، یعنی بیمه‌شدن نقاش و چه و چه و چه. دیگر دوستان هم مدارِ صحبت‌شان همین مسائل تأمین‌اجتماعی بود. خوشبختانه رئیس انجمن در پاسخ گفت: انجمن ما فرهنگی ا‌ست و فرهنگی هم می‌ماند و اگر قرار است غیر از این باشد، بروید خودتان انجمنی صنفی تشکیل بدهید. به گفتۀ حافظ:
آنکه فکرش گره از کار جهان بگشاید
گو درین نکته بفرما نظری بهتر ازین.

نقاشی نقاش نعمت لاله ای موزه هنرهای معاصر فرهنگی صنفی یا فرهنگی صنفی انجمن نقاشان
انجمن هنرمندان نقاش ایران چهار نمایشگاه برای اعضای زیر چهل سال خود در خانه هنرمندان برگزار کرده است

سال‌هاست رهنموددهندگان حرفه‌ای و ناصحان همیشگی، صنفی‌شدن انجمن را به گوش همه خوانده‌اند و کماکان می‌خوانند؛ اما با کمی دقت می‌توان دید که قواعد مربوط به صنف و اصناف آن‌چنان نیست که بتوان تعبیر دلخواهی از آن داشت. مثلا بر طبق مواد آیین‌نامۀ اجرایی قانون نظام صنفی نمی‌شود با پیوند چند صنف، اتحادیه تشکیل داد و تشکیل اتحادیه، مطابق فصل سوم قانون نظام صنفی، ماده ۲۱، تبصرۀ ۲، برای تشکیل اتحادیه حد نصابی برای اصناف قائل شده است به این شرح:
در تهران ۳۰۰ واحد صنفی می‌توانند اتحادیه تشکیل دهند و در شهرستان‌های با جمعیت بیش از دو میلیون نفر، هر ۲۰۰ واحد صنفی می‌توانند یک اتحادیه تشکیل بدهند و… سوای این، در فصل اول همان نظام‌نامه، در مادۀ ۲، فرد صنفی چنین تعریف می‌شود: «هر شخص حقیقی یا حقوقی که در یکی از فعالیت‌های صنفی اعم از تولید، تبدیل، خرید، فروش، توزیع، خدمات و خدمات‌فنی سرمایه‌گذاری کند و به‌عنوان پیشه‌ور و صاحب‌حرفه و شغل آزاد، خواه به‌شخصه یا با مباشرت دیگران محل کسبی دایر یا وسیله کسبی فراهم آورد و تمام یا قسمتی از کالا، محصول یا خدمات خود را به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم و به‌صورت کلی یا جزئی به مصرف‌کننده عرضه دارد، فرد صنفی شناخته می‌شود».
آیا می‌توان مصادیق این تعریف را در هنرمندان (به خاطر نوع فعالیت‌شان) و ادیبان و شعرا پیدا کرد؟ و دیگر اینکه در مادۀ ۳ فصل اول قانون نظام صنفی، واحد صنفی چنین تعریف شده است: «هر واحد اقتصادی که فعالیت آن در محل ثابت یا وسیلۀ سیار باشد و توسط فرد یا افراد صنفی، با اخذ پروانۀ کسب دایر شده باشد، واحد صنفی شناخته می‌شود».

سخن را کوتاه کنم… انجمن هنرمندان نقاش ایران، انجمنی فرهنگی‌ است و بر پایۀ ماهیت کاری‌اش قانون‌مندی‌های خاص خود را دارد و نمی‌تواند صنفی بشود. به‌همین‌دلیل، مخالفت قاطع هیئت‌رئیسه انجمن با صنفی‌شدن آن در سال ۹۵، بسیار مسرت‌بخش بود.

قسمت های قبل را اینجا بخوانید:

  در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
http://tandismag.com/32384/%d8%b5%d9%86%d9%81%db%8c-%db%8c%d8%a7-%d9%81%d8%b1%d9%87%d9%86%da%af%db%8c.html/feed 0
پرونده گزارش سال | ممارست و مداومت در هنر مجسمه سازی - به قلم سید مجتبی موسویhttp://tandismag.com/32387/%d9%87%d9%86%d8%b1-%d9%85%d8%ac%d8%b3%d9%85%d9%87-%d8%b3%d8%a7%d8%b2%db%8c.html http://tandismag.com/32387/%d9%87%d9%86%d8%b1-%d9%85%d8%ac%d8%b3%d9%85%d9%87-%d8%b3%d8%a7%d8%b2%db%8c.html#comments Tue, 28 Mar 2017 09:08:05 +0000 http://tandismag.com/?p=32387 به قلم سید مجتبی موسوی دانشکده هنرهای زیبا پس از انقلاب و از سال ۱۳۷۱، در رشته مجسمه‌سازی به پذیرش دانشجو اقدام کرد. ما ورودی سال ۷۵ بودیم. با وجود گذشت چهار سال از پذیرش دانشجو تا آن سال، هنوز بحث بر سر ماندن یا نماندن رشته مجسمه‌سازی، موضوعِ روز بود و هرازگاهی اخباری در مورد تعطیلی احتمالی این رشته می‌شنیدیم... ادامه در سایت تندیس   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
ممارست و مداومت در هنر مجسمه‌سازی

به قلم سید مجتبی موسوی

دانشکده هنرهای زیبا پس از انقلاب و از سال ۱۳۷۱، در رشته مجسمه‌سازی به پذیرش دانشجو اقدام کرد. ما ورودی سال ۷۵ بودیم. با وجود گذشت چهار سال از پذیرش دانشجو تا آن سال، هنوز بحث بر سر ماندن یا نماندن رشته مجسمه‌سازی، موضوعِ روز بود و هرازگاهی اخباری در مورد تعطیلی احتمالی این رشته می‌شنیدیم که همه گروه مجسمه‌سازی، اعم از استاد و دانشجو را نگران می‌کرد.

بیشترین بحث بر سر حرمت شرعی این رشته بود و طبیعتا موضوع ساخت مجسمه‌های رئال، که به‌عنوان نگرانی برخی مذهبیون مطرح می‌شد، علت اصلی این شایعات و بحث‌ها بود. به‌همین‌دلیل به جز درس نقش‌برجسته، در هیچ درس دیگری آموزش مجسمه‌سازی فیگوراتیو وجود نداشت. گاهی هم اگر کسی از سر علاقه شخصی می‌خواست مجسمه رئال ‌ـ‌ حتی در حد پرتره بسازد ‌ـ‌ خودش را در انتهای آتلیه مخفی می‌کرد تا مبادا کسی از مقابل در کارگاه عبورکند یا وارد کارگاه شود و این عمل وقیحانه را ببیند و گزارش ببرد و آن‌وقت اتفاقی که همه از آن بیم داشتند، بیافتد و تمام تلاش اساتید و گروه و دانشکده برای بازگشایی این رشته از بین برود و ‌ـ‌ به قولی ‌ـ‌ رشته‌ها پنبه شود.هنر مجسمه سازی هنر مجسمه‌سازی مجتبی موسوی فرهنگی سید مجتبی موسوی سمپوزیوم سازمان زیباسازی شهر تهران زیباسازی دیوارنگاری بینال

البته این موضوع هم فقط شامل آن‌دسته از دانشجویانی بود که به ماجراجویی علاقه داشتند یا سفارشی از بیرون گرفته بودند و یا علاقه وافری به ساخت مجسمه رئال داشتند، وگرنه اکثریت دانشجویان ‌ـ‌ مثل من ‌ـ‌ ماجراجو نبودند ‌و بیشتر سعی می‌کردند همه جوانب احتیاط را رعایت کنند تا رشته‌ای که به‌سختی و پس ازگذشتن از سد محکم کنکور واردش شده بودند، با خطر انحلال مواجه نشود و خوشبختانه نشد.

اما نقل این خاطره از آن جهت بود تا ضمن ثبت بخش کوچکی از تاریخ مجسمه‌سازی کشور، به برخی از هنرمندان و هنردوستان یادآوری کنم که پیشرفت در هر زمینه‌ای نیاز به ممارست و مهم‌تر از آن، مداومت دارد؛ چه در یادگیری و آموزش و چه در ترتیب دادن رخدادهایی که به تثبیت و ترویج آن کمک می‌کند.

نظیر این‌گونه رخدادهای سال‌های اخیر، در مجسمه‌سازی ما کم نبوده است. حتی در شرایطی که انجمن مجسمه‌سازان برای برگزاری بینال مجسمه‌سازی تهران با وزارت ارشاد به توافق نرسیده و بینال با وقفه مواجه شد. رویدادهای زیادی در مجسمه‌سازی کشور وجود داشته که فضای مجسمه‌سازی ما را فعال و پرشور و نشاط نگاه داشته است. چیزی که بیش از هر چیز برای بقا و کسب تجربه برای هنرمندان جوان مجسمه‌ساز، ضروری بوده و طبیعتا به اقتصاد هنر مجسمه‌سازی و معیشت هنرمندان مجسمه‌ساز نیز کمک کرده است.

بی‌راه نیست اگر از فعالیت‌های مستمر سازمان زیباسازی شهر تهران را ‌ـ‌ به‌عنوان ارگان پیشرو در امر هنرهای شهری، به‌ویژه مجسمه‌سازی شهری درکنار دیوارنگاری ‌ـ‌ الگوساز و جریان‌ساز در سطح کشور یاد کنیم.

این سازمان به‌طور مشخص درکنار رویدادهای فراوان مجسمه‌سازی، اعم از دوسالانه‌ها و سمپوزیوم‌ها و فراخوان‌ها، از سال ۱۳۸۹ سمپوزیومی را مختصِّ ساخت پرتره، راه‌اندازی نمود. این سمپوزیوم که در ایام هفته دفاع‌مقدس آن سال و سپس هم‌زمان با سال‌روز آزادسازی خرمشهر و یک‌بار دیگر در سال ۹۴ برای بزرگداشت شهدای ارجمند میهن برگزار شد، هم در جذب هنرمندان مجسمه‌ساز توفیق داشت و هم درجلب نظر و رضایت مدیران ومسئولان و رجال مذهبی. به‌همین واسطه قابلیت این رشته هنری و نیز توانمندی هنرمندان مجسمه‌ساز برای پرداختن به موضوعات ارزشی و نیازهای کشور درخصوص تجلیل و ارج‌گذاری به شخصیت‌های ارزشمند کشور محرز شد که شاید چندان توجهی به آن نمی‌شد یا دست‌کم جدی گرفته نمی‌شد.

تجربه یادشده، در سال ۹۵ هم تکرار شد. بر پایه این تجربه سمپوزیومی تعریف و برنامه‌ریزی شد که اختصاص به مفاخر فرهنگی کشور داشت، سمپوزیوم مجسمه‌سازی مفاخرکشور. اولین دوره این سمپوزیوم به شاعران معاصر کشور اختصاص یافت. حضور ۱۵ هنرمند مجسمه‌ساز و ساخت ۱۵ سردیس از ۱۵ شاعر گران‌قدر کشور در محل انجمن شاعران ایران. شاید نسل جوان برگزاری این‌گونه اتفاقات در مجسمه‌سازی امروز ما را امری عادی قلمدادکنند، اما یادآوری خاطره بالا می‌تواند اهمیت موضوع را نشان دهد.

این موضوع زمانی اهمتیش بیشتر مشخص می‌شود که بدانیم چنین رخدادی در برخی از شهرهای دیگر کشور هم برگزار شده است. سمپوزیوم ساخت پرتره شهدا در اصفهان، سمپوزیوم ساخت پرتره شهدا در کاشان، سمپوزیوم مجسمه‌سازی شهدا و مفاخر در اراک. اخیرا هم صحبت‌هایی برای برگزاری این رویداد در یزد مطرح شده بود. وقتی بدانیم که شهرهایی که نام بردم همه از مذهبی‌ترین و مقیّدترین شهرهای مذهبی کشور هستند که با توجه به ویژگی‌های ماهوی هنر مجسمه‌سازی  به منظور ارج‌گذاری وتجلیل از ارزش‌های ملی، مذهبی و معنوی به‌جای تعصبات از قابلیت‌های این هنر استفاده می‌کنند.

از نظر من این یکی از دستاوردهایی که نه‌تنها موفقیت در عرصه هنرهای تجسمی کشور به‌‌حساب می‌آید بلکه پیشرفت در ترسیم افق‌های فرهنگی و هنری کشور نیز هست و جز این نیست که این پیشرفت را مدیران فهیم در جایگاه‌های مختلف با استفاده از ظرفیت‌های هنری و شریک ساختن هنرمندان کشور رقم می‌زنند.

قسمت های قبل را اینجا بخوانید:

 

  در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
http://tandismag.com/32387/%d9%87%d9%86%d8%b1-%d9%85%d8%ac%d8%b3%d9%85%d9%87-%d8%b3%d8%a7%d8%b2%db%8c.html/feed 0
پرونده گزارش سال | شهرام انتخابی - در جست و جوhttp://tandismag.com/32382/%d8%b4%d9%87%d8%b1%d8%a7%d9%85-%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%ae%d8%a7%d8%a8%db%8c.html http://tandismag.com/32382/%d8%b4%d9%87%d8%b1%d8%a7%d9%85-%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%ae%d8%a7%d8%a8%db%8c.html#comments Mon, 27 Mar 2017 05:14:00 +0000 http://tandismag.com/?p=32382 در جست و جو با وجود هیاهوی امروزی بودن، منکر این حقیقت نمی‌توان بود که هنر معاصر نتوانسته است هنوز جایگزین سنت و فرهنگ بومی شود... ادامه در سایت تندیس   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
در جست و جو

به قلم شهرام انتخابی

از شروع نمایشگاه‌های انفرادی سالانه‌ام درتهران مدت زیادی نمی‌گذرد. آن زمان تعداد اندکی گالری وجود داشت که به‌صورت جدی در حوزه هنر معاصر کار می‌کردند. اکثر این فعالیت‌ها نیمه‌مخفیانه بود.

در این محوطه‌های پراکنده و مخفی، با اشتیاق شاهد رویداد‌های تک‌و‌توکی بودم که خوشحال‌کننده بود. این دیدگاه جدید و قابل‌لمس، جذابیت آن را داشت که می‌توانست، شکوفای رویدادهای هنری جدیدی باشد. این اتفاقات می‌توانستند بازگو‌کننده تحولات فرهنگی جدیدی باشد که با یک زبان بین‌المللی به استتیک و موضوعاتی که خارج از مرز، کلا به‌عنوان «هنر معاصر ایران» یا «هنرِ کشورهای اسلامی» تبلیغ می‌شد، برابری کند. این آثار را می‌توانست هنری خواند که ریشه‌ها ودست‌خط‌هایش به تاریخ کوتاهی کمتر از ۵۰ سال برمی‌گشت. هنر رسمی شناخته شده در ایران، هنری بود بر اساس تقلید یا واکنش به شیوه‌های متداول در کشورهای غربی، به‌علاوه عناصر سنتی و تزئینی.

هنرمند هنر معاصر ایران هنر معاصر هنر نمایشگاه لیلی متین دفتری گالری شهرام انتخابی سنت و فرهنگ رضا عابدینی جامعه هنری اعیان‌سازی محله
نمایشگاه لیلی متین دفتری در گالری امکان

 

با گذشت زمان، این درهم‌پیچیدگی همچنان ادامه دارد: حاکمیت سنت و فرهنگ خاص جغرافیایی در داخل کشور که منعکس‌کننده تلاش‌های فرهنگی در حوزه معاصر در خارج از کشور است. با باز شدن هر گالری جدید، برای مدت کوتاهی، شعارهای تغییر و تحول در تمام شهر پخش می‌شود. نشانه‌های هنر معاصر با تمام نقدها و جنبه‌های منفی‌اش در همه‌جا ریشه می‌دواند و با هر قدم، مدعی پیشرفت است. در‌حالی‌که علی‌رغم ذات طبیعی‌اش به ‌ای درگیری با سنت، درگیر آن است. هنر معاصر در ایران به دلایل مشخصی، از جمله تحریم اقتصادی، محدودیت دسترسی به اطلاعات روز، عدم مطالعه نقدهای هنری و روبه‌رو شدن با جنبش‌های هنر معاصر به‌طور کلی، دور از سنتی جهانی است که می‌توان آن را هنر معاصر نامید.

اکنون آن تعداد گالری‌های انگشت‌شمار و پراکنده ۱۰ سال پیش، ده‌ها برابر شده و منطقه‌ای از تهران را تصرف کرده است. به‌طور کلی می‌توان این پدیده را صنعت و مرکز خریدی خواند و از «اعیان‌سازی محله» صحبت کرد. پچ‌پچ هنری و جلسات پروجکت ساختن دور میزهای کافه‌تریاهای شیک، در این کوچه پس کوچه‌ها شنیدنی است. عصر هر جمعه گروه‌هایی با گران‌ترین لباس‌های به‌روز، با عجله از یک مکان به مکان دیگر می‌روند. سلام‌علیک‌های خلاصه در خیابان، دقیقا همان برخوردی است که آن‌ها با تابلوهای گران‌قیمتی که روی دیوارها نصب‌شده دارند. برخی در جست‌وجوی فضایی خالی مابین تابلوهای آویزان، به امیدِ داشتن چند مترمربع دیوار برای ارائه خود هستد. این جمعیت هنری با آراستگی و آرایشی که حتی در نیویورک و برلین و پاریس کمتر می‌بینیم، در واقعیت همان توریست‌هایی هستند که برای مدت کوتاهی در این محله‌های قدیمی با سرنشینان قدیمی و دکان‌های قدیمی‌شان، سرک می‌کشند و به‌شدتِ سرسام‌آوری، هویت مناطق شهری را عوض می‌کنند.

هنرمند هنر معاصر ایران هنر معاصر هنر نمایشگاه لیلی متین دفتری گالری شهرام انتخابی سنت و فرهنگ رضا عابدینی جامعه هنری اعیان‌سازی محله
نمایشگاه رضا عابدینی در گالری آب انبار

با وجود هیاهوی امروزی بودن، منکر این حقیقت نمی‌توان بود که هنر معاصر نتوانسته است هنوز جایگزین سنت و فرهنگ بومی شود. شکایت و گله از نبودن امکانات برای روبه‌رو شدن و تجربه‌کردن هنر معاصر را می‌توان همه‌جا شنید. هنوز هم من جسته و گریخته، با آثار و مکانی روبه‌رو می‌شوم که امیدوارم بتوانند ریشه بگستراند و تحولات مثبتی برای جامعه‌ای تشنه، در آرزوی پیشرفت و گسترش فرهنگی، با خود بیاورد. و عطش خود را با هنری تازه سیراب کند.

تصور می‌کنم که اگر بخواهیم تمام ایده‌های انجام‌نشده و قدرت هنری هزاران هنرمند جوان را، که هر روز به تعداد آن اضافه می‌شود، در تهران نمایش دهیم، در هر خیابانی به چند گالری احتیاج داریم و هویت شهری را از بین می‌بریم.

چیزی که اینجا می‌ماند و باید راجع به این جدی فکر کرد، ضرورت توجه و تقویت مدیریت و برنامه‌گذاری نوینی برای اهداف اقتصادی و اجتماعی هنر و جامعه هنری است. بدون درنظر گرفتن اینکه استفاده‌کردن از این پتانسیل دست‌نخورده و این ایده‌های خفته هزاران هنرمند می‌تواند ما را از یک خواب آلودگی به بیداری واقعیت هنر معاصر برساند.

قسمت های قبل را اینجا بخوانید:

 

 

 

  در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
http://tandismag.com/32382/%d8%b4%d9%87%d8%b1%d8%a7%d9%85-%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%ae%d8%a7%d8%a8%db%8c.html/feed 0
پرونده گزارش سال | برش هایی از یک سال تجسمی - به قلم علی فرامرزیhttp://tandismag.com/32380/%db%8c%da%a9-%d8%b3%d8%a7%d9%84-%d8%aa%d8%ac%d8%b3%d9%85%db%8c.html http://tandismag.com/32380/%db%8c%da%a9-%d8%b3%d8%a7%d9%84-%d8%aa%d8%ac%d8%b3%d9%85%db%8c.html#comments Sun, 26 Mar 2017 05:00:11 +0000 http://tandismag.com/?p=32380 بررسی ۷ رویداد مهم تجسمی در یک سال گذشته   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
سایت تندیس نویسنده مجله به قلم علی فرامرزی
برش‌هایی از یک سال تجسمی

۱‌ـ‌ مهم‌ترین رویداد سیاسی در سطح کشور ‌ـ‌ که دامنه آن به حوزه فرهنگ نیز کشیده شد ‌ـ‌ موضوع «انتخابات مجلس» بود. انتخابات این دوره مجلس، به‌دلیل ویژگی خاصی‌ای که داشت و نقشِ بارزی که جامعه فرهنگی و هنرمندان، در به‌صحنه‌آوردن و تشویق مردم به مشارکت در آن و رأی دادن به نمایندگان مورد تاییدشان بازی کردند، خودبه‌خود توقعات و انتظاراتی را در بین اصحاب فرهنگ ایجاد کرد؛ توقعاتی که نمود خود را در موضوع مشارکت و ثبت‌نام نمایندگان در کمسیون فرهنگی نشان داد. به این علت که تعداد متقاضیان این کمسیون نسبت به دیگر کمسیون‌ها بسیار اندک بود و این مسئله، نمی‌توانست با مشارکت و همکاری رسانه‌ها، هنرمندان و صاحبان‌قلم ‌ـ‌ که در مجموع، لایه فرهنگی اجتماع را تشکیل می‌دهند ‌ـ‌ تناسبی داشته باشد. درنتیجه به بحث‌های داغی در روزنامه‌ها دامن زد که خودنشان‌دهنده وقوف جامعه فرهنگی و هنری برحقوق اجتماعی و مطالبه‌گری‌شان است.

۲‌ـ‌ بحث حراج‌ها و نقش آن‌ها در «اقتصاد هنر» از سال هشتاد و سه ‌ـ‌ که اولین اکسپوی تهران برگزار و باعث شد تجسمیِ ما، راه به حراج‌های منطقه پیداکند و متعاقب آن در داخل نیز حراج‌های داخلی کلید بخورد و ما بتوانیم در یک‌سال چندین حراج و بازار فروش با شکل‌ها و عنوان‌های مختلف داشته باشیم ‌ـ‌ ازجمله مسائل مهم و قابل‌بحث و تحلیلی است که به عنوان یک رویداد سالانه، نمی‌توان بی‌تفاوت ازکنارش رد شد.یک سال تجسمی هنرهای تجسمی هنرمندان هنر تجسمی هنر نقاشی نقاشان موزه هنرهای معاصر گنجینه موزه هنرهای معاصر گنجینه فرهنگی علی فرامرزی حراج تجسمی پرویز کلانتری بینال اقتصاد هنر اقتصاد

تاکنون درباره تاثیرات مثبت و منفیِ حراج‌ها و احتمالا کاستی‌ها و موفقیت‌هایش، گفت‌وگو‌ها گفته و نوشته شده است، اما می‌طلبد که بیشتر به آن پرداخته شود. بی شک در شرایط سخت اقتصادی‌ای که در آن قرار داریم، پیش‌بردن یک حرکت اقتصادی نه کاری‌ست چندان ساده و ممتنع و نه می‌تواند به گونه‌ای که در شرایط رونق اقتصادی از آن می‌توان انتظار داشت، پیش رود.

۳‌ـ‌ نبود «بینال» در سال‌های گذشته، مسئله‌ای است که همچنان دامن‌گیر نقاشی ما، به‌عنوان یک حرکت ملی، شده و می‌رود که به یک بیماری مزمن و حاد تبدیل شود.

ایده‌‌آل‌ترین شکل برگزاری یک بینال موفق، آن است که بخش خصوصی برگزارکننده تمام مراحل ‌ـ‌ از برنامه‌ریزی تا اجرای آن‌ ‌ـ‌ باشد؛ همان‌طور که دیده شده، در کشورهایی که انجمن‌ها و بخش‌خصوصیِ باتجربه و قوی دارند، این امور شکل‌گرفته و به نتیجه می‌رسد.

چنین به‌نظرمی‌رسدکه در ایران، نه انجمن نقاشانش تواناییِ مدیریتیِ کافی و وافی برای برپاکردن برنامه‌هایی با این سطح را دارد، نه امکاناتِ اقتصادیِ موجود، رفتن به سمت حرکتی مستقل را به آن می‌دهد. طبیعی است که در چنین شرایطی اگر در بخش دولتی، اراده لازم برای برگزاری یک بینال سالم، فراگیر، آبرومند و منصفانه باشد، با همکاری بخش خصوصی و انجمن مربوطه و مشاوره با افراد صاحب‌عقیده در این مورد، این مهم انجام شود.

۴‌ـ‌ از دیگر اتفاقات سال گذشته ‌ـ‌ که بحث‌ها و اعتراضاتی را در صحنه هنرهای تجسمیِ ما به‌دنبال داشت ‌ـ‌ دعوتِ جناب رئیس‌جمهور از هنرمندان عرصه‌های مختلف، در هفته دولت، بود. آنچه این اتفاق را به عاملی انتقادی در صحنه تجسمی ما تبدیل کرد، تعداد بسیار کم نقاشان به نسبت هنرمندان و بازیگران سینما و تئاتر و… و نبود وقت برای صحبت‌کردن نماینده نقاشان بود.

این عدم تناسب به‌قدری چشمگیر بود که بعضی از نقاشان حاضر در آن دعوت هم در اعتراض به چنین تبعیضی در رسانه‌ها مطلب نوشته یا گفت‌وگو کردند.

۵‌ـ‌ نمی‌توان از اتفاقات سال گذشته حوزه تجسمی نوشت و از مرگ پرویز کلانتری نگفت. ازدست‌رفتن مردی که نه‌تنها چهره‌ای ماندگار در زمینه نقاشی بود، که با شخصیت چندوجهی و متکثری که داشت، توانسته بود تاثیری بیش از یک نقاش مهم و مطرح در سپهر فرهنگی ما داشته باشد.یک سال تجسمی هنرهای تجسمی هنرمندان هنر تجسمی هنر نقاشی نقاشان موزه هنرهای معاصر گنجینه موزه هنرهای معاصر گنجینه فرهنگی علی فرامرزی حراج تجسمی پرویز کلانتری بینال اقتصاد هنر اقتصاد

باید اعتراف کنم الگو و مشوقِ من برای نوشتن، درکنار نقاشی، پرویزکلانتری بود. مردی که در نوشتن نیز نگاه و سبک ویژه خود را داشت، حتی گاهی نوشته‌ها و داستان‌های کوتاهش در سطح نویسندگان حرفه‌ای مطرح می‌شد.

کلانتری زمانی‌که کتاب‌های درسی را تصویرگری کرد و یا درکانون‌پرورش‌فکری برای کودکان و نوجوانان، هم نوشت و هم نقاشی کشید ‌ـ‌ با شیرین‌زبانی‌ها و شیرین‌کاری‌هایش ‌ـ‌ بر نسلی تاثیر گذاشت و نگاه و دید تجسمی را در آن‌ها پرورش داد. این هنر را بر سر کلاس‌های درس و روی کرسی‌های خانه‌ها کشاند و جهانِ ذهن ما را با رنگ، نقش و تخیل‌های خیال‌پرور، آشنا و آموخته کرد. «صفای باطن» این مرد را در هرآنچه از او خلق می‌شد، می‌تواند دید و حس کرد.

۶‌ـ‌ برگزاری حدود بیست تا سی نمایشگاه در هر هفته و تعداد رو به افزایش رویدادهای تجسمی در یک‌سال، نمودی است از رشد هنرهای تجسمی؛ که با توجه به اینکه بیشترین افراد مشغول به خود را دارد، امری طبیعی است.

این واقعیت برای تداوم‌‌بخشیدن به خود و تبدیل‌شدن به یک جریان عرضه و تقاضای منطقی و دائمی، باید به همان نسبت، از چرخه اقتصادی کافی و لازم نیز برخوردار باشد؛ روندی که در ایده‌آل‌ترین شکل، موتور گرداننده آن، بخش خصوصی باشد. ولی از آنجا که شرایط فعلیِ اقتصادی، طوری نیست که بخش خصوصی را به سمت خرید آثارتجسمی بکشاند، لازم است که از شیوه‌های دیگری مدد گرفت تا هم تحمیلی برکارآفرینان نباشد و هم کمکی باشد برای به‌حرکت‌درآوردن اقتصاد تجسمی.

کشورهایی که توسعه فرهنگی را ابزاری لازم برای توسعه در سایر بخش‌های جامعه می‌دانند، از مشوق‌های مالیاتی ‌ـ‌ به‌عنوان یکی از ابزارهایی که در چنین مواقعی می‌توان از آن کمک گرفت ‌ـ‌ استفاده می‌کنند. مثلا با دادنِ دَه تا پانزده‌درصد معافیت مالیاتی، مالیات‌دهندگان را تشویق می‌کنند که به همان میزان از محصولات هنری خرید کنند. با این کار هم چرخ اقتصاد هنر را به گردش درمی‌آورند و هم فرهنگ خرید اثر هنری را اشاعه می‌بخشند.

۷‌ـ‌ فرستادن سی اثر از گنجینه موزه هنرهای معاصر و به همین تعداد نیز از آثار نقاشان نوگرای ایران به کشورهای اروپایی، به‌عنوان امانت و برای نمایش درموزه‌هایشان، ازجمله اتفاقات تجسمی‌ای بود که سال گذشته توانست توجه جامعه فرهنگی و رسانه‌ای را به هنرهای تجسمی جلب کند.

صف موافقان و مخالفان فرستادن این آثار به‌گونه‌ای بود که درنهایت، کمسیون فرهنگی مجلس شورا و هیئت دولت را وادار به دخالت و تصمیم‌گیری کرد. ازجمله دلایل مهم مخالفت‌ها، نزدیک‌بودن انتخابات ریاست‌جمهوری و بلاتکلیفی درچگونگی پیگیری دولت آینده در برگرداندن آثار و شاعبه این موضوع بودکه ممکن است در خارج از ایران، افراد و گروه‌هایی مانع برگشت دوباره این آثار به کشور شوند. با آمدن وزیر جدید و اعلام مخالفت او با بردن آثار تا وقت مناسب، مسئله فعلا مسکوت گذاشته شده است.

یک سال تجسمی هنرهای تجسمی هنرمندان هنر تجسمی هنر نقاشی نقاشان موزه هنرهای معاصر گنجینه موزه هنرهای معاصر گنجینه فرهنگی علی فرامرزی حراج تجسمی پرویز کلانتری بینال اقتصاد هنر اقتصاد

قسمت های قبل را اینجا بخوانید:

 

  در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
http://tandismag.com/32380/%db%8c%da%a9-%d8%b3%d8%a7%d9%84-%d8%aa%d8%ac%d8%b3%d9%85%db%8c.html/feed 0
پرونده گزارش سال | علیرضا بهارلو - از برگزیت و پاناما تا مادر بزرگ توقف ناپذیر هنر اجراhttp://tandismag.com/32378/%d8%b9%d9%84%db%8c%d8%b1%d8%b6%d8%a7-%d8%a8%d9%87%d8%a7%d8%b1%d9%84%d9%88.html http://tandismag.com/32378/%d8%b9%d9%84%db%8c%d8%b1%d8%b6%d8%a7-%d8%a8%d9%87%d8%a7%d8%b1%d9%84%d9%88.html#comments Sat, 25 Mar 2017 04:30:16 +0000 http://tandismag.com/?p=32378 از برِگزیت و پاناما تا مادربزرگ توقف‌ناپذیرِ هنر اجرا با مروری بر عمده‌ترین رویدادهای سال گذشته میلادی در سطح جهانی و آنچه این سال با خود همراه داشت... ادامه در سایت تندیس   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
سایت تندیس نویسنده مجله به قلم علیرضا بهارلو
از برِگزیت و پاناما تا مادربزرگ توقف‌ناپذیرِ هنر اجرا

با مروری بر عمده‌ترین رویدادهای سال گذشته میلادی در سطح جهانی و آنچه این سال با خود همراه داشت، نمی‌توان از نام‌نهادن «زمانه نامطمئن»۱ بر آن احتراز کرد. بااین‌حال، وقتی دامنه موج این وقایع و تأثیرات آن به دنیای هنر و ـ بالاخص ‌ـ‌ «رویدادهای هنری» می‌رسد، شاهد ضربات و ضایعاتی از سوی فضای آشفته‌ سیاسی هستیم که مهم‌ترین‌شان ـ دست‎‌کم برای غرب ‌ـ‌ «برِگزیت» (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) و انتخاب دانلد ترامپ به مقام ریاست‌جمهوری آمریکاست اما در این ‌بین ظهور برخی زمینه‌ها و گرایشات نو ‌ـ‌ هرچند معدود ‌ـ‌ شاید تااندازه‌ای شگفت‌آور و جالب‌توجه بوده باشند؛ مثل سبک آربروت۲ یا احیای سرامیک در جایگاه رسانه‌ای محبوب و درحال‌رشد. به‌هرترتیب، آنچه گذشت از یک‌سو سالی پُربار و موفقیت‌آمیز برای هنرمندانی چون رَگنار کَرتَنسون۳ و هلن مارتن۴ و همچنین شهرهایی مثل لس‌آنجلس و سان‌فرانسیسکو بود که به لطف وجود چند فضای شاخص هنری، ثروتمندتر شدند؛ و از سوی دیگر نه‌چندان مطلوب برای کارکنان موزه‌های نیویورک، ازجمله موزه هنر مدرن، موز‌ه‌ متروپولیتن و بروکلین که از جانب کارفرمایان‌شان معلّق شدند، و یا گالری‌داران «لوور ایست ساید»۵ که آنچه زمانی محله‌ای آینده‌دار و پررونق بود را ترک گفتند. به امید سالی با مرگ‌ومیر کمتر و فضای هنری باثبات‌تر.

در ادامه به چند رویداد مهم که بر جریان هنر سال ۲۰۱۶ تأثیرگذار بوده‌اند اشاره می‌شود.

ویدئو آرت ون‌گوگ هنر خام نقاشی نقاش مجسمه سازی مجسمه‌ مارینا آبراموویچ علیرضا بهارلو زاها حدید دیوید همیلتون دیوید بوئی چیدمان بنکسی اکتیویسم آی وی‌وی اکتیویسم آی وی‌وی

اکتیویسم آی ویوی

برای آی‌وی‌وی سال فوق‌العاده‌ای بود. او درنهایت گذرنامه‌اش را در سال ۲۰۱۵ بعد از آنکه توسط دولت چین ضبط شده بود پس گرفت. این هنرمند جنجالی، این بار هنر و فعالیت سیاسی‌ـ‌ هنری خود را به یونان برد و درآنجا یک کارگاه هنری برای کمک به مهاجران و پناهندگان در جزیره‌ لسبوس برپا کرد اما کار به اینجا ختم نشد. وی در ماه فوریه، تصویر تأثیرگذار و ناراحت‌کننده پسربچه‌ای را که در مسیر مهاجرت به اروپا در دریا غرق شده بود در عکسی بازسازی کرد. این اقدام او انتقادات زیادی را در پی داشت. اتهام به بی‌عاطفگی و انتخاب ابزاری نادرست برای تأکید بر مسائل حادِ بحران مداومِ پناهجویان، از این دست انتقادات بود. وی بعد از این در شهر برلین چیدمانی از جلیقه‌های نجات تهیه کرد. مطمئن هستیم که آی‌وی‌وی در سال جاری نیز کاری جز تداوم این رویه هنری نخواهد کرد.

بنکسی در کاله

قصه‌ دور و دراز دیوارنگار‌ه استیو جابس، اثر بنکسی بر دیوارهای اردوگاه پناهجویان در کاله (که در دسامبر ۲۰۱۵ ترسیم شده بود)، سال بعد هم ادامه داشت. این نقاشی دیواری با اینکه زمانی همچون یک اثر هنریِ ارزشمند با شیشه محافظت شده بود، بازهم از تخریب در امان نماند و نوشته‌هایی مثل London Calling (صدای لندن) اطراف آن را پوشاند. این اقدام به‌نوبه‌ خود سبب شد تا معدود پناهندگانی که برای بازدیدِ افراد از این اثر، مبلغ ۲۰ دلار از آن‌ها می‌گرفتند به کار خود خاتمه دهند. بنکسی پس از تب‌وتاب پروژ‌ه هنری «دیسمالند»۶ (تابستان دو سال پیش)، امسال نسبتا آرام‌تر بود اما انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۷ این شرایط تغییر کند ـ هرچه باشد او بنکسی است!ویدئو آرت ون‌گوگ هنر خام نقاشی نقاش مجسمه سازی مجسمه‌ مارینا آبراموویچ علیرضا بهارلو زاها حدید دیوید همیلتون دیوید بوئی چیدمان بنکسی اکتیویسم آی وی‌وی اکتیویسم آی وی‌وی

بدون دیوارنگارههای بِلا در بولونیا

در ماه مارس، بِلا (نام مستعار هنرمندی خیابانی، اهل ایتالیا، که هویت اصلی خود را پنهان می‌کند) تصمیم گرفت نقاشی‌های دیواری‌اش را ظرف مدت یک شب از تمام دیوارهای شهر بولونیا، واقع در شمال ایتالیا، پاک کند. این اقدام او اعتراضی بود به نمایشگاهی که موجب برداشتن یکی از آثار او از خیابان شده بود. نمایشگاه «هنر خیابانی: بنکسی و همکاران»۷، طی اقدامی، آثاری از هنرمندان بین‌المللی و سرشناسِ این حوزه را گردآوری کرده بود که طبق اظهارات بیان‌شده، آثاری از بلا را هم بدون رضایت او شامل می‌شد. درحالی‌که خود هنرمند مجال ابراز عقیده نداشت، کریستیان اومودِئو۸، کیوریتور نمایشگاه، مصاحبه‌ای اختصاصی ترتیب داد و در آن نظر خود و صرفا یک جنبه از قضیه را مطرح کرد. واقعیت مسئله این است که ایتالیا و جهان، دو دهه آثار هنر خیابانی را به‌خاطر خود خالق‌شان از دست دادند.

ویدئو آرت ون‌گوگ هنر خام نقاشی نقاش مجسمه سازی مجسمه‌ مارینا آبراموویچ علیرضا بهارلو زاها حدید دیوید همیلتون دیوید بوئی چیدمان بنکسی اکتیویسم آی وی‌وی اکتیویسم آی وی‌وی

درگذشت زاها حدید

آنچه در سال گذشته‌ میلادی جهانیان را بار دیگر در بهت و حیرت فرو برد، خبر درگذشت زاها حدید در ۶۵ سالگی (بر اثر حمله قلبی) بود. این معمار عراقی‌ ـ‌ بریتانیایی به‌دلیل طراحی ساختمان‌های مفهومیِ چشمگیر خود بسیار مشهور بود؛ چیزی که موجب شده بود نام مستعار «ملکه‌ منحنی»۹ را به او نسبت دهند. تردیدی نیست که زاها حدید ـ باوجود برخی مجادلات ـ راه خود را به‌میان دنیای معماران سفیدپوست، مرد و غربی باز کرد و به نخستین زنی مبدل شد که توانست نشان طلای سلطنتی «ریبا»۱۰ را از آن خود کند. میراث او جاودانه خواهد بود و این مهم درکنار شرکتی است که بیش از ۴۰۰ نفر را به خدمت می‌گیرد و درسطح جهانی روی پروژه‌هایی با گردش کار ۴۴ میلیون پوند در سال کار می‌کند.

 

رسوایی اسناد پاناما، ضربهای به هنر

«اسناد پاناما»۱۱ افشای بی‌سابقه‌ ۵/۱۱ میلیون فایل از پایگاه اطلاعاتیِ چهارمین شرکت بزرگِ خدمات حقوقی به نام «موساک فونسکا»۱۲ بود. این اسناد که از سوی روزنامه آلمانی «زوددویچه تسایتونگ»۱۳ منتشر شد، شامل اطلاعاتی دقیق در مورد چهره‌های سیاسی فعلی و سابق و برخی شخصیت‌های شناخته‌شده و تلاش آن‌ها برای مخفی‌نگاه‌داشتن دارایی‌ها یا پولشویی بود. در میان این افراد، چهره‌هایی از دنیای هنر نیز دیده می‌شد: نو‌ه یک دلال هنری یهودی، سرآمدان و نخبگان چینی، مالکان پیشین مجموعه‌ هنری مشهور «گانز»۱۴ و حتی نو‌ه‌ پابلو پیکاسو.

 

برِگزیت و بیثباتی بازار هنر

بریتانیا در ۲۳ ژوئن رأی به خروج از اتحادیه‌ اروپا داد که این موضوع بسیاری از شهروندان را در حیرت و ناباوری فرو برد. با اینکه شمار زیادی از چهره‌های سرشناس هنری ازجمله دیمین هرست، آنیش کاپور و ولفگانگ تیلمانس همگی علیه چنین اقدامی بودند اما بریتانیایی‌ها راه دیگری را رفتند و تأثیراتی را موجب شدند که عواقب آن بر بازار هنر محرز بود. پیامد و تأثیر این کناره‌گیری، امری قریب‌الوقوع بود، زیرا ارزش پوند سقوط کرد اما نخستین آزمون واقعی در حراج نمایشگاه‌های «فریز ویکِ»۱۵ ماه اکتبر سر رسید که در برابر فشارها مقاومت کرد و تأثیرات مهمی از خود به‌جای گذاشت. سال ۲۰۱۷ نیز سالی کماکان متزلزل خواهد بود و تنها گزینه‌ پیش رو، امید داشتن به بهترین‌هاست.

پیدا شدن نقاشهای ونگوگ

در سال ۲۰۰۲ سارقان از پشت‌بام «موز‌ه‌ ون‌گوگ» وارد محل شدند و دو اثر از این هنرمند هلندی را ربودند. حال پس از چهارده سال، نقاشی‌ها ـ در شرایطی مطلوب ـ و با عملیات گسترده‌ پلیس که مافیای ناپل را هدف قرار داده بود، پیدا شده‌اند. نقاشی‌های مذکور خارج از قاب‌شان در کاستلّاماره دی استابیا (حوالی پمپی) کشف شدند. ارزش این آثار ۱۰۰ میلیون دلار برآورد می‌شود که به‌گفت‌ه‌ پلیس فقط کمی آسیب دیده بودند. این نقاشی‌ها «چشم‌انداز دریا در اسخِوِنینگن»۱۶ (۱۸۸۲) و «جماعتی درحال ترک کلیسای اصلاح‌شده در نوئن»۱۷ (۱۸۸۵‌ـ‌۱۸۸۴) نام دارند.

ویدئو آرت ون‌گوگ هنر خام نقاشی نقاش مجسمه سازی مجسمه‌ مارینا آبراموویچ علیرضا بهارلو زاها حدید دیوید همیلتون دیوید بوئی چیدمان بنکسی اکتیویسم آی وی‌وی اکتیویسم آی وی‌وی

مجموعه پرفروش هنریِ دیوید بوئی

۱۰ ماه پس از فوت دیوید بوئی۱۸، چهر‌ه سرشناس دنیای موسیقی و بازیگری، مجموعه‌ هنری و قابل‌توجهی از او، ظرف مدت دو روز، بیش از ۴۱ میلیون دلار در حراج ساتبی لندن فروش داشت. اینجا و در میان اشیا و اقلام متعددی که در معرض دید قرار داشتند، ازجمله آثار هنر بریتانیا، هنر معاصر، سوررئالیسم، اکسپرسیونیسم آلمانی، آربروت و وسایل طراحی، یک بوم نقاشی نیز به‌نام «قدرت هوا»۱۹، اثر ژان میشل باسکت۲۰ وجود داشت که ۷ میلیون پوند فروخته شد و کار دیگری از بوئی که با همکاری هرست انجام شده بود، ۷۸۵ هزار پوند به فروش رسید. اکثر آثار ارائه‌شده، بیش از مبالغی که تخمین زده شده بود فروخته شدند؛ ازجمله پرتره‌ای از فرنک آوئرباخ۲۱ تحت‌عنوان «سرِ گردا بوم»۲۲ به مبلغ ۷/۳ میلیون پوند و مجسمه‌ای از هِنری مور به نام «خانواده»۲۳ به میزان ۵۸۰ هزار پوند. درآمد حاصل از فروش «حراج وایت گِلاو»۲۴ (که در آن تک‌تک آثار فروخته شد)، به اموال بوئی اضافه شد ـ که هنوز حدود ۳۵ درصد این مجموعه است.

ویدئو آرت ون‌گوگ هنر خام نقاشی نقاش مجسمه سازی مجسمه‌ مارینا آبراموویچ علیرضا بهارلو زاها حدید دیوید همیلتون دیوید بوئی چیدمان بنکسی اکتیویسم آی وی‌وی اکتیویسم آی وی‌وی

پیکر مرده دیوید همیلتون

پیکر بی‌جان دیوید همیلتون، عکاس بریتانیایی، در آپارتمانش در پاریس و درحالی که خودکشی به‌نظر می‌رسید، پیدا شد. شهرت او بیشتر به ثبت تصاویری از دختران برهنه‌ نوجوان بود. تصاویر این عکاس اغلب موجب مطرح‌شدن این بحث بود که آیا باید آن‌ها را پورنوگرافی کودک قلمداد کرد یا خیر. همیلتون در ۸۴ سالگی و چند هفته بعد از آنکه به تجاوز جنسی از طرف چهار نفر از مدل‌های قبلی‌اش، ازجمله فلاوی فلامنت۲۵ ـ مجری رادیویی ـ متهم شد، از دنیا رفت. وی در یکی از آخرین اظهاراتش عهد کرده بود که از خود رفع اتهام و بی‌گناهی‌اش را ثابت کند.

مارینا آبراموویچ در ۷۰ سالگی

مارینا آبراموویچ در ۳۰ نوامبر سال ۲۰۱۶ میلادی ۷۰ ساله شد و این رویداد را با انتشار شرح حال و خاطرات زندگی و کار خود تا این لحظه، جشن گرفت. این هنرمند صربستانی، در مصاحبه‌ای با «وایس نیوز» اظهار کرد که این کتاب، آغازگر دوره‌ای جدید خواهد بود و هر آنچه وی تابه‌حال کرده را پشت سر خواهد گذاشت. او در سال ۲۰۱۶ مستند جدیدی دربار‌ه‌ سفرهای خود به برزیل نیز منتشر کرد و در برابر همکار و عاشق پیشین خود، اولای۲۶، برای احقاق حقوق مرتبط با آثار مشترک‌شان شکست خورد اما سال ۲۰۱۷ برای مادربزرگ توقف‌ناپذیرِ پرفورمنس آرت، قطعا سالی نویدبخش خواهد بود.

ویدئو آرت ون‌گوگ هنر خام نقاشی نقاش مجسمه سازی مجسمه‌ مارینا آبراموویچ علیرضا بهارلو زاها حدید دیوید همیلتون دیوید بوئی چیدمان بنکسی اکتیویسم آی وی‌وی اکتیویسم آی وی‌وی

پینوشت

۱٫uncertain times / 2. Outsider art/ هنر خام/ ناپرورده / ۳٫ Ragnar Kjartansson/ هنرمند ایسلندی حوز‌ه‌ پرفورمنس/ ۴٫ Helen Marten/ هنرمند انگلیسی در زمینه‌ مجسمه‌سازی، ویدئو آرت و چیدمان / ۵٫Lower East Side / 6.Dismaland / 7.Street Art: Banksy & Co / 8.Christian Omodeo / 9.Queen of the Curve / 10. انجمن سلطنتی معماران بریتانیایی (Royal Institute of British Architects) / 11.The Panama Papers / 12.Mossack Fonseca / 13.Süddeutsche Zeitung / 14.Ganz / 15.  October’s Frieze Week: نمایشگاه بین‌المللی هنر معاصر که هرساله ماه اکتبر در لندن برگزار می‌شود. / ۱۶٫View of the Sea at Scheveningen / 17.Congregation Leaving the Reformed Church in Nuene / 18.David Bowie / 19.Air Power /20.Jean‌ـ‌Michel Basquiat / 21.Frank Auerbach / 22.Head of Gerda Boehm / 23.Family Group / 24.white glove sales / 25.Flavie Flament / 26.Ulay.

منبع

www.widewalls.ch/art‌ـ‌events‌ـ‌۲۰۱۶

  در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
http://tandismag.com/32378/%d8%b9%d9%84%db%8c%d8%b1%d8%b6%d8%a7-%d8%a8%d9%87%d8%a7%d8%b1%d9%84%d9%88.html/feed 0
افتتاح حراج کریستیز ۲۰۱۷ دوبی با درخشش آثار هنرمندان ایرانی - گزارش تصویری اختصاصی تندیس از افتتاح حراج کریستیز 2017 هنر خاورمیانهhttp://tandismag.com/32195/%d8%a7%d9%81%d8%aa%d8%aa%d8%a7%d8%ad-%d8%ad%d8%b1%d8%a7%d8%ac-%da%a9%d8%b1%db%8c%d8%b3%d8%aa%db%8c%d8%b2-2017-%d8%af%d9%88%d8%a8%db%8c.html http://tandismag.com/32195/%d8%a7%d9%81%d8%aa%d8%aa%d8%a7%d8%ad-%d8%ad%d8%b1%d8%a7%d8%ac-%da%a9%d8%b1%db%8c%d8%b3%d8%aa%db%8c%d8%b2-2017-%d8%af%d9%88%d8%a8%db%8c.html#comments Thu, 16 Mar 2017 22:07:46 +0000 http://tandismag.com/?p=32195 گزارش تصویری اختصاصی تندیس از افتتاح حراج کریستیز ۲۰۱۷ هنر خاورمیانه   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
به گزارش مژده اتراک، خبرنگار اختصاصی تندیس در دبی حراج کریستیز ۲۰۱۷ دوبی ساعاتی پیش افتتاح شد.

آنچه در این دوره از حراج کریستیز دوبی بسیار چشمگیر می نماید، حضور گسترده آثار هنرمندان ایرانی،نسبت به سال های گذشته در این حراج است که مشخصا به هنر خاورمیانه می پردازد و در شرایطی که این رویداد مهم هنری در یک کشور عربی اتفاق می‌افتد، این امر بسیار جالب توجه می‌نماید، چاپ اثری از حسین زنده رودی روی جلد کاتالوگ حراج و اثری از علی بنی صدر در پشت جلد آن، نیز نشان از توجه ویژه حراج امسال به هنر ایران و بازار آثار هنری ایرانی دارد.

هنر ایران نقاشی کریستی سیراک ملکونیان سهراب سپهرى حسین زنده‌ رودی حراج کریستیز2017 حراج کریستیز دوبی حراج کریستیز ۲۰۱۷ دوبی حراج بازار هنر اقتصاد هنر
حسین زنده رودی

دو کاتالوگ از آثار حاضر در حراج ارائه می‌شود که یکی به طور مفصل به معرفی  آثار حاضر در نمایشگاه قبل از مراسم حراج می‌پردازد و دیگری که در روز حراج  در اختیار خریداران حاضر در سالن قرار دارد و شامل لیست قیمت‌ها نیز هست.

به طور کلی تعداد آثار ایرانی در این دوره از حراج کریستیز دوبی قابل توجه است و رشد بالاتری نسبت به قبل داشته و استقبال خوبی تا  الان در ساعات اولیه افتتاحیه را شاهد هستیم و عمده‌ترین تفاوت نسبت به دوره‌های قبل در تعداد بالای آثار ایرانی است. به طورمثال در بین بخش‌هایی که با پنل جدا شده‌اند، یکی از غرفه‌ها به طور کامل به آثار سیراک ملکونیان اختصاص دارد که شامل ۵ اثر می‌باشد.

هنر ایران نقاشی کریستی سیراک ملکونیان سهراب سپهرى حسین زنده‌ رودی حراج کریستیز2017 حراج کریستیز دوبی حراج کریستیز ۲۰۱۷ دوبی حراج بازار هنر اقتصاد هنر هنر ایران نقاشی کریستی سیراک ملکونیان سهراب سپهرى حسین زنده‌ رودی حراج کریستیز2017 حراج کریستیز دوبی حراج کریستیز ۲۰۱۷ دوبی حراج بازار هنر اقتصاد هنر هنر ایران نقاشی کریستی سیراک ملکونیان سهراب سپهرى حسین زنده‌ رودی حراج کریستیز2017 حراج کریستیز دوبی حراج کریستیز ۲۰۱۷ دوبی حراج بازار هنر اقتصاد هنر هنر ایران نقاشی کریستی سیراک ملکونیان سهراب سپهرى حسین زنده‌ رودی حراج کریستیز2017 حراج کریستیز دوبی حراج کریستیز ۲۰۱۷ دوبی حراج بازار هنر اقتصاد هنر هنر ایران نقاشی کریستی سیراک ملکونیان سهراب سپهرى حسین زنده‌ رودی حراج کریستیز2017 حراج کریستیز دوبی حراج کریستیز ۲۰۱۷ دوبی حراج بازار هنر اقتصاد هنر هنر ایران نقاشی کریستی سیراک ملکونیان سهراب سپهرى حسین زنده‌ رودی حراج کریستیز2017 حراج کریستیز دوبی حراج کریستیز ۲۰۱۷ دوبی حراج بازار هنر اقتصاد هنر هنر ایران نقاشی کریستی سیراک ملکونیان سهراب سپهرى حسین زنده‌ رودی حراج کریستیز2017 حراج کریستیز دوبی حراج کریستیز ۲۰۱۷ دوبی حراج بازار هنر اقتصاد هنر هنر ایران نقاشی کریستی سیراک ملکونیان سهراب سپهرى حسین زنده‌ رودی حراج کریستیز2017 حراج کریستیز دوبی حراج کریستیز ۲۰۱۷ دوبی حراج بازار هنر اقتصاد هنر هنر ایران نقاشی کریستی سیراک ملکونیان سهراب سپهرى حسین زنده‌ رودی حراج کریستیز2017 حراج کریستیز دوبی حراج کریستیز ۲۰۱۷ دوبی حراج بازار هنر اقتصاد هنر هنر ایران نقاشی کریستی سیراک ملکونیان سهراب سپهرى حسین زنده‌ رودی حراج کریستیز2017 حراج کریستیز دوبی حراج کریستیز ۲۰۱۷ دوبی حراج بازار هنر اقتصاد هنر هنر ایران نقاشی کریستی سیراک ملکونیان سهراب سپهرى حسین زنده‌ رودی حراج کریستیز2017 حراج کریستیز دوبی حراج کریستیز ۲۰۱۷ دوبی حراج بازار هنر اقتصاد هنر هنر ایران نقاشی کریستی سیراک ملکونیان سهراب سپهرى حسین زنده‌ رودی حراج کریستیز2017 حراج کریستیز دوبی حراج کریستیز ۲۰۱۷ دوبی حراج بازار هنر اقتصاد هنر هنر ایران نقاشی کریستی سیراک ملکونیان سهراب سپهرى حسین زنده‌ رودی حراج کریستیز2017 حراج کریستیز دوبی حراج کریستیز ۲۰۱۷ دوبی حراج بازار هنر اقتصاد هنر هنر ایران نقاشی کریستی سیراک ملکونیان سهراب سپهرى حسین زنده‌ رودی حراج کریستیز2017 حراج کریستیز دوبی حراج کریستیز ۲۰۱۷ دوبی حراج بازار هنر اقتصاد هنر هنر ایران نقاشی کریستی سیراک ملکونیان سهراب سپهرى حسین زنده‌ رودی حراج کریستیز2017 حراج کریستیز دوبی حراج کریستیز ۲۰۱۷ دوبی حراج بازار هنر اقتصاد هنر هنر ایران نقاشی کریستی سیراک ملکونیان سهراب سپهرى حسین زنده‌ رودی حراج کریستیز2017 حراج کریستیز دوبی حراج کریستیز ۲۰۱۷ دوبی حراج بازار هنر اقتصاد هنر هنر ایران نقاشی کریستی سیراک ملکونیان سهراب سپهرى حسین زنده‌ رودی حراج کریستیز2017 حراج کریستیز دوبی حراج کریستیز ۲۰۱۷ دوبی حراج بازار هنر اقتصاد هنر   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
http://tandismag.com/32195/%d8%a7%d9%81%d8%aa%d8%aa%d8%a7%d8%ad-%d8%ad%d8%b1%d8%a7%d8%ac-%da%a9%d8%b1%db%8c%d8%b3%d8%aa%db%8c%d8%b2-2017-%d8%af%d9%88%d8%a8%db%8c.html/feed 0
در هفته‌ی آرت‌ دبی چه می‌گذرد؟ - آرت‌ دوبی 2017 امروز برای عموم افتتاح شدhttp://tandismag.com/32132/%d8%af%d8%b1-%d9%87%d9%81%d8%aa%d9%87%e2%80%8c%db%8c-%d8%a2%d8%b1%d8%aa%e2%80%8c-%d8%af%d8%a8%db%8c-%da%86%d9%87-%d9%85%db%8c%e2%80%8c%da%af%d8%b0%d8%b1%d8%af%d8%9f.html http://tandismag.com/32132/%d8%af%d8%b1-%d9%87%d9%81%d8%aa%d9%87%e2%80%8c%db%8c-%d8%a2%d8%b1%d8%aa%e2%80%8c-%d8%af%d8%a8%db%8c-%da%86%d9%87-%d9%85%db%8c%e2%80%8c%da%af%d8%b0%d8%b1%d8%af%d8%9f.html#comments Wed, 15 Mar 2017 15:01:21 +0000 http://tandismag.com/?p=32132 آرت فر ۲۰۱۷ افتتاح شد   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
به گزارش تندیس |مژده اتراک  یازدهمین دوره آرت‌ دوبی امروز درهای خود را به روی عموم گشود. این دوره با مدیریت جدید توسط میرنا ایاد و مدیر بخش بین‌المللی پابلو دل‌وال افتتاح خواهدشد. این دوره گسترده‌ترین حضور بین‌المللی گالری‌ها را شاهد خواهد بود، و گالری‌ها و کشورهای بسیاری برای اولین بار در این رویداد شرکت نموده‌اند.

در مجموع ۹۴ گالری از ۴۳ کشور در آرت‌دوبی امسال شرکت کرده‌اند و ۲۷ گالری نیز برای اولین بار حضور پیدا کرده‌اند.

امسال در بخش هنر معاصر آرت دوبی ۷۹ گالری در دو سالن و یک مجموعه +۳۰ گالری با تمرکز بر کارنماهایی انفرادی و دو نفره به تماشا گذاشته شده‌اند . و آرت دوبی مدرن نیز اینک در چهارمین  دوره خود به روند نمایش هنر با کیفیت موزه‌‌ای هنرمندان مستر مدرن از منطقه خاورمیانه، آفریقا و جنوب آسیا، ادامه می‌دهد.

هنرهای تجسمی هنر تجسمي هنر میترا تبریزیان منوچهر یکتایی مژده اتراک گالری شیرین گالری اُ گالری آب انبار گالری ag گالری کریستیز عباس کیارستمی شیرین نشاط سهراب سپهری ساتبیز خرید و فروش آثار هنری حراج اقتصاد هنر افشین پیرهاشمی اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی آرت فر دبی آرت فر آرت دبی

گالری های آب انبار ،Ag ،زیرزمین دستان،خاک، اُ، محسن، شهریور، شیرین تهران و شیرین NY  گالری های شرکت کننده از ایران در آرت‌فرهستند.

موزه‌ی خصوصی صلصالی میزبان هنرمندانی از کشورهای مختلفی مانند ایران است. از هنرمندان ایرانی می‌توان به سیمین اکرامی، بیتا فیاضی، فرزانه حسینی، بهداد لاهوتی، مهدی نبوی، الهام پوریا‌مهر، فرناز ربیعی‌جاه، سارا راه‌انجام و کامبیز صبری اشاره کرد.

هنرهای تجسمی هنر تجسمي هنر میترا تبریزیان منوچهر یکتایی مژده اتراک گالری شیرین گالری اُ گالری آب انبار گالری ag گالری کریستیز عباس کیارستمی شیرین نشاط سهراب سپهری ساتبیز خرید و فروش آثار هنری حراج اقتصاد هنر افشین پیرهاشمی اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی آرت فر دبی آرت فر آرت دبی

گالری لیلا هلر با نمایش آثار بیل ویولا و رشید رعنا و همچنین آثاری از هنرمندان ایرانی از جمله شیوا احمدی، افروز عمیقی، رضا آرامش، شجاع آذری، شهرام کریمی، بهمن محصص، شیرین نشاط، لیلا پازوکی، سهراب سپهری، هدیه شفیعی و میترا تبریزیان حضور پیدا کرده است.

همزمان با آرت‌فر دبی باقی مراکز هنری نیز برنامه‌های ویژه‌ای متناسب با این ایام ترتیب داده‌اند.

گالری فرجام  به نمایش یک مجموعه از کارهای عباس کیارستمی پرداخته  و گالری ایام، مکان نمایش آثاری از افشین پیرهاشمی‌ست.

گالری میم، مجموعه ای از آثار کمتر دیده شده‌ی سهراب سپهری را به نمایش گذاشته وگالری ماین میزبان آثاری از نسترن صفایی و فرناز ربیعی‌جاه می‌باشد.

به گزارش خبرنگار تندیس، DIFC یک مجموعه‌ی تجاری‌ست که گالری‌های مهمی در آن‌جا حضور دارند. که امسال ساختمانی از این مجموعه توسط ساتبیز دبی خریداری شده و قرار است همزمان با آکشن۲۵ آپریل لندن آثار در دبی نیز به نمایش گذاشته شود. این مکان چون به تازگی  خریداری شده ۱۴ مارچ افتتاحیه ساختمان همزمان با نمایش این سری از آثار است .

هنرهای تجسمی هنر تجسمي هنر میترا تبریزیان منوچهر یکتایی مژده اتراک گالری شیرین گالری اُ گالری آب انبار گالری ag گالری کریستیز عباس کیارستمی شیرین نشاط سهراب سپهری ساتبیز خرید و فروش آثار هنری حراج اقتصاد هنر افشین پیرهاشمی اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی آرت فر دبی آرت فر آرت دبی

در این حراج قرار است شاهد نمایش هنرمندان ایرانی چون منیر فرمان فرماییان، بهمن محصص، سهراب سپهری و منوچهر یکتایی باشیم .تصویر جلد کاتالوگ آکشن نیز از کارهای منوچهر یکتاییست.

هنرهای تجسمی هنر تجسمي هنر میترا تبریزیان منوچهر یکتایی مژده اتراک گالری شیرین گالری اُ گالری آب انبار گالری ag گالری کریستیز عباس کیارستمی شیرین نشاط سهراب سپهری ساتبیز خرید و فروش آثار هنری حراج اقتصاد هنر افشین پیرهاشمی اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی آرت فر دبی آرت فر آرت دبی

 

  در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
http://tandismag.com/32132/%d8%af%d8%b1-%d9%87%d9%81%d8%aa%d9%87%e2%80%8c%db%8c-%d8%a2%d8%b1%d8%aa%e2%80%8c-%d8%af%d8%a8%db%8c-%da%86%d9%87-%d9%85%db%8c%e2%80%8c%da%af%d8%b0%d8%b1%d8%af%d8%9f.html/feed 0
معرفی داوران هفتمین دوره جایزه عکس شید - سیف‌الله صمدیان، یومی گوتو، بهروز مهری، نیوشا توکلیان و محمدرضا سلطانیhttp://tandismag.com/32112/%d8%af%d8%a7%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d9%87%d9%81%d8%aa%d9%85%db%8c%d9%86-%d8%af%d9%88%d8%b1%d9%87-%d8%ac%d8%a7%db%8c%d8%b2%d9%87-%d8%b9%da%a9%d8%b3-%d8%b4%db%8c%d8%af.html http://tandismag.com/32112/%d8%af%d8%a7%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d9%87%d9%81%d8%aa%d9%85%db%8c%d9%86-%d8%af%d9%88%d8%b1%d9%87-%d8%ac%d8%a7%db%8c%d8%b2%d9%87-%d8%b9%da%a9%d8%b3-%d8%b4%db%8c%d8%af.html#comments Wed, 15 Mar 2017 11:16:39 +0000 http://tandismag.com/?p=32112 ،سیف‌الله صمدیان، یومی گوتو، بهروز مهری، نیوشا توکلیان و محمدرضا سلطانی   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
شورای سیاست‌گذاری جایزه عکس «شید» اسامی اعضای هیات داوران این جایزه مستقل عکاسی مستند اجتماعی را اعلام کرد. بر این اساس سیف‌الله صمدیان، یومی گوتو، بهروز مهری، نیوشا توکلیان و محمدرضا سلطانی آثار هفتمین دوره جایزه عکس «شید» را داوری خواهند کرد.

«سیف‌الله صمدیان» عکاس، فیلمساز و فیلم‌بردار ایرانی و بنیانگذار جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر است. صمدیان تقدیر هیات داوران جایزه ورلد پرس فتو را در سال ۱۹۹۱ در بخش تک‌عکس زندگی روزمره به دست آورده است.

«یومی‌گوتو» کیوریتور ژاپنی، به عنوان کیوریتور مستقل عکاسی، سردبیر، محقق، مشاور، مربی و ناشر فعالیت می‌کند و تمرکز فعالیت‌های خود را فراتر از مرزها بر توسعه مبادلات فرهنگی متمرکز کرده است. وی همچنین در سال ۲۰۱۷ داوری بخش خبری و مستند جایزه ورلدپرس فوتو را نیز برعهده داشت.یومی‌گوتو ورلدپرس فوتو نیوشا توکلیان مسابقه عکس مسابقه محمدرضا سلطانی کیوریتور فیلمساز فیلم‌بردار عکس عکاسی عکاس مستند عکاس سیف‌الله صمدیان داوری داوران هفتمین دوره جایزه عکس شید داور جشنواره فیلم تصویر جشن تصویر سال جایزه عکس شید بهروز مهری آژانس عکس مگنوم

«بهروز مهری» فتوژورنالیست ایرانی و اولین برنده جایزه عکس شید است. او در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ معاون عکس دفتر منطقه‌ای خاورمیانه و شمال آفریقای خبرگزاری فرانسه بود و هم‌اکنون به‌عنوان مسئول بخش عکس این خبرگزاری در ژاپن فعالیت می‌کند.

«نیوشا توکلیان» نخستین عکاس ایرانی است که توانست در مسترکلاس بنیاد ورلدپرس فوتو پذیرفته شود. توکلیان که دبیر بخش آموزش شید است، به‌عنوان نامزد عضویت در آژانس عکس مگنوم پذیرفته شده است.

«محمدرضا سلطانی» عکاس مستند است که در ۶ دوره‌ی اخیر جایزه‌ی عکس شید، ۴ بار نامزد دریافت جایزه شده است.

گفتنی است نمایشگاه آثار برگزیده هفتمین دوره جایزه عکس «شید» از ۲۵ فروردین‌ماه تا ۳ اردیبهشت‌ماه ۹۶ در گالری ممیز خانه هنرمندان ایران برگزار خواهد شد.

  در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
http://tandismag.com/32112/%d8%af%d8%a7%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d9%87%d9%81%d8%aa%d9%85%db%8c%d9%86-%d8%af%d9%88%d8%b1%d9%87-%d8%ac%d8%a7%db%8c%d8%b2%d9%87-%d8%b9%da%a9%d8%b3-%d8%b4%db%8c%d8%af.html/feed 0
بیست و یکمین حراج کریستیز دوبی در هتل امارات تاورز - حراج 49 اثر از 32 هنرمند ايراني در کريستيز دبيhttp://tandismag.com/32091/%d8%ad%d8%b1%d8%a7%d8%ac-%da%a9%d8%b1%db%8c%d8%b3%d8%aa%db%8c%d8%b2-%d8%af%d9%88%d8%a8%db%8c.html http://tandismag.com/32091/%d8%ad%d8%b1%d8%a7%d8%ac-%da%a9%d8%b1%db%8c%d8%b3%d8%aa%db%8c%d8%b2-%d8%af%d9%88%d8%a8%db%8c.html#comments Wed, 15 Mar 2017 08:17:24 +0000 http://tandismag.com/?p=32091 حراج ۴۹ اثر از ۳۲ هنرمند ایرانی در کریستیز دبی   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>

فردا ۲۶ اسفند (۱۶ مارس) حراج کریستیز دوبی در بیست و یکمین دوره خود در هتل امارات تاورز بر گذار می‌شود و  فرصت بازدید برای آثار دو روز است و  پس از آن، حراج ساعت ۷ بعد از ظهر در سالن گودفین این برج برگزار می‌شود.

حراج ۴۹ اثر از ۳۲ هنرمند ایرانی در کریستیز دبی/ کاتالوگ تمام ایرانی حراج بیست و دومین / نمایش ۷ اثر از سیراک ملکونیان تحت عنوان “خبره در طبیعت‌نگاری”
بیست و دومین دوره حراج کریستیز خاورمیانه شامگاه ۲۸ اسفندماه (۱۸مارس) در هتل امارات تاورز دبی برگزار می‌شود؛ در این دوره ۱۶۳ اثر از هنرمندان ایران، عرب و ترک چکش می‌خورند که از جهات مختلفی هنرمندان ایرانی در آن حائز موقعیت ممتازی هستند.

به نقل از خبرگذاری هنرآنلاین در این دوره از حراج کریستیز به جز تعداد آثاری که با کمینه و بیشینه ۸۰ تا ۱۲۰ هزار دلار قیمت‌گذاری شده‌اند بیشتر آثار با قیمت‌های متفاوت و پرنوسانی در این حراج چکش می‌خورند.

اثر “عشق” محمد احصایی و اثر “خورشید/پسر” علی بنی صدر در کنار آثاری از نبیل نهاس و پاول گرگوسیان از کشور لبنان، نظیر نبا و لوآی کیالی از سوریه، شاکر حسن السعید و خدیم حیدر از عراق و عبدالهادی القزار از مصر با قیمت ۸۰ تا ۱۲۰ هزار دلار چکش خواهند خورد.

تابلوی “DIS+YSSS” اثر حسین زنده‌رودی، تابلوی “Kitten” “3N8R09” و تابلوی “کوزه آبی روی سفید” اثر فرهاد مشیری، اثر بدون عنوان از افشین پیرهاشمی، تابلوی “Dream” اثر سفوان دهول هنرمند سوریه ای و اثر بدون عنوان شفیق عبود هنرمند لبنانی با قیمت ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان در حراج شرکت داده می‌شوند. همچنین اثری از کورش شیشه‌گران با عنوان “فیگور” با قیمت کمینه و بیشینه ۱۲۰ تا ۱۸۰ هزار دلار در حراج بیست و دوم چکش می‌خورد.

اثر “نور” علی بنی صدر و تابلوی “قهرمان” محمود صبری هنرمند عراقی با قیمت کمینه و بیشینه ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار دلار و تابلوی ” SAHON FASSAHAH” اثر حسین زنده‌رودی با قیمت ۲۲۰ تا ۱۸۰ هزار دلار در حراج شرکت داده می‌شود.

نصرالله افجه‌ای، منیر شاهرودی فرمانفرمائیان محمود صبری محمد احصایی مارکو گریگوریان کریستیز کریستی فرهاد مشیری فرامرز پیلارام، علی بنی صدر سیراک ملکونیان سهراب سپری خرید و فروش آثار هنری حسین کاظمی حسین زنده‌رودی حراج کریستیز دوبی حراج کریستی حراج بهمن محصص بهجت صدر، اقتصاد هنر ابوالقاسم سعیدی، christies Christie’s auction
علی بنی صدر

اثر “نقاشی در شیشه” منیر شاهرودی فرمانفرمائیان نیز با قیمت کمینه و بیشینه ۱۸۰ تا ۲۴۰ هزار دلار چوب حراج می‌خورد تا آثار ایرانی‌ها همچنان جزو گران قیمت‌های حراج کریستیز باشند.

اثری بدون عنوان از سهراب سپهری نیز در این حراج با قیمت کمینه ۲۲۰ و بیشینه ۲۸۰ هزار دلار چکش می‌خورد که بعد از آثار اسماعیل شموت هنرمند فلسطینی با عنوان “ادیسه‌ای از مردم” با قیمت ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار دلار، اثر بدون عنوان فائق حسن هنرمند عراقی با قیمت ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار دلار و اثر “Assouan” محمود سعید با قیمت ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار دلار گران‌ترین اثر پیشنهادی در حراج کریستیز است.

نصرالله افجه‌ای، منیر شاهرودی فرمانفرمائیان محمود صبری محمد احصایی مارکو گریگوریان کریستیز کریستی فرهاد مشیری فرامرز پیلارام، علی بنی صدر سیراک ملکونیان سهراب سپری خرید و فروش آثار هنری حسین کاظمی حسین زنده‌رودی حراج کریستیز دوبی حراج کریستی حراج بهمن محصص بهجت صدر، اقتصاد هنر ابوالقاسم سعیدی، christies Christie’s auction
سهراب سپری

 

سیراک ملکونیان:خبره در طبیعت نگاری

در این دوره از حراج کریستیز ، ۷ اثر از سیراک ملکونیان در بخشی با عنوان “MASTER OF LANDSCAPE” به نمایش در می‌آید که آثار با کمینه‌ها و بیشینه‌های متفاوتی از ۸ تا ۷۰ هزار دلار از سوی حراج پیشنهاد شده‌اند.

۶ اثر محمود سعید نیز در بخشی با عنوان “THE ESSENCE OF MODERNITY IN EGYPT” در این دوره از حراج کریستیز در نظر گرفته شده است که در آن اثری از محمود سعید با قیمت ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار دلار چکش می‌خورد.

۱۰ اثر از هنرمندان عراق نیز در بخشی با عنوان “IRAQ AT A GALANCE” در حراج بیست و دوم کریستیز عرضه می‌شود.

نصرالله افجه‌ای، منیر شاهرودی فرمانفرمائیان محمود صبری محمد احصایی مارکو گریگوریان کریستیز کریستی فرهاد مشیری فرامرز پیلارام، علی بنی صدر سیراک ملکونیان سهراب سپری خرید و فروش آثار هنری حسین کاظمی حسین زنده‌رودی حراج کریستیز دوبی حراج کریستی حراج بهمن محصص بهجت صدر، اقتصاد هنر ابوالقاسم سعیدی، christies Christie’s auction
سیراک ملکونیان

 

در این دوره تک اثری از اسماعیل شموت هنرمند فلسطینی نیز عرضه می‌شود که این اثر به دلیل ابعاد بزرگی که دارد ۱ در ۶ متر، منحصر به فرد به نظر می‌رسد. این اثر که “ODYSSEY OF A PEOPLE” نام دارد که ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار دلار قیمت‌گذاری شده است.

زنده‌رودی و بنی‌صدر روی جلد کاتالوگ حراج

بر روی جلد و پشت جلد کاتالوگ این دوره از حراج کریستیز، دو اثر حسین زنده‌رودی و علی بنی صدر منتشر شده که هر دو جزو آثاری هستند که بالاترین تخمین قیمت اولیه حراجى را یدک مى‌کشند. این اتفاق برای اولین بار رخ داده است که تصویر آثار هنرمندان ایران هم بر جلد و هم پشت کاتالوگ حراج کریستیز نقش می‌بندد.

نصرالله افجه‌ای، منیر شاهرودی فرمانفرمائیان محمود صبری محمد احصایی مارکو گریگوریان کریستیز کریستی فرهاد مشیری فرامرز پیلارام، علی بنی صدر سیراک ملکونیان سهراب سپری خرید و فروش آثار هنری حسین کاظمی حسین زنده‌رودی حراج کریستیز دوبی حراج کریستی حراج بهمن محصص بهجت صدر، اقتصاد هنر ابوالقاسم سعیدی، christies Christie’s auction
فرهاد مشیری

 

سی هنرمند ایرانی حاضر در حراج بیست و دوم

در این دوره ۳۰ هنرمند ایرانی شرکت دارند که سیراک ملکونیان در کنار حسین زنده‌رودی و فرهاد مشیری بیشترین آثار حراج از جانب هنرمندان ایرانی را به خود اختصاص داده‌اند. منوچهر یکتایی، مسعود عربشاهی، رضا درخشانی، منیر شاهرودی فرمانفرماییان، علی بنی صدر، فرهاد مشیری، سهراب سپهری، سیراک ملکونیان، مارکو گریگوریان، بهمن محصص، حسین کاظمی، ابوالقاسم سعیدی، بهجت صدر، فرامرز پیلارام، نصرالله افجه‌ای، حسین زنده‌رودی، محمد بزرگی، روشنک امین الهی، محمد احصایی، پرویز تناولی، کورش شیشه‌گران، فریده لاشایی، فرزاد کهن، شیرین علی‌آبادی، شادی قدیریان، افشین پیرهاشمی، طلا مدنی، بهمن دادخواه، حامد صحیحی، مهرداد محب‌علی و تیمو ناصری هنرمندان ایرانی هستند که آثارشان در بیست و دومین حراج کریستیز چکش می‌خورد.

قیمت آثار ۳۰ هنرمند ایرانى

پرویز تناولی هنرمند معاصر ایران در این دوره از کریستیز خاورمیانه پنج مجسمه از سری مجسمه‌های هیچ دارد که که اثر اولش با عنوان “هیچ و صندلی” با قیمت ۵۰ تا ۷۰ هزار دلار و چهار اثر دیگر او به صورت یک مجموعه با قیمت ۶۰ تا ۸۰ هزار دلار عرضه می‌شود.

از سهراب سپهری، شاعر و نقاش نوستالژیک ایران که در داخل مرزهای ایران گرانترین هنرمند شناخته می‌شود با دو اثر در این حراجی حاضر است: دو نقاشی بدون عنوان که در دهه ۶۰ میلادی به تصویر در آمده با قیمت ۲۲۰ تا ۲۸۰ هزار دلار و ۵۰ تا ۷۰ هزار دلار چکش می‌خورد.

از رضا درخشانی، نقاش و موزیسین صاحب سبک کشورمان که آثارش مورد توجه بسیاری از اروپاییان قرار گرفته دو اثر زیبا در کریستیز بیست و دوم ارائه شده است: اثر از سری “هانتینگ کالر” که در سال ۲۰۱۰ خلق شده با قیمت پایه ۵۰ تا ۷۰ هزار دلار به روی میز حراج می‌رود؛ همچنین اثر “هر روز تابستان و هرشب پاییز” هم از او با قیمت پایه ۵۰ تا ۷۰هزار دلار در این حراج پیشنهاد شده است که محصول سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ است.

سه اثر از زنده‌یاد فرامرز پیلارام نیز در این نمایشگاه عرضه می‌شود که یک اثر با قیمت پایه ۱۵ تا ۲۰ و دو اثر دیگر به ترتیب با قیمت پایه ۲۰ تا ۲۵ ، ۶۰ تا ۸۰ ، در حراج حضور دارند.

۲ اثر بدون عنوان مسعود عربشاهی نیز در حراج کریستیز چکش می‌خورد که با قیمت‌های ۶۰ تا ۸۰ هزار دلار عرضه می‌شوند.

اثری از ناصر عصار که در سال ۱۹۶۲ خلق شده با قیمت پایه ۲۵ تا ۳۰ هزار دلار در حراج کریستیز حضور دارد. نقاشی از منوچهر یکتایی نیز که از سری “استیل لایف” اوست با قیمت پایه ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار در این حراج عرضه می‌شود.

نصرالله افجه‌ای نیز با یک اثر بدون عنوان محصول ۲۰۱۵ با قیمت پایه ۵۰ تا ۷۰ هزار دلار در این حراج حضور دارد.

اثر مهرداد محب‌علی در این حراج با قیمت ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار قیمت‌گذاری شده است. همچنین اثری از مجموعه “سلف پرتره‌های” مارکو گریگوریان با قیمت ۲۵ تا ۳۰ و دو اثر بدون عنوان از بهمن محصص با قیمت ۶۰ تا ۸۰ هزار دلار چوب حراج می‌خورد.

در این حراج هم چنین تک اثری از حسین کاظمی با قیمت کمینه و بیشینه ۴۰ تا ۶۰ هزار دلار همراه با اثر بدون عنوانی از ابوالقاسم سعیدی با قیمت ۲۵ تا ۳۰ هزار دلار به فروش می‌رسد.

 

نصرالله افجه‌ای، منیر شاهرودی فرمانفرمائیان محمود صبری محمد احصایی مارکو گریگوریان کریستیز کریستی فرهاد مشیری فرامرز پیلارام، علی بنی صدر سیراک ملکونیان سهراب سپری خرید و فروش آثار هنری حسین کاظمی حسین زنده‌رودی حراج کریستیز دوبی حراج کریستی حراج بهمن محصص بهجت صدر، اقتصاد هنر ابوالقاسم سعیدی، christies Christie’s auction
حسین زنده رودی

اثری از روشنک امین‌الهی با عنوان “بهار عشق” با قیمت ۱۲ تا ۱۸ و اثر “فرشته آزادی” اثر محمد بزرگی نیز با قیمت ۱۸ تا ۲۵ هزار دلار به فروش می‌رسد.

در این دوره از حراج کریستیز همچنین آثار بدون عنوان از فریده لاشایی، بهجت صدر و ناصر عصار به ترتیب با قیمت‌های پیشنهادی ۲۰ تا ۲۵ ، ۳۰ تا ۴۰ و ۲۵ تا ۳۵ هزار دلار چکش می‌خورند.

دو عکس از مجموعه “دقت کن” شادی قدیریان نیز در این حراج با قیمت ۸ تا ۱۲ هزار دلار حضور دارد.

مجسمه “سیمرغ” تیمو ناصری نیز در این حراج با قیمت ۲۰ تا ۲۵ هزار دلار چکش می‌خورد. اثری از طلا مدنی و تابلوی از سری “PASSAGE” بهمن دادخواه به ترتیب با کمینه و بیشینه ۴۰ تا ۶۰ و ۲۵ تا ۳۰ هزار دلار قیمت‌گذاری شده‌اند.

عکسی با عنوان “میس هیبریدی” از شیرین علی آبادی به همراه اثری بدون عنوان از حامد صحیحی با قیمت ۸ تا ۱۲ هزار دلار در حراج بیست و دوم کریستیز دبی چکش می‌خورند.

 

  در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
http://tandismag.com/32091/%d8%ad%d8%b1%d8%a7%d8%ac-%da%a9%d8%b1%db%8c%d8%b3%d8%aa%db%8c%d8%b2-%d8%af%d9%88%d8%a8%db%8c.html/feed 0
پنجاهمین شماره مجله پان آرت منتشر شد - مجله دیجیتال هنرهای تجسمیhttp://tandismag.com/32006/%d9%be%d9%86%d8%ac%d8%a7%d9%87%d9%85%db%8c%d9%86-%d8%b4%d9%85%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d9%85%d8%ac%d9%84%d9%87-%d9%be%d8%a7%d9%86-%d8%a2%d8%b1%d8%aa-%d9%85%d9%86%d8%aa%d8%b4%d8%b1-%d8%b4%d8%af.html http://tandismag.com/32006/%d9%be%d9%86%d8%ac%d8%a7%d9%87%d9%85%db%8c%d9%86-%d8%b4%d9%85%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d9%85%d8%ac%d9%84%d9%87-%d9%be%d8%a7%d9%86-%d8%a2%d8%b1%d8%aa-%d9%85%d9%86%d8%aa%d8%b4%d8%b1-%d8%b4%d8%af.html#comments Tue, 14 Mar 2017 07:26:56 +0000 http://tandismag.com/?p=32006 پنجاهمین نسخه از مجله دیجیتال هنرهای تجسمی پان آرت منتشر شد. در نسخه جدید از این مجله، مطالبی متنوع از دنیای تصویرسازی، گرافیک، برندینگ، موزه گردی، نقاشی امپرسیون منتشر شده است.   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>

پنجاهمین نسخه از مجله دیجیتال هنرهای تجسمی پان آرت منتشر شد. در نسخه جدید از این مجله، مطالبی متنوع از دنیای تصویرسازی، گرافیک، برندینگ، موزه گردی، نقاشی امپرسیون منتشر شده است. علاقه مندان به دانلود این مجله میتوانند از سایت گروه مشترک تا لینک دانلود برای آنها ارسال گردد. مجله بصورت دیجیتال در حالت ورق خور و پی دی اف منتشر شده و پنجاهمین نسخه آن به سردبیری رضا عالی منتشر گردیده است.

هنرهای تجسمی هنر های تجسمی هنر تجسمي هنر نمایشگاه نقاشی امپرسیون نقاشی نقاشي نقاش موزه گردی مجله هنری مجله دیجیتال مجله پان آرت مجله گرافیک گالری عکس عکاسی عكس رضا عالی دنیای تصویرسازی برندینگ اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی هنرهای تجسمی هنر های تجسمی هنر تجسمي هنر نمایشگاه نقاشی امپرسیون نقاشی نقاشي نقاش موزه گردی مجله هنری مجله دیجیتال مجله پان آرت مجله گرافیک گالری عکس عکاسی عكس رضا عالی دنیای تصویرسازی برندینگ اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی

  در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
http://tandismag.com/32006/%d9%be%d9%86%d8%ac%d8%a7%d9%87%d9%85%db%8c%d9%86-%d8%b4%d9%85%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d9%85%d8%ac%d9%84%d9%87-%d9%be%d8%a7%d9%86-%d8%a2%d8%b1%d8%aa-%d9%85%d9%86%d8%aa%d8%b4%d8%b1-%d8%b4%d8%af.html/feed 0
نمایشگاه گروهی نقاشی پل ١٩٩٧ گالری دلگشا - گشایش 20 اسفند 95http://tandismag.com/31716/%d9%be%d9%84-%d9%a1%d9%a9%d9%a9%d9%a7-%da%af%d8%a7%d9%84%d8%b1%db%8c-%d8%af%d9%84%da%af%d8%b4%d8%a7.html http://tandismag.com/31716/%d9%be%d9%84-%d9%a1%d9%a9%d9%a9%d9%a7-%da%af%d8%a7%d9%84%d8%b1%db%8c-%d8%af%d9%84%da%af%d8%b4%d8%a7.html#comments Wed, 08 Mar 2017 07:02:49 +0000 http://tandismag.com/?p=31716 گشایش ۲۰ اسفند ۹۵   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
نمایشگاه گروهی نقاشی
گالری دلگشا
هنرمندان:پورنگ پیر عطایی، شباهنگ طیاری، فرخ نورونی و یک داستان از هادی فلاح پیشه
عنوان:”پل ١٩٩٧”

پل ١٩٩٧ گالری دلگشا

گشایش ۲۰ اسفند ۹۵

ادامه نمایشگاه: تا ۲۷ اسفند ۹۵  و ۱۷ تا ۲۳ فروردین ۹۶

خاتمه: ۲۳ فروردین ۹۶

بازدید: ساعت ۴ تا ١٠ شب

آدرس: خیابان کریم‌خان – خیابان ایرانشهر- کوچه مهاجر- پ۳۰

تلفن: ۸۸۳۰۷۷۸۶

 

پل ١٩٩٧ گالری دلگشا

پل ١٩٩٧ گالری دلگشا

پل ١٩٩٧ گالری دلگشا

  در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
http://tandismag.com/31716/%d9%be%d9%84-%d9%a1%d9%a9%d9%a9%d9%a7-%da%af%d8%a7%d9%84%d8%b1%db%8c-%d8%af%d9%84%da%af%d8%b4%d8%a7.html/feed 0
خانه فولادوند موزه خوشنویسی می شود - موزه صنعتی هنوز به اتمام نرسیده استhttp://tandismag.com/31700/%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%87-%d9%81%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%af%d9%88%d9%86%d8%af-%d9%85%d9%88%d8%b2%d9%87-%d8%ae%d9%88%d8%b4%d9%86%d9%88%d9%8a%d8%b3%d9%8a.html http://tandismag.com/31700/%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%87-%d9%81%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%af%d9%88%d9%86%d8%af-%d9%85%d9%88%d8%b2%d9%87-%d8%ae%d9%88%d8%b4%d9%86%d9%88%d9%8a%d8%b3%d9%8a.html#comments Tue, 07 Mar 2017 12:45:50 +0000 http://tandismag.com/?p=31700 اما هنوز موزه صنعتی و کمال الملک به طور کامل به پایان نرسیده‌اند... ادامه در سایت تندیس   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
به نقل از خبرگزاری مهر مجتبی موسوی خبر داد: خانه فولادوند موزه خوشنویسی می شود و قرار است آثاری هم برای موزه خریداری شود.

سید مجتبی موسوی سرپرست معاونت فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهرداری تهران به خبرنگار مهر گفت: از جمله فعالیت هایی که این روزها سازمان زیباسازی شهرداری تهران اضافه بر ماموریت اصلی سازمان انجام می دهد، احداث موزه خوشنویسی است که در دست اقدام است.

با وجود اهمیت خوشنویسی در بستر تجسمی و لزوم این اقدام ، حال این بحث مطرح می‌شود که موزه‌هایی مانند موزه صنعتی و کمال الملک که هنوز به طور کامل به پایان نرسیده‌اند و ساز‌ و کار اصلی موزه را ندارند و متاسفانه برنامه‌های آن جدی و به طور مستمر پیگیری نمی‌شود، در این شرایط با چه روندی پیگیری خواهند‌شد. با احداث موزه‌های جدید در این عرصه امید به هر چه بهتر شدن کیفیت موزه‌ها و عملکرد آن‌ها را داریم.

سرپرست معاونت فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهرداری تهران بیان کرد: خوشنویسی هنر ملی ماست و ما جز یکی دو مکان در کشور، فضایی به نام خوشنویسی نداریم. در قزوین موزه ای داریم به نام خوشنویسی و بخشی از موزه رضا عباسی نیز به هنر خوشنویسی اختصاص دارد. در واقع هیچ فضای جامعی مربوط به حوزه خوشنویسی در کشور نداریم. در حالیکه این هنر، هنر ملی ماست.

وی ادامه داد: هنر خوشنویسی نزد عامه مردم جایگاه و علاقه مندان زیادی دارد و این پذیرفتنی نیست که در این حوزه نه موزه ای داریم و نه رویداد معتبر بین المللی. در حالیکه در ترکیه حداقل ۲ دوسالانه معتبر بین المللی وجود دارد و هنرمندان ما هم در آن شرکت می کنند.

موسوی در توضیح بیشتر جزئیات احداث موزه خوشنویسی گفت: ما با توجه به اینکه خانه «فولادوند» را تملک کردیم و بنا بود کاربری فرهنگی برای آن در نظر بگیریم با نگاه به اینکه این خانه موزه خوشنویسی شود آن را مرمت کردیم. گروهی نیز شروع به تحقیق کردند و یک شورای هم اندیشی از صاحبنظران در این حوزه تشکیل دادیم تا آثار قدمای خوشنویسی را شناسایی کنند و ارزش گذاری و قیمت گذاری آثار انجام شود تا برای خرید آنها اقدام کنیم. در سیاستگذاری اولیه بنا بر این است که در موزه آثار قدما را نمایش دهیم و برای همین آثار صد سال گذشته به قبل مورد نظر ماست.

وی در پایان گفت: شاید نزدیک ترین خوشنویس به عصر معاصر که اثرش را در موزه ببینید عماد الکتاب باشد. در آینده به اضافه کردن آثار معاصرین فکر خواهد شد.

موسوی موزه کمال الملک موزه صنعتی موزه خوشنويسي موزه مجتبي موسوي عماد الکتاب زيباسازي خوشنویسی خانه فولادوند موزه خوشنويسي خانه فولادوند

  در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
http://tandismag.com/31700/%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%87-%d9%81%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%af%d9%88%d9%86%d8%af-%d9%85%d9%88%d8%b2%d9%87-%d8%ae%d9%88%d8%b4%d9%86%d9%88%d9%8a%d8%b3%d9%8a.html/feed 0
نکوداشت استاد یحیی میرزا دولتشاهی | باغ نگارستان موزه مکتب کمال الملک - چهار‌شنبه 18 اسفند 95 ساعت 4 تا 6http://tandismag.com/31665/%db%8c%d8%ad%db%8c%db%8c-%d9%85%db%8c%d8%b1%d8%b2%d8%a7-%d8%af%d9%88%d9%84%d8%aa%d8%b4%d8%a7%d9%87%db%8c.html http://tandismag.com/31665/%db%8c%d8%ad%db%8c%db%8c-%d9%85%db%8c%d8%b1%d8%b2%d8%a7-%d8%af%d9%88%d9%84%d8%aa%d8%b4%d8%a7%d9%87%db%8c.html#comments Tue, 07 Mar 2017 06:39:58 +0000 http://tandismag.com/?p=31665 چهارشنبه ۱۸ اسفند ۹۵ ساعت ۴ تا ۶   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
نکوداشت استاد یحیی میرزا دولتشاهی در موزه مکتب کمال الملک

شصت‌و‌یکمین نشست پژوهشی هنر که به نکوداشت استاد یحیی میرزا دولتشاهی، از پیشگامان هنر نقاشی و تصویرسازی و از جمله شاگردان مکتب کمال‌الملک اختصاص دارد، بعدازظهر چهار‌شنبه ۱۸ اسفند ۹۵ ساعت ۴ تا ۶ در باغ نگارستان، موزه‌ مکتب کمال‌الملک برگزار خواهد شد.

در این مراسم آقایان دکتر محمدرضا بهزادی و کیانوش معتقدی به ایراد سخن خواهند پرداخت و در انتها نیز فیلمی از زندگی این هنرمند معاصر به نمایش درخواهد آمد.

به گزارش روابط عمومی نشریه تندیس در این مراسم که توسط سازمان زیباسازی تهران و نشریه تندیس برگزار خواهد شد، نمایشگاهی از آثار، اسناد و عکس‌های استاد یحیی میرزا دولتشاهی پیش روی علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

یحیی میرزا دولتشاهی هنر نقاشی نشریه تندیس موزه‌ مکتب کمال‌الملک محمدرضا بهزادی کیهان بچه ها کیانوش معتقدی کمالالملک صنایع مستظرفه سازمان زیباسازی تهران زیباسازی تصویرسازی پیشگامان هنر باغ نگارستان

«یحیی میرزا دولتشاهی در سال ۱۲۷۸ خورشیدی در تهران متولد شد. در کودکی به مدرسه‌ی سن‌لویی رفت. حسنعلی وزیری، که در آن مدرسه زبان فرانسه درس می‌داد، وقتی علاقه‌ی وی را به نقاشی دید، چند اثر سیاه‌قلم خود را به او نشان داد و بدینوسیله برای نخستین‌بار با هنر نقاشی آشنا شد.

پدر یحیی نیز الفتی با کمال‌الملک داشت، به همین جهت توانست به مدرسه استاد راه پیدا کند. در گام‌های نخست در مدرسه استاد کمال‌الملک فن سیاه‌قلم آموخت و به‌تدریج تکنیک‌های دیگر را نیز تجربه کرد. پس از فراغت از تحصیل در بیست‌‌وچهارسالگی، مأمور تأسیس اداره‌ی صنایع مستظرفه‌ی قزوین شد و توانست در آن شهر شاگردانی چند تربیت کند. پس از این تجربه، در ۱۳۰۰ دوباره به تهران بازگشت و بنا به درخواست استاد کمال‌الملک، برای تعلیم هنرجویان و نیز انجام کار اداری، در مدرسه‌ی صنایع مستظرفه به کار مشغول شد.

دولتشاهی تا ۱۳۰۶ در مدرسه صنایع مستظرفه سرگرم کار بود و پس از آن به‎عنوان حسابدار به وزارت فرهنگ منتقل شد. اندکی بعد دوباره به آموزش رو آورد و سال‌ها در مدرسه‎های “البرز”، “فیروزکوهی”، “پهلوی” و “خرد” به تعلیم دانش‌آموزان پرداخت.

دولتشاهی در تصویرسازی کتاب هم طبع‌آزمایی کرده است. او دوازده تصویر برای کتاب “سپهبد فردوسی” به اجرا در‌آورد.آثار دیگری از او نیز در کتاب‌های درسی، نشریات دانش‌آموزی (۱۳۳۳)، “کیهان‌بچه‌ها”، “قصه‌های عمونوروز” (نوشته‌ی صبحی مهتدی) و دو کتاب “حساب مصوّر” و “سرودهای سالک” به چاپ رسیده است.

یحیی میرزا دولتشاهی علاوه بر نقاشی، طبعی هم در سرودن غزل داشت.  وی در ۱۳۴۱، در یک سانحه‌ی رانندگی دو پایش شکست و از آن به بعد منزوی و خانه‌نشین شد و نهایتاً در ۲۶ اسفند ۱۳۷۱ دارفانی را وداع گفت.»

شایان ذکر است نمایشگاه آثار، اسناد و عکس‌های استاد یحیی میرزا دولتشاهی تا ۳۱ فروردین ۱۳۹۶ پیش روی علاقمندان قرار خواهد داشت.

موزه‌ی مکتب کمال‌الملک در میدان بهارستان، خیابان دانشسرا، باغ نگارستان واقع شده است.

  در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
http://tandismag.com/31665/%db%8c%d8%ad%db%8c%db%8c-%d9%85%db%8c%d8%b1%d8%b2%d8%a7-%d8%af%d9%88%d9%84%d8%aa%d8%b4%d8%a7%d9%87%db%8c.html/feed 0
رونمایی کتاب آثار چاپ‌دستی هنرمندان جهان در موزه هنرهای معاصر تهران - بنیاد لاجوردی و نشر هنر معاصرhttp://tandismag.com/31626/%da%a9%d8%aa%d8%a7%d8%a8-%da%86%d8%a7%d9%be%e2%80%8c%d8%af%d8%b3%d8%aa%db%8c-%d9%87%d9%86%d8%b1%d9%85%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-%d8%ac%d9%87%d8%a7%d9%86.html http://tandismag.com/31626/%da%a9%d8%aa%d8%a7%d8%a8-%da%86%d8%a7%d9%be%e2%80%8c%d8%af%d8%b3%d8%aa%db%8c-%d9%87%d9%86%d8%b1%d9%85%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-%d8%ac%d9%87%d8%a7%d9%86.html#comments Mon, 06 Mar 2017 12:27:24 +0000 http://tandismag.com/?p=31626   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
رونمایی کتاب آثار چاپ‌دستی هنرمندان جهان در موزه هنرهای معاصر تهران
با همکاری بنیاد لاجوردی و نشر هنر معاصر 

مراسم رونمایی از کتاب «آثار چاپ‌دستی هنرمندان جهان در موزه هنرهای معاصر تهران» همزمان با گشایش نمایش منتخب آثار موزه “مسافران برلین، رم” در موزه هنرهای معاصر تهران، سه‌شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۵، ساعت ۱۷

بنیاد لاجوردی و نشر هنر معاصر کتاب «آثار چاپ ‌دستی هنرمندان جهان در موزه هنرهای معاصر تهران» را در زمستان ۱۳۹۵ منتشر کرده است. این کتاب تلاشی جهت مکتوب و مدون‌کردنِ بخشی از گنجینه‌ی موزه‌ی هنرهای معاصر تهران است و برای نخستین‌بار در این کتاب گزارشی از فهرست آثار چاپ‌دستی هنرمندان خارجی گنجینه ارائه می‌شود.

در موقعیت تاریخی و فرهنگی امروز ایران و تحولاتی که در دنیای هنر در حال وقوع است، اهمیت گنجینه‎ی موزه‎ی هنرهای معاصر تهران به‌عنوان بخشی از داشته‌های فرهنگی ایران بیشتر مطرح می‌شود و ضرورت تهیه‌ی فهرستی از آثار موزه‌ی هنرهای معاصر حیاتی می‌گردد. این گنجینه شامل مهم‌ترین و جامع‌ترین مجموعه از هنر غربی در قاره آسیا در زمان تاسیس خود بوده است. حدوداً سه سال پیش، طرح اولیه‌ی این کتاب از طرف بنیاد لاجوردی پیشنهاد داده شد و در نهایت این پروژه با کار گروهی به سرانجام رسید. تهیه و تنظیم این کتاب بدون همکاری و کمک موزه‌ی هنرهای معاصر امکان‌پذیر نبود؛ اما تمام هزینه‌های کتاب با بودجه‌ی بنیاد لاجوردی تأمین شده و از هیچ نهاد دولتی کمک مادی دریافت نشده است.
مراسم رونمایی از این کتاب عصر سه‌شنبه ۱۷ اسفند، ساعت ۱۷ در محل موزه هنرهای معاصر تهران به نشانی خیابان کارگر شمالی، جنب پارک لاله برگزار می‌شود.

هنرمندان جهان هنرمندان نشر هنر معاصر موزه هنرهای معاصر تهران گنجینه‎ موزه‎ کتاب رونمایی کتاب چاپ‌دستی هنرمندان جهان چاپ دستی بنیاد لاجوردی

  در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
http://tandismag.com/31626/%da%a9%d8%aa%d8%a7%d8%a8-%da%86%d8%a7%d9%be%e2%80%8c%d8%af%d8%b3%d8%aa%db%8c-%d9%87%d9%86%d8%b1%d9%85%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-%d8%ac%d9%87%d8%a7%d9%86.html/feed 0
سومین نشست رهیافت‌های ایدئالیستی به هنر از سلسله درسگفتارهای نظریه و نقد هنر - چهارشنبه 18 اسفندhttp://tandismag.com/31487/%d8%b1%d9%87%db%8c%d8%a7%d9%81%d8%aa%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%db%8c%d8%af%d8%a6%d8%a7%d9%84%db%8c%d8%b3%d8%aa%db%8c-%d8%a8%d9%87-%d9%87%d9%86%d8%b1.html http://tandismag.com/31487/%d8%b1%d9%87%db%8c%d8%a7%d9%81%d8%aa%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%db%8c%d8%af%d8%a6%d8%a7%d9%84%db%8c%d8%b3%d8%aa%db%8c-%d8%a8%d9%87-%d9%87%d9%86%d8%b1.html#comments Sun, 05 Mar 2017 07:34:07 +0000 http://tandismag.com/?p=31487 چهارشنبه ۱۸ اسفند   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
سومین نشست رهیافت‌های ایدئالیستی به هنر از سلسله درسگفتارهای نظریه و نقد هنر
پژوهشکده هنر
چهارشنبه ۱۸ اسفند

پژوهشکده هنر سومین نشست از «سلسله درسگفتارهای تخصصی نظریه و نقد هنر» را با عنوان «رهیافت‌های ایدئالیستی به هنر» روز چهارشنبه ۱۸ اسفند برگزار می‌کند.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده هنر دراین نشست که به همت گروه نظریه و نقد هنر پژوهشکده هنر برگزار می‌شود دکتر محمد رضا ابوالقاسمی استادیار دانشگاه تهران با موضوع «رهیافت‌های ایدئالیستی به هنر» سخنرانی می‌کند.

هدف از برگزاری این درسگفتارها بررسی گام به گام مسائل مهم حوزه نظریه، فرانقد و نقد هنر، تبیین پارادایم‌ها و رویکردهای نظریه و نقد در هنر، و بازاندیشی مفاهیم و چالش‌­های معطوف به این حوزه از مطالعات نظری هنر است. در هر نشست پس از ارائه بحث، به تناسب موضوع، کتاب‌ها و مقالات مهم مرتبط با مباحث از سوی سخنرانان معرفی خواهد شد.

مخاطبان این درسگفتارها پژوهشگران، مدرسان و دانشجویان دوره‌های تحصیلات تکمیلی کلیه رشته‌ها و گرایش‌های هنر و حوزه‌های میا‌‌ن‌­رشته‌­ای مرتبط می‌باشد.

این نشست روز چهارشنبه ۱۸ اسفند ماه ۹۵ از ساعت ۱۵ تا ۱۷ در محل پژوهشکده هنر به نشانی تهران، خیابان ولی‌عصر، بالاتر از خیابان امام خمینی، نبش کوچه شهید حسن سخنور، شماره ۲۹ برگزار خواهد شد.

حضور در این نشست برای کلیه علاقه‌مندان آزاد است.

هنر نقد هنر نظریه محمد رضا ابوالقاسمی رهیافت‌های ایدئالیستی به هنر درسگفتارهای نظریه و نقد هنر پژوهشکده هنر

  در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
http://tandismag.com/31487/%d8%b1%d9%87%db%8c%d8%a7%d9%81%d8%aa%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%db%8c%d8%af%d8%a6%d8%a7%d9%84%db%8c%d8%b3%d8%aa%db%8c-%d8%a8%d9%87-%d9%87%d9%86%d8%b1.html/feed 0
اولین نمایشگاه چیدمان در کارون اهواز - نگاه معاصر دانشجویان هنر دانشگاه شهید چمران اهواز و هنرمندان استان به زیست بوم کارون بزرگhttp://tandismag.com/31407/%da%86%db%8c%d8%af%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d9%88%d9%86-%d8%a7%d9%87%d9%88%d8%a7%d8%b2.html http://tandismag.com/31407/%da%86%db%8c%d8%af%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d9%88%d9%86-%d8%a7%d9%87%d9%88%d8%a7%d8%b2.html#comments Sat, 04 Mar 2017 07:13:12 +0000 http://tandismag.com/?p=31407 نگاه معاصر دانشجویان هنر دانشگاه شهید چمران اهواز و هنرمندان استان به زیست بوم کارون بزرگ   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
خبر شهرستان
اولین نمایشگاه چیدمان در کارون اهواز 
نگاه معاصر دانشجویان هنر دانشگاه شهید چمران اهواز و هنرمندان استان به زیست بوم کارون بزرگ

در رابطه با چیدمان مفهومی کارون که در چهارشنبه این هفته ۱۸ اسفند برگزار می گردد، دکترعلیزاده به عنوان کوریتور این نمایشگاه چنین می گوید: برای اولین بار و در این سطح و با مشارکت حدود ۲۰ نفر از دانشجویان هنر و هنرمندان استان برای موضوعات زیست محیطی استان کارهای خود را به نمایش می گذارند. این حرکت با اینکه خودجوش است اما تاکنون تعداد زیادی از ارگان های استان و ان جی او ها از آن استقبال وحمایت نموده اند. هرکدام از هنرمندان شرکت کننده با یک الی سه اثر در این نمایشگاه شرکت می کنند. آثار اجرایی در مکانی صورت می گیرند که بیشترین مخاطبان عادی و خانواده ها در طول شبانه روز در کنار منظر و چشم انداز زیبای کارون با آن روبرو خواهند گردید و می تواند بیشترین تاثیر از نظر کمی و کیفی را در بر داشته باشد.

هنرهای تجسمی هنر مفهومی کارون هنر معاصر ایران هنر نمایشگاه چیدمان نمایشگاه کارون اهواز کارون سیامک علیزاده دانشگاه شهید چمران اهواز چیدمان اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی

  در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
http://tandismag.com/31407/%da%86%db%8c%d8%af%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d9%88%d9%86-%d8%a7%d9%87%d9%88%d8%a7%d8%b2.html/feed 0
استاد مسعود معصومی صبح امروز ۱۳ اسفند به رحمت ایزدی پیوستند - سایت تندیس درگذشت استاد مسعود معصومي را به خانواده محترمشان و جامعه عکاسی تسلیت می گوید.http://tandismag.com/31395/%d8%af%d8%b1%da%af%d8%b0%d8%b4%d8%aa-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d8%af-%d9%85%d8%b3%d8%b9%d9%88%d8%af-%d9%85%d8%b9%d8%b5%d9%88%d9%85%d9%8a.html http://tandismag.com/31395/%d8%af%d8%b1%da%af%d8%b0%d8%b4%d8%aa-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d8%af-%d9%85%d8%b3%d8%b9%d9%88%d8%af-%d9%85%d8%b9%d8%b5%d9%88%d9%85%d9%8a.html#comments Fri, 03 Mar 2017 11:58:16 +0000 http://tandismag.com/?p=31395 سایت تندیس درگذشت استاد مسعود معصومی را به خانواده محترمشان و جامعه عکاسی تسلیت می گوید.   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
سایت تندیس درگذشت استاد مسعود معصومی را به خانواده محترمشان و جامعه عکاسی تسلیت می گوید.
استاد مسعود معصومی صبح امروز ۱۳ اسفند ۹۵ به رحمت ایزدی پیوستند، روحشان شاد و  یادشان گرامی.
مسعود معصومی متولد ۱۳۱۶ حدود پنجاه سال قبل برای ادامه تحصیل به آلمان رفت و طی سال‌های ۱۹۶۹-‏ ‏۱۹۵۵رشته عکاسی را در مدرسه دولتی عکاسی مونیخ آلمان به اتمام رساند.‏
در حدود سی و چند سال قبل به ایران برگشت و از آن سال‌ها عکاسی صنعتی- تبلیغاتی را با بر پا ساختن آتلیه ‏لورکا شروع کرد که تا امروز نیز ادامه دارد.‏
علاوه بر کارگاه عکس لورکا به عنوان مدرس در دانشکده های عکاسی ایران در سال های مختلف تدریس کرده ‏است. معصومی تدریس را در دانشکده روزنامه نگاری (علوم ارتباطات) آغاز کرده و تا سال قبل در دانشگاه شهید ‏بهشتی، دانشکده صدا و سیما، دانشگاه تهران، دانشگاه هنر، دانشگاه آزاد رشته های مختلف خبری، معماری، ‏صنعتی، تبلیغاتی را آموزش داده است. ‏
در طول سال‌ها عکاسی در کارگاه عکس لورکا همراه دوستان و شاگردان خود حجم بزرگی از عکاسی‌های فنی- ‏هنری ایران را به عهده داشته است.
این استاد پیشکسوت در سال های پایانی زندگی خود در یکی از روستا های گیلان زندگی می‌کردند.
مسعود معصومي لورکا عکاسی عکاس دانشگاه هنر تسلیت
  در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
http://tandismag.com/31395/%d8%af%d8%b1%da%af%d8%b0%d8%b4%d8%aa-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d8%af-%d9%85%d8%b3%d8%b9%d9%88%d8%af-%d9%85%d8%b9%d8%b5%d9%88%d9%85%d9%8a.html/feed 0
بیانیه انجمن های تجسمی ایران درباره رسوایی داوری در اثر کاظم خراسانی - طوبای زرین نهمين جشنواره تجسمي فجرhttp://tandismag.com/31386/%da%a9%d8%a7%d8%b8%d9%85-%d8%ae%d8%b1%d8%a7%d8%b3%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%a8%d9%8a%d8%a7%d9%86%d9%8a%d9%87-%d8%a7%d9%86%d8%ac%d9%85%d9%86.html http://tandismag.com/31386/%da%a9%d8%a7%d8%b8%d9%85-%d8%ae%d8%b1%d8%a7%d8%b3%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%a8%d9%8a%d8%a7%d9%86%d9%8a%d9%87-%d8%a7%d9%86%d8%ac%d9%85%d9%86.html#comments Fri, 03 Mar 2017 07:46:06 +0000 http://tandismag.com/?p=31386 طوبای زرین نهمین جشنواره تجسمی فجر   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
بیانیه انجمن های تجسمی ایران درباره رسوایی داوری در اثر کاظم خراسانی در نهمین جشنواره تجسمی فجر

انجمن های تجسمی ایران از جمله انجمن هنرمندان نقاش ایران، انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران، انجمن هنرمندان سفالگر، انجمن عکاسان ایران، انجمن تصویرگران ایران، انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران درباره شباهت یکی از آثار برگزیده شده در نهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر که موفق به دریافت طوبای زرین جشنواره شد با اثر هنرمند ترکیه ای گوگچه باء که اعتراض وی را به دنبال داشت، بیانیه ای را در ۱۰ اسفند ۹۵ صادر کردند:

۱- این روزها صحبت از جایزه ای ست که در جشنواره ی دولتیِ فجر به شخصی تعلق گرفته که اثر هنرمند دیگری را با مختصر تغییراتی به نام خود جا زده و به طریقی جایزه ی جشنواره را تصاحب کرده است. هیئت داوران جشنواره هم با انتشار بیانیه ای با ارجاع به بحث تئوریک«از آن خودسازی» کاملا از عملکرد خود دفاع نموده اند که به هیچ وجه پذیرفتنی نیست. اینکه یک اثر کپی از کار یک هنرمند دیگر توانسته طوبای زرّینِ نهمین جشنواره بین المللی تجسمی فجر را «از آن خود» سازد، دُملِ کهنه ای را گشوده است که دیدنش هرگز خوشایند نبوده و نیست و سنگینیِ حضورش چنان گزنده است که نمی گذارد نادیده گرفته شود.

متاسفانه و به حق، هم در اذهان جامعه ی هنری و هم در اذهان عمومی، این واقعه به حیثیت پنج ساحت در حیطه ی هنر یورش برده و لطمه زده است: هنرمند، مدیریت هنری، هیئت داوری، حرفه ای بودن و شعور مخاطب. این حادثه شبهات واقعی و اساسی ایجاد کرده است و لازم است هر چه سریع تر، از طریق میزگردهایی تخصصی، با حضور مسولین جشنواره، صاحب نظران موافق و مخالف، و مطبوعات مورد بررسی عاجل قرار گیرد و آسیب شناسی شود چرا که برخورد سازنده با این واقعه قطعاً می تواند مثبت و تغییر دهنده باشد‌. این گونه وقایع به راحتی می توانند در این عصر دیجیتال آبروریزی های ملی و بین المللی برای کشور و هنرمان رقم بزنند.

۲- در این سال ها، مدیریتِ دولتیِ هنر با فاصله گرفتن از  انجمن های تجسمی ، خود را از اندیشه ، دانش و همکاری این مجموعه های تخصصی محروم کرده است . انجمن هایی که می توانند در برنامه ریزی های کلان  فرهنگی – هنری مشاورانی ارزشمند باشند . بی شک این نادیده انگاشتن بخش قابل توجه جامعه ی هنری که هریک تجربه فعالیت وبرنامه ریزی در حوزه تخصصی خود را نزدیک به دو دهه دارند  اسیب های جدی به فضای هنری امروز وارد آورده ، و این در حالی ست که با هر تغییر مدیریتی انجمن های تجسمی برای همکاری اعلام آمادگی کرده اند .

۳- جناب آقای صالحی امیری، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، در نشستی که در موره هنرهای معاصر تهران در ۲۶ بهمن سال جاری با برخی از هنرمندان، نمایندگان مطبوعات و برخی از مدیران دولتی و خصوصی داشتند، قول دادند که سال ۱۳۹۶، سال تحول در عرصه های کلان هنرهای تجسمی باشد و صحبت از ایجاد شورای تجسمی، اتاق فکر و برنامه های دیگر کردند‌. همه ی این ها می توانند امیدوار کننده و بسترساز باشند به شرط اینکه فضای عادلانه و حرفه ای برای فعالیت و همکاری هنرمندان و صاحب نظران مستقل با مدیریت دولتی فراهم شود. اینک بهترین فرصت است. تجربه ی تلخ جشنواره ی فجر نباید تکرار شود.

انجمن هنرمندان نقاش ایران — انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران — انجمن هنرمندان سفالگر — انجمن عکاسان ایران — انجمن تصویرگران ایران — انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران

موزه هنرهای معاصر تهران گوگچه باء کاظم خراسانی جشنواره فجر بیانیه انجمن هنرمندان مجسمه ساز انجمن هنرمندان سفالگر انجمن نقاشان انجمن عکاسان انجمن صنفی طراحان گرافیک انجمن تصویرگران
اثر کاظم خراسانی
موزه هنرهای معاصر تهران گوگچه باء کاظم خراسانی جشنواره فجر بیانیه انجمن هنرمندان مجسمه ساز انجمن هنرمندان سفالگر انجمن نقاشان انجمن عکاسان انجمن صنفی طراحان گرافیک انجمن تصویرگران
اثر گوگچه باء
  در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
http://tandismag.com/31386/%da%a9%d8%a7%d8%b8%d9%85-%d8%ae%d8%b1%d8%a7%d8%b3%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%a8%d9%8a%d8%a7%d9%86%d9%8a%d9%87-%d8%a7%d9%86%d8%ac%d9%85%d9%86.html/feed 1
قدردانی از زنده روح کرمانی | سیف الله صمدیان رییس جدید هیات مدیره انجمن عکاسان ایران - برگزاری نوبت دوم مجمع عمومی انجمنhttp://tandismag.com/31359/%d8%b3%db%8c%d9%81-%d8%a7%d9%84%d9%84%d9%87-%d8%b5%d9%85%d8%af%db%8c%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d9%86%d8%ac%d9%85%d9%86-%d8%b9%da%a9%d8%a7%d8%b3%d8%a7%d9%86.html http://tandismag.com/31359/%d8%b3%db%8c%d9%81-%d8%a7%d9%84%d9%84%d9%87-%d8%b5%d9%85%d8%af%db%8c%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d9%86%d8%ac%d9%85%d9%86-%d8%b9%da%a9%d8%a7%d8%b3%d8%a7%d9%86.html#comments Wed, 01 Mar 2017 13:41:06 +0000 http://tandismag.com/?p=31359 برگزاری نوبت دوم مجمع عمومی انجمن   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
سیف الله صمدیان در جلسه نوبت دوم مجمع عمومی انجمن به عنوان رییس جدید هیات مدیره انجمن عکاسان ایران  انتخاب شد.
در این مراسم  از مسعود زنده روح کرمانی در طی این سه سال قدردانی به عمل آمد.

هنرهای تجسمی محمدمهدی رحیمیان مجید ناگهی فرزاد هاشمی عباس میرهاشمی سیف الله صمدیان زنده روح كرماني حسن غفاری انجمن عکاسان ایران انجمن عکاسان افشین شاهرودی اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی ابراهیم صافی،
سیف الله صمدیان در یکصد و نود و یکمین جلسه هیات مدیره انجمن عکاسان ایران به عنوان رییس هیات مدیره انجمن به مدت یک سال انتخاب شد.
به گزارش روابط عمومی انجمن عکاسن ایران، یکصد و نود و یکمین جلسه هیات مدیره انجمن عکاسان ایران با موضوع “انتخاب رییس هیات مدیره دوره جدید” با حضور اعضای هیات مدیره برگزار شد و سیف الله صمدیان به عنوان رییس، فرزاد هاشمی به عنوان نایب رییس هیات مدیره و افشین شاهرودی به عنوان خزانده دار انجمن انتخاب شدند.
در این جلسه مسعود زنده روح کرمانی، افشین شاهرودی، سیف الله صمدیان، فرزاد هاشمی، ابراهیم صافی، حسن غفاری و محمدمهدی رحیمیان به عنوان اعضای اصلی و مجید ناگهی و سیدعباس میرهاشمی به عنوان اعضای علی البدل هیات مدیره و کمال‌الدین شاهرخ؛ بازرس اصلی و بابک برزویه؛ بازرس علی البدل برگزار شد.
چگونگی پیشبرد اهداف انجمن در آینده و مسئولیت های رو به افزایش هیات مدیره و رییس آن به تناسب توسعه انجمن و شکل گیری و راه اندازی کمیته‌ها با واکاوی افق آینده انجمن در کمیته های راهبردی، همایش‌ها و تشکل ها در ماههای گذشته در این جلسه بررسی شد.
در این جلسه از تلاش های مسعود زنده روح کرمانی در سه سال ریاست هیات مدیره انجمن عکاسان ایران برای انسجام در برنامه ریزی فعالیت های انجمن قدردانی شد.
سیف الله صمدیان، عکاس و فیلمسازی است که گردآوری و انتشار نخستین دوره کتاب های جنگ تحمیلی و برگزاری چهارده دوره تصویر سال از فعالیت های او به شمار می‌رود. فیلم» ۷۶ دقیقه و ۱۵ ثانیه با عباس کیارستمی« از ساخته‌های صمدیان است که از تابستان امسال مورد توجه مجامع بین المللی و جشنواره های سینمایی قرار گرفته است و در این دوره از تصویر سال در خانه هنرمندان ایران نمایش داده شد.
فرزاد هاشمی پیش از این یک دوره ریاست انجمن عکاسان ایران را بر عهده داشته و در سه سال ریاست مسعود زنده روح کرمانی در هیات مدیره انجمن، نایب رییس انجمن بود.
همچنین مصوب گردید تا نوبت دوم مجمع عمومی سال ۱۳۹۵ انجمن عکاسان ایران، مطابق مفاد اساسنامه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ روز پنجشنبه ۱۹ اسفندماه جاری در تالار شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شود.
نوبت دوم مجمع عمومی انجمن عکاسان ایران در سال جاری به منظور ارائه گزارش هیات مدیره و بازرس، گزارش خزانه دار و تصویب ترازنامه مالی و بودجه انجمن و انتخاب اعضای اصلی و علی البدل بازرس انجمن برگزار می شود و انجمن عکاسان از تمامی اعضاء دعوت می کند تا در این مجمع شرکت کنند.

هنرهای تجسمی محمدمهدی رحیمیان مجید ناگهی فرزاد هاشمی عباس میرهاشمی سیف الله صمدیان زنده روح كرماني حسن غفاری انجمن عکاسان ایران انجمن عکاسان افشین شاهرودی اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی ابراهیم صافی،

  در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
http://tandismag.com/31359/%d8%b3%db%8c%d9%81-%d8%a7%d9%84%d9%84%d9%87-%d8%b5%d9%85%d8%af%db%8c%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d9%86%d8%ac%d9%85%d9%86-%d8%b9%da%a9%d8%a7%d8%b3%d8%a7%d9%86.html/feed 0
کارگاه کیوریتور کیست؟ - گالرى اكنون با همكارى گالرى اُ تهرانhttp://tandismag.com/31273/%d9%83%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%a7%d9%87-%d9%83%d9%8a%d9%88%d8%b1%d9%8a%d8%aa%d9%88%d8%b1-%d9%83%d9%8a%d8%b3%d8%aa.html http://tandismag.com/31273/%d9%83%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%a7%d9%87-%d9%83%d9%8a%d9%88%d8%b1%d9%8a%d8%aa%d9%88%d8%b1-%d9%83%d9%8a%d8%b3%d8%aa.html#comments Tue, 28 Feb 2017 13:02:34 +0000 http://tandismag.com/?p=31273 گالرى اکنون با همکارى گالرى اُ تهران   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
خبر شهرستان
کارگاه کیوریتور کیست؟
گالرى اکنون با همکارى گالرى اُ تهران برگزار مى کند.

دوشنبه ١۶ اسفند:

پخش ۵ مصاحبه با ۵ نمایش گردان یا کیوریتور (curator) شناخته شده جهانى (Alexander koch,Rene block,Mark gisbourne,Adrienne Goehler,Erika Hoffmann-koenige) با زیرنویس فارسى
بررسى نحوه عملکرد و برنامه گذارى براى تم نمایشگاهى که اعضاى کارگاه در آینده در گالرى اکنون با همکارى گالری اُ برگزار خواهند کرد. (لازم به ذکر است که برگزارى نمایشگاه درگالرى اکنون منوط به موفقیت گروه در درک و تمرین درست از آموخته هاى کارگاه است.)

سه شنبه و چهارشنبه ١٧ و ١٨ اسفند:
تقسیم بندى گروه هاى مختلف برای تدارکات نمایشگاه که شامل: نوشتن متن و اهداف.نحوه ى انتخاب هنرمندان و ارتباط با آن ها، جمع آورى آثار، اطلاعات در مورد آن ها. تهیه آفیش مطبوعاتى، جذب اسپانسر، تدارکات اجرایی و فنی نمایشگاه. پیش تولید دیجیتال

برای اطلاعات بیشتر ونحوه ى ثبت نام به این لینک مراجعه کنید.

با سرپرستى شهرام انتخابى

با همکارى
گالرى اُ تهران
زرتشت رحیمى

آدرس: اصفهان، خیابان خاقانى، کوچه افشین (١۴)، بن بست حریر، شماره ٩، گالرى اکنون

شماره تماس: ٠٩١٢٠١٩۴٧٢٨
(ظرفیت محدود)
مهلت ثبت نام تا ١٢ اسفند ماه

هنر معاصر گالری اکنون گالری گالرى اُ کارگاه كيوريتور شهرام انتخابى زرتشت رحيمى اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی

  در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
http://tandismag.com/31273/%d9%83%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%a7%d9%87-%d9%83%d9%8a%d9%88%d8%b1%d9%8a%d8%aa%d9%88%d8%b1-%d9%83%d9%8a%d8%b3%d8%aa.html/feed 0
روز طراحی ایتالیا | با حضور مائورو کونچاتوری سفیر ایتالیا | موزه هنرهای معاصر تهران - با سخنرانی طراح ایتالیایی خانم ریچی Orientta Risihttp://tandismag.com/31240/%d8%b1%d9%88%d8%b2-%d8%b7%d8%b1%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d8%a7%db%8c%d8%aa%d8%a7%d9%84%db%8c%d8%a7.html http://tandismag.com/31240/%d8%b1%d9%88%d8%b2-%d8%b7%d8%b1%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d8%a7%db%8c%d8%aa%d8%a7%d9%84%db%8c%d8%a7.html#comments Tue, 28 Feb 2017 10:46:35 +0000 http://tandismag.com/?p=31240 با سخنرانی طراح ایتالیایی خانم ریچی Orientta Risi   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>

هنرهای تجسمی موزه هنرهای معاصر مائورو کونچاتوری طراحی شرکت بازرگانی خارجی ایتالیا سفارت ایتالیا روز طراحی ایتالیا بخش توسعه بازرگانی اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی Orientta Risi ita ice i Andre Scremin

روز طراحی ایتالیا توسط سفارت ایتالیا و شرکت بازرگانی خارجی ایتالیا امروز در موزه هنرهای معاصر با حضور رئیس جدید موزه و مائورو کونچاتوری سفیر ایتالیا و سخنرانی طراحان ایتالیایی و ایرانی امروز سه شنبه ۱۰ اسفند ماه ۹۵  ساعت ۱۰:۳۰ برگزار‌گردید.

در این همایش طراح ایتالیایی خانم  Orietta Risi و معمار ایتالیایی آقای Andre Scremin از شرکت مهندسین مشاور BIANCOARANCIO سخنرانی تحت عنوان «نقش طراحی در خلق پروژه: از مفهوم تا اجرا» اجرا کردند.
هنرهای تجسمی موزه هنرهای معاصر مائورو کونچاتوری طراحی شرکت بازرگانی خارجی ایتالیا سفارت ایتالیا روز طراحی ایتالیا بخش توسعه بازرگانی اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی Orientta Risi ita ice i Andre Scremin
سمینار با مبحث “DESIGN means MILANO “توسط آقای آرش احمدی معمار پاویلیون ایران در بیست و یکمین سه سالانه نمایشگاه بین المللی میلان XX1T ادامه داشت.

هنرهای تجسمی موزه هنرهای معاصر مائورو کونچاتوری طراحی شرکت بازرگانی خارجی ایتالیا سفارت ایتالیا روز طراحی ایتالیا بخش توسعه بازرگانی اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی Orientta Risi ita ice i Andre Scremin

هنرهای تجسمی موزه هنرهای معاصر مائورو کونچاتوری طراحی شرکت بازرگانی خارجی ایتالیا سفارت ایتالیا روز طراحی ایتالیا بخش توسعه بازرگانی اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی Orientta Risi ita ice i Andre Scremin

  در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
http://tandismag.com/31240/%d8%b1%d9%88%d8%b2-%d8%b7%d8%b1%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d8%a7%db%8c%d8%aa%d8%a7%d9%84%db%8c%d8%a7.html/feed 0
شخصی‌ترین و مهم‌ترین اثر مهدی مقیم نژاد - کتاب «بارانِ شغال» | مجموعه شعرhttp://tandismag.com/31232/%d9%85%d9%87%d8%af%db%8c-%d9%85%d9%82%db%8c%d9%85-%d9%86%da%98%d8%a7%d8%af.html http://tandismag.com/31232/%d9%85%d9%87%d8%af%db%8c-%d9%85%d9%82%db%8c%d9%85-%d9%86%da%98%d8%a7%d8%af.html#comments Tue, 28 Feb 2017 08:10:04 +0000 http://tandismag.com/?p=31232   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
سرانجام کتاب «بارانِ شغال» از مهدی مقیم نژاد در آخرین ماه سال ۹۵ به چاپ رسید. این کتاب مجموعه شعری است که شامل ۵۷ قطعه شعر کوتاه و بلند در ۱۲۸ صفحه که توسط انتشارات حرفه هنرمند چاپ رسیده است. 

مهدی مقیم نژاد، این کتاب را  یکی از شخصی‌ترین و مهم‌ترین آثارش خوانده است و  پیش‌تر کتاب‌هایی همچون «نشانه شناسی عکاسی»، «عکاسی و نظریه»، «هنر در عصر دیجیتال»، و همچنین مقالات متعددی درباره هنر و عکاسی را از او دیده بودیم.

هنرهای تجسمی هنرمند معاصر هنر معاصر ایران هنر مهدی مقیم نژاد کتاب شعر شعر بارانِ شغال انتشارات حرفه هنرمند اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی

او استادیار دانشگاه هنر تهران است، هرچند عمدتاً به عنوان هنرمند عکاس و پژوهشگر شناخته می شود اما این کتاب دومین تجربه او در حوزه شعر به حساب می آید. اولین کار شعری مقیم نژاد کتابی بود با عنوان «جایی که غروب درنگ می کند» که به گزینش و ترجمه شعر معاصر آمریکا اختصاص داشت و در سال ۱۳۸۵ توسط نشر ثالث به چاپ رسید. در مقدمه کتاب «بارانِ شغال» می خوانیم:

باران شغال یا شالْ وارِشْ در لفظ مازندرانى در اصل به وضعیتى جوّى گفته می شود که در آن باران و آفتاب توأمان رخ  می دهد. به باور مردمان قدیم شغال ها از این شرایط بسیار خشنود خواهندشد. یا به عبارتى عروسى شغال‌ها‌ست. همچنین، می تواند دلالتى باشد بر موقعیتهاى برزخى، متناقض، فریبنده و ناپایدار. بر زیستن در حالتى نه این و نه آنى. یا تسلط نیروى شر بر طبیعت.

کتاب «بارانِ شغال» در ۱۲۸ صفحه، با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و با قیمت ۱۲۰۰۰ تومان در کتاب فروشی های معتبر سراسر کشور در دسترس علاقه‌مندان  خواهدبود.

هنرهای تجسمی هنرمند معاصر هنر معاصر ایران هنر مهدی مقیم نژاد کتاب شعر شعر بارانِ شغال انتشارات حرفه هنرمند اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی

  در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
http://tandismag.com/31232/%d9%85%d9%87%d8%af%db%8c-%d9%85%d9%82%db%8c%d9%85-%d9%86%da%98%d8%a7%d8%af.html/feed 0
پرونده هنر فردا | Alexandra Bircken الکساندرا بیرکن - معرفی هنرمندان امروز جهانhttp://tandismag.com/31167/%d8%a7%d9%84%da%a9%d8%b3%d8%a7%d9%86%d8%af%d8%b1%d8%a7-%d8%a8%db%8c%d8%b1%da%a9%d9%86-%d9%87%d9%86%d8%b1-%d9%81%d8%b1%d8%af%d8%a7.html http://tandismag.com/31167/%d8%a7%d9%84%da%a9%d8%b3%d8%a7%d9%86%d8%af%d8%b1%d8%a7-%d8%a8%db%8c%d8%b1%da%a9%d9%86-%d9%87%d9%86%d8%b1-%d9%81%d8%b1%d8%af%d8%a7.html#comments Tue, 28 Feb 2017 06:41:55 +0000 http://tandismag.com/?p=31167 معرفی هنرمندان امروز جهان سایت تندیس ترجمه به قلم نگین حدادزاده   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
هنر فردا  الکساندرا بیرکن Alexandra Bircken 

سایت تندیس ترجمه به قلم: نگین حدادزاده

درک هنر معاصر نیازمند مطالعه‌ای وسیع است، کسب دانش تاریخی و شناختی دقیق از جهان امروز. کتاب هنر فردا از جمله کتاب هایی است که در کنار نمونه هایی از آثار هنرمندان نوظهور متونی راهگشا برای رمزگشایی و درک آثار آنها و جریان‌های هنری‌شان ارائه می‌دهد و در نهایت دورنمایی از آینده هنر جهان به دست می‌دهد. در این پرونده متون این کتاب را به همراه آثار هنرمندان آن ترجمه و در اختیار شما قرار خواهم داد. امیدوارم که این مختصر دریچه‌ای باشد برای کنجکاوی بیشتر و شناخت بهتر جهان هنر معاصر.
The Art of Tomorrow
Editors:Laura Hoptman, Yilmaz Dziewior, Uta Grosenick

بخش های قبلی را اینجا بخوانید :

ظاهراً اشیاء تصادفی در هنرورزی‌های همدلانه الکساندر بیرکن گرفتار می‌شوند: ابزارهایی مثل منگنه، چسب نواری، سیم، طناب یا گیره فلزی، که به عنوان حاضر آماده‌ها برای اتصال استفاده شده‌اند، ساختارهای بی‌زمان و باقابلیت بیرکن را که از شاخه و پشم ساخته شده‌اند روی زمین نگه می‌دارند. اتصال‌ها زیباترین جنبه کار بیرکن هستند، حلقه‌های گره‌خورده و وسواس‌گونه نه تنها فضاهای باز را به هم وصل می‌کنند، بلکه به نظر می‌رسد که اثر هنری را به سمت واقعیت رشد می‌دهند، به سوی پای بر زمین گذاشتن، همچون پایه مجسمه یا قاب؛ گاهی اوقات حتی صندلی اداری‌ای میانجی این گذار می‌شود، [همچون] آغاز و پایان منظره‌ای چیدمانی در فضای نمایشگاه (همه چیز باید از بین برود[۱]).هنرهای تجسمی هنرمند معاصر هنرمند هنر معاصر هنر فردا هنر جدید هنر نمايشگاه نگین حدادزاده نقاشي نقاش مجسمه‌ حجم حاضر آماده ها چیدمان الکساندرا بيركن The Art of Tomorrow art Alexandra Bircken
کارهای او به صورتی ساختاریافته و در عین حال بی نهایت باز، اشیاء و مواد متنوعی را از انواع فضاها مثل طبیعت، فرهنگ مردمی، و زندگی روزمره در روابط متقابل قرار می‌دهند و توانایی همزیستی آنها را می‌آزمایند. بر خلاف استفاده از اشیاء یافته در آثار دهه١٩٢٠ یا دهه ١٩۶٠، شیئیت آثار هنری بیرکن بیانیه‌ای رادیکال در تایید خودمختاری هنرمند به معنای تبدیل هر چیزی [توسط هنرمند] به هنر ارائه نمی‌دهد. بلکه بیشتر ژستی است.
هنرهای تجسمی هنرمند معاصر هنرمند هنر معاصر هنر فردا هنر جدید هنر نمايشگاه نگین حدادزاده نقاشي نقاش مجسمه‌ حجم حاضر آماده ها چیدمان الکساندرا بيركن The Art of Tomorrow art Alexandra Bircken

کارهای انباشتی و مونتاژهای بیرکن توازنی بین علم دقیق ایده‌آل و نمایش نمادین دیوانگی برقرار می‌کنند. گاهی این هدف را با چیزی دنبال می‌کند که به نظر تسلسل خنثی و برابر اشیائی متنوع همچون زیپ، گریپ فروت، چسب زخم، سیلیکون و تعداد زیادی اشیا یافته دیگر در آرایشی است که جعبه حروفچینی لترپرس را نشان می‌دهد [۲]. در موارد دیگر، این اتصال کاملاً نمایشی است: دامن کوتاه در مرکز عضو اصلی در شبکه ماریا[۳] است، که وارد رابطه فرمی حیرت‌انگیزی با کیف پارچه‌ای، توپ بدمینتون و سیم راکت می‌شود.

هنرهای تجسمی هنرمند معاصر هنرمند هنر معاصر هنر فردا هنر جدید هنر نمايشگاه نگین حدادزاده نقاشي نقاش مجسمه‌ حجم حاضر آماده ها چیدمان الکساندرا بيركن The Art of Tomorrow art Alexandra Bircken زمانی که نقطه تمرکز اثر بدن زن می‌شود که در آثار بیرکن نقش مهمی بازی می‌کند، ارجاع‌های محتوایی آن هم به دنبالش می‌آیند. اثر هنرمند در پی درگیر کردن این دیدگاه اجتماعی شرطی‌شده، با نقش هویت زنانه بین تابع بودن و آزادی بازی می‌کند. این مجموعه موضوعات فقط یکی از اجزای سازنده متعدد در ساختار کار اوست.؛ بقیه شامل سوالات اساسی درباره حجم، جرم و سطح مجسمه، معنای ساختن یا موقتی بودن؛ رابطه زندگی روزمره و هنر؛ و داستان‌گویی است.

هنرهای تجسمی هنرمند معاصر هنرمند هنر معاصر هنر فردا هنر جدید هنر نمايشگاه نگین حدادزاده نقاشي نقاش مجسمه‌ حجم حاضر آماده ها چیدمان الکساندرا بيركن The Art of Tomorrow art Alexandra Bircken

[۱] Alles muss raus! ,2009

[۲] Muschi collection, 2009

[۳] Nets mit Maria, 2008

هنرهای تجسمی هنرمند معاصر هنرمند هنر معاصر هنر فردا هنر جدید هنر نمايشگاه نگین حدادزاده نقاشي نقاش مجسمه‌ حجم حاضر آماده ها چیدمان الکساندرا بيركن The Art of Tomorrow art Alexandra Bircken هنرهای تجسمی هنرمند معاصر هنرمند هنر معاصر هنر فردا هنر جدید هنر نمايشگاه نگین حدادزاده نقاشي نقاش مجسمه‌ حجم حاضر آماده ها چیدمان الکساندرا بيركن The Art of Tomorrow art Alexandra Bircken هنرهای تجسمی هنرمند معاصر هنرمند هنر معاصر هنر فردا هنر جدید هنر نمايشگاه نگین حدادزاده نقاشي نقاش مجسمه‌ حجم حاضر آماده ها چیدمان الکساندرا بيركن The Art of Tomorrow art Alexandra Bircken هنرهای تجسمی هنرمند معاصر هنرمند هنر معاصر هنر فردا هنر جدید هنر نمايشگاه نگین حدادزاده نقاشي نقاش مجسمه‌ حجم حاضر آماده ها چیدمان الکساندرا بيركن The Art of Tomorrow art Alexandra Bircken هنرهای تجسمی هنرمند معاصر هنرمند هنر معاصر هنر فردا هنر جدید هنر نمايشگاه نگین حدادزاده نقاشي نقاش مجسمه‌ حجم حاضر آماده ها چیدمان الکساندرا بيركن The Art of Tomorrow art Alexandra Bircken

  در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
http://tandismag.com/31167/%d8%a7%d9%84%da%a9%d8%b3%d8%a7%d9%86%d8%af%d8%b1%d8%a7-%d8%a8%db%8c%d8%b1%da%a9%d9%86-%d9%87%d9%86%d8%b1-%d9%81%d8%b1%d8%af%d8%a7.html/feed 0
جایزه ویستا | گزارش مراسم پایانی جایزه ۳۰ میلیون تومانی ویستا - باغ موزه قصرhttp://tandismag.com/31136/%da%af%d8%b2%d8%a7%d8%b1%d8%b4-%d9%85%d8%b1%d8%a7%d8%b3%d9%85-%d8%ac%d8%a7%db%8c%d8%b2%d9%87-%d9%88%db%8c%d8%b3%d8%aa%d8%a7.html http://tandismag.com/31136/%da%af%d8%b2%d8%a7%d8%b1%d8%b4-%d9%85%d8%b1%d8%a7%d8%b3%d9%85-%d8%ac%d8%a7%db%8c%d8%b2%d9%87-%d9%88%db%8c%d8%b3%d8%aa%d8%a7.html#comments Mon, 27 Feb 2017 08:35:57 +0000 http://tandismag.com/?p=31136 باغ موزه قصر   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
گزارش مراسم پایانی جایزه  ۳۰ میلیون تومانی ویستا در باغ موزه قصر

گالری ویستا با مدیریت آقای دکتر ملک و سرکار خانم دکتر پهلوان در پی اقدامی خلاقانه مسابقه‌ای در حوزه بررسی ایده‌های‌ پروژه‌های هنری جوانان ترتیب داده‌اند که امشب هشتم اسفند ‌مراسم پایانی و معرفی یکی از هفت پروژه انتخابی به عنوان برنده جایزه در تالار فرخی یزدی باغ موزه قصر انجام شد.
مراسم اهدا جوایز با معرفی و تکریم از کامبیز درم بخش به عنوان هنرمند فعال و پیش کسوت به اتمام رسید.
در این مراسم جمعی از هنرمندان معاصر و داوران این جایزه مانند بهنام کامرانی، بهرنگ صمد زادگان، استاد احتشامی، بابک اطمینانی، سعید روانبخش، و هنرمندان حوزه سینما و تاتر، استاد بنفشه خواه، خانم سلطانی  حضور داشته و با ایراد سخنرانی و اهدائ‌ جوایز مراسم را رونق بخشیدند.
هنرمند منتخب این جایزه مبلغ سیصد میلیون ریال به صورت نقد جهت انجام و اجرا پروژه خود دریافت نمود.

ویستا هنرهای تجسمی هنرمند معاصر هنر معاصر ایران هنر معاصر هنر تجسمي نمايشگاه مراسم گالری ویستا گالری گردی گالری سعید روانبخش خانم سلطانی خانم دکتر پهلوان جایزه ویستا جایزه بهنام کامرانی بهرنگ صمد زادگان بنفشه خواه باغ موزه قصر بابک اطمینانی استاد احتشامی اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی آقای دکتر ملک

ویستا هنرهای تجسمی هنرمند معاصر هنر معاصر ایران هنر معاصر هنر تجسمي نمايشگاه مراسم گالری ویستا گالری گردی گالری سعید روانبخش خانم سلطانی خانم دکتر پهلوان جایزه ویستا جایزه بهنام کامرانی بهرنگ صمد زادگان بنفشه خواه باغ موزه قصر بابک اطمینانی استاد احتشامی اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی آقای دکتر ملک

  در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
http://tandismag.com/31136/%da%af%d8%b2%d8%a7%d8%b1%d8%b4-%d9%85%d8%b1%d8%a7%d8%b3%d9%85-%d8%ac%d8%a7%db%8c%d8%b2%d9%87-%d9%88%db%8c%d8%b3%d8%aa%d8%a7.html/feed 0
دومین جایزه اسکار اصغر فرهادی - سایت تندیس دریافت جایز ه اسکار را به اصغر فرهادی و تمام عوامل فیلم فروشنده صمیمانه تبریک می‌گویدhttp://tandismag.com/31127/%d8%ac%d8%a7%db%8c%d8%b2%d9%87-%d8%a7%d8%b3%da%a9%d8%a7%d8%b1-%d8%a7%d8%b5%d8%ba%d8%b1-%d9%81%d8%b1%d9%87%d8%a7%d8%af%db%8c.html http://tandismag.com/31127/%d8%ac%d8%a7%db%8c%d8%b2%d9%87-%d8%a7%d8%b3%da%a9%d8%a7%d8%b1-%d8%a7%d8%b5%d8%ba%d8%b1-%d9%81%d8%b1%d9%87%d8%a7%d8%af%db%8c.html#comments Mon, 27 Feb 2017 07:16:36 +0000 http://tandismag.com/?p=31127 سایت تندیس دریافت جایز ه اسکار را به اصغر فرهادی و تمام عوامل فیلم فروشنده صمیمانه تبریک می‌گوید   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
سایت تندیس دریافت جایز ه اسکار را به اصغر فرهادی و  تمام عوامل فیلم فروشنده صمیمانه تبریک می‌گوید.

در این مراسم انوشه انصاری و فیروز نادری به نمایندگی از اصغر فرهادی در مراسم اسکار ۲۰۱۷ حضور پیدا کردند. نکته جالب توجه در طراحی لباس انوشه انصاری که اصالتا اهل مشهد است چاپ نقشه این شهر از فضا بود و به این نکته‌ اشاره می‌کند که از فضا به زمین که نگاه می‌کنیم نقطه‌ای بیش نیست و این همه جنگ و هیاهو معنایی ندارد. هنرمند معاصر هنر معاصر ایران هنر تجسمي هنر فیلم فروشنده فیروز نادری عباس کیارستمی سینمای ایران سینما جایز ه اسکار انوشه انصاری اصغر فرهادی اسکار 2017 اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی

گفتنی است در مراسم اسکار ۲۰۱۷ در کلیپ یادبود درگذشتکان سینمای جهان با پخش تصویر عباس کیارستمی یاد و خاطره این عزیز را گرامی داشتند. هنرمند معاصر هنر معاصر ایران هنر تجسمي هنر فیلم فروشنده فیروز نادری عباس کیارستمی سینمای ایران سینما جایز ه اسکار انوشه انصاری اصغر فرهادی اسکار 2017 اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی
انوشه انصاری که به نمایندگی از اصغر فرهادی برای دریافت جایزه روی صحنه رفت پیام فرهادی را خواند. فرهادی در پیام خود نوشته بود:

«افتخار بزرگی‌ست که برای دومین بار این جایزه با ارزش را دریافت می‌کنم. از اعضای آکادمی، گروهم در ایران، تهیه‌کننده‌ام الکساندر ماله‌-گی و پخش‌کنندگانم کوهن مدیا و آمازون تشکر می‌کنم.

همچنین سپاسگزارم از همبستگی دیگر کاندیداهای بهترین فیلم خارجی.

متاسفم که امشب در کنار شما نیستم، من به احترام مردم کشورم و شش کشور دیگر که با قانون غیرانسانی منع ورود مهاجران مورد بی‌احترامی واقع شدند به آمریکا نیامدم.

تقسیم‌بندی جهان به ما و دشمنان ما توسط سیاستمداران افراطی، باعث ترس می‌شود، ترسی که توجیهی‌ست دروغین برای خشونت‌ها و جنگ‌ها. جنگ‌هایی که مانع بزرگی بوده‌اند برای رسیدن به دموکراسی و رعایت حقوق بشر در کشورهایی که مورد تهاجم واقع شده‌اند.

سینماگران می‌توانند با چرخش دوربین‌هایشان به مشترکات انسانی، کلیشه‌هایی که از ملیت‌ها و ادیان مختلف ساخته شده است را بشکنند و زمینه‌ همدردی و به دنبال آن همبستگی مردمان جهان را فراهم کنند. همدردی چیزی‌ست که ما امروز بیشتر از هر زمان به آن نیازمندیم.»

انصاری به دلیل تشویق پرشور حضار چند باری در جریان خواندن این متن مجبور به توقف سخنان شد.هنرمند معاصر هنر معاصر ایران هنر تجسمي هنر فیلم فروشنده فیروز نادری عباس کیارستمی سینمای ایران سینما جایز ه اسکار انوشه انصاری اصغر فرهادی اسکار 2017 اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی

 

 

 

  در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
http://tandismag.com/31127/%d8%ac%d8%a7%db%8c%d8%b2%d9%87-%d8%a7%d8%b3%da%a9%d8%a7%d8%b1-%d8%a7%d8%b5%d8%ba%d8%b1-%d9%81%d8%b1%d9%87%d8%a7%d8%af%db%8c.html/feed 0
سلسله درس های چشم متفکر | پرفورمنس در عمل و نظر | گالری شیرین - مدرس احمد رضا دالوند در 8 جلسهhttp://tandismag.com/31087/%d9%be%d8%b1%d9%81%d9%88%d8%b1%d9%85%d9%86%d8%b3-%d8%af%d8%b1-%d8%b9%d9%85%d9%84-%d9%88-%d9%86%d8%b8%d8%b1.html http://tandismag.com/31087/%d9%be%d8%b1%d9%81%d9%88%d8%b1%d9%85%d9%86%d8%b3-%d8%af%d8%b1-%d8%b9%d9%85%d9%84-%d9%88-%d9%86%d8%b8%d8%b1.html#comments Sun, 26 Feb 2017 11:43:18 +0000 http://tandismag.com/?p=31087 مدرس: احمد رضا دالوند | ۸ جلسه   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
پرفورمنس در عمل و نظر
 سلسله درس های چشم متفکر  در  گالری شیرین
مدرس: احمد رضا دالوند در ۸ جلسه
کلاس روزهای یکشنبه ۷-۵ عصر
آغاز کلاس ۱۵ اسفند ماه در گالری شیرین می باشد.
هزینه هشت جلسه دو ساعته : ۴۵۰.۰۰۰ تومان
.
.
.

هنرهای تجسمی هنر معاصر ایران هنر جدید هنر تجسمي هنر گالری شیرین گالری چشم متفکر پرفورمنس اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی احمدرضا دالوند

  در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
http://tandismag.com/31087/%d9%be%d8%b1%d9%81%d9%88%d8%b1%d9%85%d9%86%d8%b3-%d8%af%d8%b1-%d8%b9%d9%85%d9%84-%d9%88-%d9%86%d8%b8%d8%b1.html/feed 0
برگزاری حراجی های خارجی در ایران بزودی محقق نمی شود | اقتصاد هنر بخش مهمی از اقتصاد دنیا است - گفتگوی مجید ملانوروزی با خبرنگار فرهنگي ايرناhttp://tandismag.com/31008/%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af-%d9%87%d9%86%d8%b1-%d8%ad%d8%b1%d8%a7%d8%ac%d9%8a%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%d9%8a-%d8%ae%d8%a7%d8%b1%d8%ac%d9%8a.html http://tandismag.com/31008/%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af-%d9%87%d9%86%d8%b1-%d8%ad%d8%b1%d8%a7%d8%ac%d9%8a%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%d9%8a-%d8%ae%d8%a7%d8%b1%d8%ac%d9%8a.html#comments Sat, 25 Feb 2017 13:08:24 +0000 http://tandismag.com/?p=31008 گفتگوی مجید ملانوروزی با خبرنگار فرهنگی ایرنا   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
برگزاری حراجی های خارجی در ایران بزودی محقق نمی شود
اقتصاد هنر بخش مهمی از اقتصاد دنیا است
گفتگوی مجید ملانوروزی با خبرنگار فرهنگی ایرنا
به عنوان کارشناس و سیاستگذار حمایت کننده آثار هنری باید همیشه شرایطی را فراهم کنیم که سرمایه گذار بتواند با خیال راحت در حوزه هنر سرمایه گذاری کند، همانگونه که در حوزه مسکن و صنعت سرمایه گذاری می کند.

هنرهای تجسمی هنرمند معاصر هنرمند هنر معاصر ایران هنر معاصر هنر موزه منتقد مجيد ملانوروزي فرهنگ سرمایه هنری رسانه حراجي اقتصاد هنر اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی

مجید ملانوروزی روز شنبه در گفت وگوی تفصیلی با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: اقتصاد هنر بخش مهمی از اقتصاد دنیا است و اگر رسانه ها و مدیران فرهنگی بتوانند این موضوع را تبیین کنند که یک اثر هنری، ارزش اقتصادی دارد و آن اثر می تواند به شکل کتاب، کاتالوگ و کارت پستال ارائه شوند، ارزش اقتصادی و مالی به ارمغان می آورد و جامعه را از نظر فرهنگی ارزشمند می کند.

وی ادامه داد: بنگاه های اقتصادی و مالی را که بدنبال سرمایه گذاری در حوزه های مختلف هستند، باید ترغیب کنیم که با خرید آثار هنری هم سرمایه گذاری سودمند انجام دهند و هم به رشد اقتصاد هنر کمک کنند.

ملانوروزی گفت: تا کنون رویکرد بخش خصوصی، بانک ها و بنگاه ها به حوزه هنرهای تجسمی برخورد درستی بوده، با راه اندازی موزه و خرید آثار بخش اقتصاد هنر را تامین کرد که به سود هنرمند است و ارزش های مادی و معنوی آثار هنر را افزون کرده است.

به گفته وی، به عنوان کارشناس و سیاستگذار حمایت کننده آثار هنری باید همیشه شرایطی را فراهم کنیم که سرمایه گذار بتواند با خیال راحت در حوزه هنر سرمایه گذاری کند، همانگونه که در حوزه مسکن و صنعت سرمایه گذاری می کند.

مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی با بیان اینکه هنرمندان بخش بزرگی از جامعه را تشکیل می دهند، افزود: این هنرمندان همیشه نباید انتظار داشته باشند که دولت می تواند آثار هنری را بخرد زیرا این امر در درازمدت آزادی و استقلال هنرمند را سلب می کند.

ملانورزی گفت: دولت باید زیرساخت های تولید و ارائه فروش آثار تجسمی به طور مثال بیمه های هنرمندان را تامین کند تا هنرمند با فراغ بال به خلق آثار بپردازد، همچنین بخش خصوصی و عمومی با رویکردشان به خرید آثار تجسمی می توانند بخش معیشتی هنرمندان را تضمین کنند.

بخش دولتی پشتیبانی مالی از جشنواره ها را بر عهده دارد

ملانوروزی با اشاره به نقش بخش خصوصی در جشنواره ها گفت: هیچ جشنواره ای را خود اجرا نمی کنیم، بینال ها را انجمن ها برگزار می کنند، بسیاری از جشنواره ها مختلفی مثل نفس، دامونفر، رعد و جشنواره خیام و فیروزه و… را بخش خصوصی برگزار می کند و بخش دولتی فقط کمک و حمایت می کند.

وی افزود: دو جشنواره حاکمیتی در حوزه تجسمی وجود دارد که رویکرد آنها پژوهشی و استعداد یابی است و نقش تبلیغاتی و اقتصادی ندارند. یکی از جشنواره تجسمی جوانان و دیگری جشنواره هنرهای تجسمی فجر است که فجر هم با کمک موسسات هنری انجام می شود.

مدیرکل هنرهای تجسمی ادامه داد: فقط به عنوان حاکمیت بخشی از سیاستگذاری را در قالب این جشنواره ها دنبال می کنیم. در چند سال گذشته برنامه های هنری مانند اکسفوردها را دولت برگزار می کرد اما آنها نیز به بخش خصوصی واگذار شد در دولت یازدهم فعالیت های هنری و جشنواره ها را بخش خصوصی برگزار کرد و فقط پشتیبانی مالی را داریم.

رسانه و منتقد تخصصی در زمینه هنرهای تجسمی نداریم

ملانوروزی ادامه داد: ماهیت هنرهای تجسمی به خاطر نوع کار، یک ماهیت فردی است، هنرمند در گالری خود کار می کند و آثار را در کارگاه و در نگارخانه می فروشد. در دنیا بسیاری از سازمان ها و شرکت ها می آیند یک مسئولیت به عنوان مدیریت هنری به عهده می گیرند کار هنرمندان را چاپ می کنند و به مارکت اکسپوردها می برند و معرفی می کنند. هر چه یک اثر هنرمند بیشتر دیده و چاپ شود و در رسانه ها منعکس شود، اثر معروف تر و جایگاه بیشتری پیدا می کند.

وی افزود: گاهی بیمه ها تضمین سرمایه گذاری می کند و نگارخانه هایی در دنیا هستند که تضمین می کنند که یک اثر را خریداری کنند و سال آینده با قیمت بیشتر به فروش برسانند و گردش مالی زیادی جریان پیدا می کند که به هنرمند نیز کمک می کند.

مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی افزود: در دنیا رسانه های تخصصی زیادی است که به معرفی موزه های می پردازند اما در ایران در این زمینه رسانه و منتقد تخصصی نداریم.

ملانوروزی گفت: سرمایه گذاران تخصصی که روی آرت سرمایه گذاری و ظرفیت ها، و قابلیت ها و تهدید ها را شناسایی کنند، نداریم و از آنجایی که این صنعت جوان است، امیدواریم که روز به روز بتواند چهارچوب ها و شاخص های خود را مطرح تر کند و رویکرد سرمایه گذاری در ساحت آثار تجسمی افزون شود و مسیری تصاعدی بگیرد.

وی ادامه داد: نیاز به بسترهای حرفه ای رسانه، بیمه، منتقدان و سرمایه گذار داریم تا اقتصاد هنر پویا تر و فعال تر شود و در مسیر توسعه قرار گیرد.

جداسازی حمایتی از هنرمندان شهرستانی و تهرانی نداریم

مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی با اشاره به حمایت از هنرمندان شهرستانی گفت: بحث جداسازی در زمینه حمایت نداریم، هر حمایت که از هنرمند تهرانی می شود از هنرمند شهرستانی نیز خواهد شد.

وی ادامه داد: هنرمندان شهرستانی می توانند در جشنواره ها به خصوص جشنواره جوانان که در شهرستان ها برگزار می شود، شرکت کنند و شناخته شوند، همچنین این جشنواره بیشتر بدنبال کشف استعدادها و و رشد تعالی این هنرمندان است.

ملانوروزی گفت: درصد زیادی از شرکت کنندگان جشنواره تجسمی جوانان هنرمندان شهرستانی هستند با یک نگاه کلی تر این هنرمندان باید با نگارخانه ها کار کنند چون هنرمندان شهرستانی در کنار دیده شدن می خواهند آثار را بفروشند.

وی افزود: نگارخانه های خصوصی این کار را بهتر می توانند انجام دهند ولی اگر هنرمندی نتوانست با نگارخانه خصوصی ارتباط بگیرد، می تواند به نگارخانه هنر ایران که متعلق به مرکز توسعه هنرهای تجسمی است مراجعه کرده و ارتباط بگیرد. این نگارخانه در توسعه و رشد شکوفایی این استعدادهای جوان بسیار تاثیرگذار است.

برگزاری حراجی های خارجی در ایران بزودی محقق نمی شود

ملانوروزی با اشاره به حضور در حراج های بین المللی معتبر و عرضه آثار تجسمی ایران در چنین بازارهایی افزود: اداره کل هنرهای تجسمی نقش تصمیم گیر و سیاستگذار در این حوزه ندارد که خود برگزار کننده حراج باشد اما می تواند پیگیر مجوزها و دعوت ها و زمینه ساز حراجی های داخلی به ایران باشد.

وی ادامه داد: بسیاری از کشورها مخصوصا در زمان تحریم مشکلاتی مانند جابجایی پول و سرمایه داشتند و به خاطر اینکه زمینه فروش آثار هنرمندان خارجی در ایران وجود ندارد، بدنبال فرهنگ سازی هستیم که بتوانیم آثار هنرمندان خود را بخریم و کمک اقتصادی و مالی برای هنرمندان کشور در ایران فراهم کنیم.

ملانوروزی با بیان اینکه هنرمندان خارجی خیلی در ایران دیده نمی شوند و در ایران کمتر مجموعه داری است که کارهای خارجی جمع کند، گفت: برگزاری حراج های بزرگ خارجی در ایران هم از لحاظ رویکرد فرهنگی و هم از لحاظ اقتصادی مشکلاتی دارد و بزودی محقق نمی شود.

وی تصریح کرد: هدف مرکز توسعه هنرهای تجسمی فقط کمک به اقتصاد هنر تجسمی و فروش آثار هنرمندان ایرانی است تا منجر به بهبود معیشت هنرمندان و تشویق و ترغیب آنان شود.

سقفی برای حمایت از هنرهای تجسمی وجود ندارد

مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی با اشاره به بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بودجه وزارت ارشاد محدود است و یک بخش محدودتر به هنرهای تجسمی تعلق می گیرد که قابل اعتنا نیست حتی برای حفظ و مرمت آثار هم ناکافی است، نمی توانیم برای حمایت از هنرهای تجسمی سقفی بگذاریم.

وی ادامه داد: هر چه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بودجه بیشتری در اختیار هنرهای تجسمی قرار دهد و هر چه بیشتر در تولید و ارائه آثار هنری و نمایش آن در خارج از کشور و حضور در مراکز و رویدادهای بزرگ دنیا حمایت کند، در معرفی هنر و فرهنگ ایران نقش بسزایی خواهد داشت.

ملانوروزی تصریح کرد: حداقل شاید دهها برابر بودجه لازم باشد تا فضای تجسمی بتواند موفق باشد. آثار هنری ایرانی، آثاری زیبا و بدیع هستند که نیاز به ترجمه ندارند و می توانند در بازارهای جهانی و حراجی های دنیا حضور داشته باشند و تاثیرات فرهنگی بگذارد و نیز کمک به اقتصاد هنر از لحاظ فروش کنند.

وی گفت: آثار نیاز به چاپ کتاب و ارسال برای معرفی دارند و تبلیغات همه هزینه بر است، با این بودجه بخش کمی از این آرزوها و آمال ها محقق می شود.

مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی با اشاره به ارسال آثار به موزه آلمان و ایتالیا و لغو آن گفت: به دلیل اینکه در اوایل دولت این تصمیم گرفته شد و این آثار باید در موزه ها به نمایش در می آمد و موزه ها سه سال طول می کشد تا زمانی را اعلام کنند و در مدتی در انتظار بودیم، این نمایشگاه به اواخر دولت موکول شد همچنین بحث تغییر دولت و انتخابات را پیش رو داریم که نظر دست اندرکاران بر این بود که این موضوع به زمان بهتری موکول شود.

وی گفت: همچنین وزیر خارجه آلمان که تضمین آثار را داده بود، تغییر کرد و ایران نیز در این مدت با تغییر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روبرو بود. این شرایط نمایش آثار در موزه آلمان و ایتالیا را به تعویق انداخت.

ملانوروزی با اشاره به ترغیب و تشویق مخاطبان برای خرید آثار هنرمندان گفت: بخش خصوصی بهتر از دولت راجع به این موضوعات کار می کند چون سرمایه گذاری می کند اما بخش دولتی فقط می تواند حمایت کند.

وی افزود: بخشی از کار ما این است تا آثار هنری با هر بودجه ای در دسترس علاقه مندان قرار گیرد و به بسیاری از انجمن ها و گالری ها کمک کرده تا آثاری از هنرمندان را در مواقعی از سال نمایش دهند و با قیمت ارزان به فروش برسانند.

ملانوروزی گفت: گاهی این آثار زیر ۵۰۰ هزار تومان یا یک میلیون است تا کمک به فرهنگ سازی خرید آثار ایرانی شود و مردم با هر بودجه ای از تمام طبقات بتوانند اثر هنری خرید کنند.

  در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
http://tandismag.com/31008/%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af-%d9%87%d9%86%d8%b1-%d8%ad%d8%b1%d8%a7%d8%ac%d9%8a%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%d9%8a-%d8%ae%d8%a7%d8%b1%d8%ac%d9%8a.html/feed 0
نشست از آن خودسازی یا کپی در هنر معاصر | بررسی تاریخی، تحلیلی و زیبایی شناسانه - شنبه 7 اسفند ساعت 5 تا 7 عصرhttp://tandismag.com/30975/%d8%a7%d8%b2-%d8%a2%d9%86-%d8%ae%d9%88%d8%af%d8%b3%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d9%87%d9%86%d8%b1-%d9%85%d8%b9%d8%a7%d8%b5%d8%b1.html http://tandismag.com/30975/%d8%a7%d8%b2-%d8%a2%d9%86-%d8%ae%d9%88%d8%af%d8%b3%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d9%87%d9%86%d8%b1-%d9%85%d8%b9%d8%a7%d8%b5%d8%b1.html#comments Sat, 25 Feb 2017 09:35:34 +0000 http://tandismag.com/?p=30975 شنبه ۷ اسفند ساعت ۵ تا ۷ عصر   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
نشست « از آن خودسازی یا کپی در هنر معاصر »
بررسی تاریخی، تحلیلی و زیبایی شناسانه
شنبه ۷ اسفندماه ۹۵ ساعت ۵ تا ۷ عصر
مکان: عمارت روبرو 

کارشناسان نشست: زهرا قیاسی و محسن ثقفی

این نشست با همکاری انجمن منتقدین تجسمی ایران برگزار می شود و لازم به ذکر است حضور تمامی علاقه مندان و هنرمندان در  نشست از آن خودسازی یا کپی در هنر معاصر آزاد می باشد.

زهرا قیاسی در توضیح این نشست افزود، از آن خودسازی جریانی است که امروز وجهه‌ای تاریخی یافته است، اما همچنان بحث درباره حقانیت آن و مرزهایش ادامه دارد. اینکه چه خصلتی از آن خودسازی را از جعل متمایز می‌کند و جایگاه مولف در چنین آثاری کجاست موضوعاتی هستند که نظر منتقدان و نظریه پردازان را جلب می‌کنند. در این جلسه به بررسی مجمل ادبیات و تاریخ این رویکرد هنری و مباحث حقوقی مربوط به آن خواهیم پرداخت.

نشانی عمارت روبرو : چهارراه ولیعصر، ضلع شمال شرقی، نبش بانک شهر،بن بست کیانپور ، پلاک ۷

علاقه‌مندان  می توانند جهت  کسب اطلاعات بیشتر  با شماره ۰۲۱۶۶۴۰۴۲۳۰ تماس حاصل کنند.

هنرهای تجسمی هنر معاصر ایران هنر معاصر هنر تجسمي نقد هنري نشست محسن ثقفی کپی عمارت روبرو زیبایی شناسانه زهرا قیاسی انجمن منتقدین تجسمی ایران از آن خودسازی اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی

  در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
http://tandismag.com/30975/%d8%a7%d8%b2-%d8%a2%d9%86-%d8%ae%d9%88%d8%af%d8%b3%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d9%87%d9%86%d8%b1-%d9%85%d8%b9%d8%a7%d8%b5%d8%b1.html/feed 0
مجسمه‌سازی معاصر برزیل و آثار ویکتور برِشِرِت - مجسمه‌سازی | یادمان پیشگامانhttp://tandismag.com/30627/%d9%88%db%8c%da%a9%d8%aa%d9%88%d8%b1-%d8%a8%d8%b1%d9%90%d8%b4%d9%90%d8%b1%d9%90%d8%aa-%d9%85%d8%ac%d8%b3%d9%85%d9%87-%d8%b3%d8%a7%d8%b2%db%8c.html http://tandismag.com/30627/%d9%88%db%8c%da%a9%d8%aa%d9%88%d8%b1-%d8%a8%d8%b1%d9%90%d8%b4%d9%90%d8%b1%d9%90%d8%aa-%d9%85%d8%ac%d8%b3%d9%85%d9%87-%d8%b3%d8%a7%d8%b2%db%8c.html#comments Thu, 23 Feb 2017 06:30:27 +0000 http://tandismag.com/?p=30627 مجسمه‌سازی | یادمان پیشگامان | گردآوری و برگردان: علیرضا بهارلو این مقاله در شماره ۳۴۴ مجله تندیس به چاپ رسیده است.   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
مجسمه‌سازی | یادمان پیشگامان
مجسمه‌سازی معاصر برزیل و آثار ویکتور برِشِرِت
گردآوری و برگردان: علیرضا بهارلو

ریشه‌های مجسمه‌سازی امروز برزیل به سده‌ی شانزده میلادی و تکوین و تحول آن به دوره‌ای بازمی‌گردد که نخستین سکونتگاه‌ها در این سرزمین تازه‌کشف‌شده برپا شد. طی سده‌های بعدی، بخش عمده‌ی آثار مجسمه‌سازی این کشور از پرتغال وارد می‌شد که ویژگی‌ بارزشان همان ویژگی‌های باروک اروپا بود. سبک باروک در میان فرهنگ مذهبی برزیل مجال ظهور و بالندگی پیدا کرد و تا دهه‌های آغازین سده‌ی نوزدهم در قالب یک سبک مسلط هنری باقی ماند. فعالیت‌های مجسمه‌سازی در سده‌ی نوزدهم تا حدودی کاهش یافت، اما بعدها زمانی که دولت و توده‌ی مردم علاقه‌ی تازه‌ای به هنر پیدا کردند احیا شد. دراین‌میان مدرنیسم سبب شکل‌گیری دوره‌ای از تحقیقات گسترده در زمینه‌ی یک زبان نوین در حوزه‌ی مجسمه‌سازی شد که حاصل آن، دستاوردهای بزرگ هنری و مطرح‌شدن مجسمه‌سازی معاصر برزیل در سطح جهانی بود. یادمان پیشگامان ویکتور برشرت هنری مور هنرهای تجسمی هنر تجسمي هنر نمايشگاه مدرنیسم مجله هنری مجله تندیس مجسمه‌سازی معاصر برزیل مجسمه‌سازی مجسمه‌ کونستانتین برانکوش علیرضا بهارلو دوهفته نامه هنرهای تجسمی دو هفته نامه تندیس باروک اوگوست رودن اخبار هنری آرتورو داتسی
چنان‌که اشاره شد، نخستین آثار واردشده از اروپا به سرزمین برزیل، رگه‌هایی از باروک داشت. سبک باروک طی سه قرن تولید هنر در این کشور، از سده‌ی شانزدهم تا زمانی که نئوکلاسیسم در سده‌ی نوزده به جنبش شایع هنری بدل شد، پدیده‌ای غالب قلمداد می‎‌گشت. تنها پس از برافتادن نظام برده‌داری (۱۸۸۸) و استقرار جمهوری به‌جای امپراطوری در ۱۸۸۹ بود که یک جنبش کوچک اما مصمّمِ مدرنیستی در دومین دهه از سده‌ی بیستم پدیدار شد. این جنبش را شاعران، رمان‌نویسان، معماران، موسیقی‌دانان، نقاشان و مجسمه‌سازان هدایت می‌کردند. طلایه‌دار واپسین گروه از فعالان نام‌برده (مجسمه‌سازان)، ویکتور برِشِرِت۱ بود.یادمان پیشگامان ویکتور برشرت هنری مور هنرهای تجسمی هنر تجسمي هنر نمايشگاه مدرنیسم مجله هنری مجله تندیس مجسمه‌سازی معاصر برزیل مجسمه‌سازی مجسمه‌ کونستانتین برانکوش علیرضا بهارلو دوهفته نامه هنرهای تجسمی دو هفته نامه تندیس باروک اوگوست رودن اخبار هنری آرتورو داتسی
برشرت در سائو پائولو، مرکز ایالت سائو پائولو (برزیل) متولد شد و رشد کرد. این شهر و ایالت درطول سال‌های پیشرفت هنرمند، تحولات فرهنگی و اقتصادی فوق‌العاده‌ای را پشت سر گذاشت. صادرات قهوه، تجارتِ روبه‌رشد و پدیده‌ی صنعتی‌شدن، همگی سائو پائولو را به پویاترین ایالت در این جمهوری جدید مبدل کرد. چنین رونقی موجب جذب موجی از مهاجرانی شد که عمدتا از شمال ایتالیا و پرتغال و همچنین ژاپن و خاورمیانه می‌آمدند. این مهاجران علاوه بر ازدیاد جمعیت ساکن در ایالت، تنوع و آگاهی فرهنگی را نیز همراه داشتند.یادمان پیشگامان ویکتور برشرت هنری مور هنرهای تجسمی هنر تجسمي هنر نمايشگاه مدرنیسم مجله هنری مجله تندیس مجسمه‌سازی معاصر برزیل مجسمه‌سازی مجسمه‌ کونستانتین برانکوش علیرضا بهارلو دوهفته نامه هنرهای تجسمی دو هفته نامه تندیس باروک اوگوست رودن اخبار هنری آرتورو داتسی
برشرت مطالعات هنری خود را در زمینه‌ی هنرها و صنایع، در یک مدرسه‌ی محلی آغاز کرد. در این دوره همچنان‌که روشنفکران تلاش می‌کردند تا به این کلان‌شهرِ درحال‌رشد ماهیتی – به‌لحاظ فرهنگی – پالوده و پیشرو بدهند، رونق و رفاه و تفاخرِ «پاولیستاها»۲ (ساکنان سائو پائولو) موجب ترغیب حمایت از هنرهای بصری گشت. فارغ‌التحصیلان این مدرسه، نسل صنعتگرانی را تشکیل دادند که به‌طرزی چشمگیر – و اغلب ناشناخته – سبب توسعه‌ی خانه‌ها، ابنیه‌ی عمومی و فضاهای شهری شدند.یادمان پیشگامان ویکتور برشرت هنری مور هنرهای تجسمی هنر تجسمي هنر نمايشگاه مدرنیسم مجله هنری مجله تندیس مجسمه‌سازی معاصر برزیل مجسمه‌سازی مجسمه‌ کونستانتین برانکوش علیرضا بهارلو دوهفته نامه هنرهای تجسمی دو هفته نامه تندیس باروک اوگوست رودن اخبار هنری آرتورو داتسی
برشرت که به مزیت تحصیل در خارج آگاه بود، برای شناساندن خود و کسب اعتبار، به ایتالیا سفر کرد. وی درکنار آرتورو داتسی۳، مجسمه‌ساز رومی، آناتومی و شیوه‌ی کار با گِل رس را فراگرفت. این هنرمند جوان حتی کارگاه کوچکی را در سال ۱۹۱۵ در روم راه‌اندازی کرد. یک سال بعد در نمایشگاه «آماتورها و حرفه‌ای‌ها»۴ (مربوط به تشکیلات هنر در روم، «انجمن آماتورها و خبرگان هنرهای زیبا»۵) و در نمایشگاه بین‌المللی هنرهای زیبای روم شرکت کرد و موفق شد به‌خاطر ساخت اثری باعنوان «بیداری»۶ (۱۹۱۶) برنده‌ی جایزه‌ی اول شود. او در سال ۱۹۱۷ برای حضور در مراسم خاکسپاری اوگوست رودن به پاریس سفر کرد. رودن مجسمه‌سازی بود که تأثیر بسزایی بر نسل ویکتور برشرت، به‌ویژه در زمینه‌ی فرم زنانه از خود به‌جای گذاشته بود. برشرت پیش از بازگشت به برزیل، در ۱۹۱۹ در نمایشگاه «کاسینا دِل پینچو توسط بیگانگان»۷ (روم) شرکت کرد.یادمان پیشگامان ویکتور برشرت هنری مور هنرهای تجسمی هنر تجسمي هنر نمايشگاه مدرنیسم مجله هنری مجله تندیس مجسمه‌سازی معاصر برزیل مجسمه‌سازی مجسمه‌ کونستانتین برانکوش علیرضا بهارلو دوهفته نامه هنرهای تجسمی دو هفته نامه تندیس باروک اوگوست رودن اخبار هنری آرتورو داتسی
برشرت جوان در ایتالیا یک سبک مجسمه‌سازی مدرن را که به ذائقه‌ی پاولیستاها خوش می‌آمد فراگرفته بود. شیوه‌ی سبک آر دکو در آثار او، مناسبِ آثار عمومیِ گرانیتی‌ای بود که قدرت و استحکام را به‌نمایش می‌گذاشتند و همچنین آثار کوچک و مجزای برنزی یا مرمرینی که باشکوه، طبیعی (ابتدایی) و پویا می‌نمودند. نماینده‌ی این سبک متأخر، مجسمه‌ی «اِوا»۸ بود که جلوه‌ای از نیروی خلاقه‌ی زنانه را نمایش می‌داد. دولت سائو پائولو در سال ۱۹۲۱ این اثر را به دست آورد و اکنون در مرکز فرهنگی شهر قرار دارد.
برشرت، سفارش ساخت یادمانی عمومی را نیز از سوی دولت برای مرزنشینانی که موجب توسعه‌ی سائو پائولو شده بودند دریافت کرد. این اثر که «یادمان پیشتازان»۹ نام داشت، مهم‌ترین کار هنری او محسوب می‌شود. ازآنجا که این مجسمه‌ساز مدت زمان زیادی را خارج از کشور گذرانده بود، تنها اندکی پیش از وفاتش کار را به‌اتمام رساند.یادمان پیشگامان ویکتور برشرت هنری مور هنرهای تجسمی هنر تجسمي هنر نمايشگاه مدرنیسم مجله هنری مجله تندیس مجسمه‌سازی معاصر برزیل مجسمه‌سازی مجسمه‌ کونستانتین برانکوش علیرضا بهارلو دوهفته نامه هنرهای تجسمی دو هفته نامه تندیس باروک اوگوست رودن اخبار هنری آرتورو داتسی
برشرت از سال‌های ۱۹۲۱ تا ۱۹۳۶ عمدتا در پاریس زندگی می‌کرد و مرتب به برزیل بازمی‌گشت. وی باآنکه در خارج به سر می‌برد، اما در فوریه‌ی ۱۹۲۲ با ارائه‌ی بیش از ۱۰ مجسمه، ازجمله «صنم»۱۰، در نمایشگاه پیشروِ «هفته‌ی هنر مدرنِ»۱۱ سائو پائولو شرکت کرد. این هنرمند به‌مدت بیش ‌از یک دهه، آثار خود را به‌نمایش گذاشت و در پاریس در «سالن پاییزه»، «سالن هنرمندان فرانسوی»، «سالن کاشیکاری» و «سالن مستقلان» موفق به دریافت جوایزی شد. دولت فرانسه، اثر دیگری از او باعنوان «گروه»۱۲ را برای «موزه‌ی دوژو دوپام» (که بعدها در زمان جنگ ازآنجا منتقل شد) تصاحب و «نشان لژیون» (دونور) را به وی تقدیم کرد. برشرت به‌عنوان یکی از پایه‌گذاران «انجمن هنر مدرن» در ۱۹۳۲، تأثیر بیشتری در رشد و توسعه‌ی مدرنیسم برزیل از خود به جای گذاشت.یادمان پیشگامان ویکتور برشرت هنری مور هنرهای تجسمی هنر تجسمي هنر نمايشگاه مدرنیسم مجله هنری مجله تندیس مجسمه‌سازی معاصر برزیل مجسمه‌سازی مجسمه‌ کونستانتین برانکوش علیرضا بهارلو دوهفته نامه هنرهای تجسمی دو هفته نامه تندیس باروک اوگوست رودن اخبار هنری آرتورو داتسی

موضوعات هنری برشرت، حین بازگشت او به برزیل در ۱۹۳۶ متحول شد؛ ازاین‌حیث که دیگر آنچه عرضه می‌کرد بازتابی از ذوق و علاقه به مضامین بومی‌ای بود که اغلب در تعریف مدرنیسم برزیل نقش داشتند. وی اکنون به‌جای ساخت پیکره‌هایی از دیانا، فاون‌ها۱۳ یا رقصندگان باله، آثاری از هندیان برزیلی، حیوانات، شخصیت‌های قومی و مردمی، و قهرمانان ملّی تهیه می‌کرد. آثار او کماکان حاوی خصلت یا وجهی از انتزاعی بود که در تحولات هنری اروپا نیز یافت می‌شد. برشرت در سال ۱۹۴۱ پیکره‌ای یادبود از دوک کاشیاس، قهرمان برزیلی جنگ در سده‌ی نوزدهم، خلق کرد. بعد از جنگ، در واپسین دهه از حیات خود، به نمادپردازی مظهر کمالِ مجسمه‌سازی مدرن برزیل روی آورد. وی در نخستین دوسالانه‌ی هنرهای سائو پائولو (۱۹۵۱)، جایزه‌ی ملّی مجسمه‌سازی را از آن خود کرد.یادمان پیشگامان ویکتور برشرت هنری مور هنرهای تجسمی هنر تجسمي هنر نمايشگاه مدرنیسم مجله هنری مجله تندیس مجسمه‌سازی معاصر برزیل مجسمه‌سازی مجسمه‌ کونستانتین برانکوش علیرضا بهارلو دوهفته نامه هنرهای تجسمی دو هفته نامه تندیس باروک اوگوست رودن اخبار هنری آرتورو داتسی
«یادمان پیشتازان»، با ۵۰ متر طول و ۱۲ متر ارتفاع، دو سال بعد رونمایی شد. این اثر به نمایش نژادهای عمده‌ی سائو پائولو و برزیل که باعث استقرار و بنای سرحد برزیل به‌سبکی قهرمانانه شده بودند می‌پرداخت. اثر مزبور از حدود ۴۰ پیکره تشکیل شده که ارتفاع بزرگترین‌شان شش متر است. برشرت پس از تکمیل اثری به‌نام «شاهکار»۱۴، در ۱۷ دسامبر ۱۹۵۵ در شهر بومی خودش دیده از جهان فروبست.
ویکتور برشرت، مجسمه‌سازی مبدع و مبتکر نبود، اما مقلّد ماهرِ هنرمندان پیشگامِ زمانه‌ی خود به‌حساب می‌آمد؛ علی‌الخصوص رودن، کونستانتین برانکوش و هنری مور. چنین مهارت و دستاوردی، برای بازشناخت این هنرمند به‌عنوان الگویی مرکزی درجهت پیشرفت مجسمه‌سازی مدرن برزیل و تأثیر چشمگیر او بر این حوزه، از اهمیت برخوردار بود. مهم‌تر آنکه برشرت بعد از بازگشت از فرانسه و اقامت در برزیل در دو دهه‌ی پایانی عمرش، سبک تقلیدی خود را به‌همراه تأثیری اصیل و شگفت، وقف مضامین و شخصیت‌های برزیلی کرد.یادمان پیشگامان ویکتور برشرت هنری مور هنرهای تجسمی هنر تجسمي هنر نمايشگاه مدرنیسم مجله هنری مجله تندیس مجسمه‌سازی معاصر برزیل مجسمه‌سازی مجسمه‌ کونستانتین برانکوش علیرضا بهارلو دوهفته نامه هنرهای تجسمی دو هفته نامه تندیس باروک اوگوست رودن اخبار هنری آرتورو داتسی
پی‌نوشت

۱- Victor Brecheret     ۲- paulistas    ۳- Arturo Dazzi    ۴- Amatori e Cultori (Amateurs and Professionals)    ۵- Societa degli Amatori e Cultori di Belle Arti    ۶-Despertar (Awakening)   ۷-Mostra degli stranieri alla Casinadel Pincio (Casina del Pincio Exposition by Foreigners)    ۸-Eva    ۹-Monument to the Pioneers   ۱۰-Idol    ۱۱-Week of Modern Art    ۱۲-Group
۱۳-موجودی اسطوره‌ای متشکل از انسان و بز (بُزمرد)
۱۴-Prima (masterpiece)
منابع: The Encyclopedia of Sculpture, edited by Antonia Boström, vol.1 / www.victor.brecheret.nom.br / www.educacao.uol.com.br / www.en.wikipedia.org

یادمان پیشگامان ویکتور برشرت هنری مور هنرهای تجسمی هنر تجسمي هنر نمايشگاه مدرنیسم مجله هنری مجله تندیس مجسمه‌سازی معاصر برزیل مجسمه‌سازی مجسمه‌ کونستانتین برانکوش علیرضا بهارلو دوهفته نامه هنرهای تجسمی دو هفته نامه تندیس باروک اوگوست رودن اخبار هنری آرتورو داتسی یادمان پیشگامان ویکتور برشرت هنری مور هنرهای تجسمی هنر تجسمي هنر نمايشگاه مدرنیسم مجله هنری مجله تندیس مجسمه‌سازی معاصر برزیل مجسمه‌سازی مجسمه‌ کونستانتین برانکوش علیرضا بهارلو دوهفته نامه هنرهای تجسمی دو هفته نامه تندیس باروک اوگوست رودن اخبار هنری آرتورو داتسی یادمان پیشگامان ویکتور برشرت هنری مور هنرهای تجسمی هنر تجسمي هنر نمايشگاه مدرنیسم مجله هنری مجله تندیس مجسمه‌سازی معاصر برزیل مجسمه‌سازی مجسمه‌ کونستانتین برانکوش علیرضا بهارلو دوهفته نامه هنرهای تجسمی دو هفته نامه تندیس باروک اوگوست رودن اخبار هنری آرتورو داتسی یادمان پیشگامان ویکتور برشرت هنری مور هنرهای تجسمی هنر تجسمي هنر نمايشگاه مدرنیسم مجله هنری مجله تندیس مجسمه‌سازی معاصر برزیل مجسمه‌سازی مجسمه‌ کونستانتین برانکوش علیرضا بهارلو دوهفته نامه هنرهای تجسمی دو هفته نامه تندیس باروک اوگوست رودن اخبار هنری آرتورو داتسی یادمان پیشگامان ویکتور برشرت هنری مور هنرهای تجسمی هنر تجسمي هنر نمايشگاه مدرنیسم مجله هنری مجله تندیس مجسمه‌سازی معاصر برزیل مجسمه‌سازی مجسمه‌ کونستانتین برانکوش علیرضا بهارلو دوهفته نامه هنرهای تجسمی دو هفته نامه تندیس باروک اوگوست رودن اخبار هنری آرتورو داتسی یادمان پیشگامان ویکتور برشرت هنری مور هنرهای تجسمی هنر تجسمي هنر نمايشگاه مدرنیسم مجله هنری مجله تندیس مجسمه‌سازی معاصر برزیل مجسمه‌سازی مجسمه‌ کونستانتین برانکوش علیرضا بهارلو دوهفته نامه هنرهای تجسمی دو هفته نامه تندیس باروک اوگوست رودن اخبار هنری آرتورو داتسی   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
http://tandismag.com/30627/%d9%88%db%8c%da%a9%d8%aa%d9%88%d8%b1-%d8%a8%d8%b1%d9%90%d8%b4%d9%90%d8%b1%d9%90%d8%aa-%d9%85%d8%ac%d8%b3%d9%85%d9%87-%d8%b3%d8%a7%d8%b2%db%8c.html/feed 0
دنیاگردی | مجله تندیس شماره ۳۴۴ - برگزاری نمایشگاه مایکل آرمیتاژ در وایت کیوب هنگ کنگhttp://tandismag.com/30625/%d8%af%d9%86%db%8c%d8%a7%da%af%d8%b1%d8%af%db%8c-%d9%85%d8%ac%d9%84%d9%87-%d8%aa%d9%86%d8%af%db%8c%d8%b3-%d8%b4%d9%85%d8%a7%d8%b1%d9%87-%db%b3%db%b4%db%b4.html http://tandismag.com/30625/%d8%af%d9%86%db%8c%d8%a7%da%af%d8%b1%d8%af%db%8c-%d9%85%d8%ac%d9%84%d9%87-%d8%aa%d9%86%d8%af%db%8c%d8%b3-%d8%b4%d9%85%d8%a7%d8%b1%d9%87-%db%b3%db%b4%db%b4.html#comments Thu, 23 Feb 2017 06:00:54 +0000 http://tandismag.com/?p=30625 برگزاری نمایشگاه مایکل آرمیتاژ در وایت کیوب هنگ کنگ | برگزاری نمایشگاه مارک برندنبرگ | برگزاری نمایشگاه مارک برندنبرگ | نمایش مناظر پیتر فری در انگلیس | تصویر کردن خشونت شورشیان کلمبیا توسط یکی از قربانیان آنها | چاپ شده در مجله تندیس | ادامه در سایت تندیس   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>

برگزاری نمایشگاه مایکل آرمیتاژ در وایت کیوب هنگ کنگ
هنگ کنگ، چین: شعبه‌ی گالری وایت کیوب در هنگ کنگ اولین نمایشگاه انفرادی هنرمند کنیایی ساکن بریتانیا، مایکل آرمیتاژ را با عنوان «میوه‌ی عجیب» برگزار کرده است. آرمیتاژ نقاشی‌هایی می‌کشد که با تاریخ هنر پیوند دارد، و اغلب از تدابیر فنی و ترکیب‌بندی‌های نقاشی‌های تاریخی اقتباس می‌کند تا سیاست‌های فرهنگی و اجتماعی افریقای شرقی معاصر را تحلیل کند. اگرچه صحنه‌های به تصویر کشیده شده در نقاشی‌های او گاهی روستایی و سرزنده هستند، اما این زیبایی‌شناسی آگاهانه، تصویر نادرستی از پژوهش متعهدانه‌ی او در مورد روایات مرتبط، به طور خاص، فصل مشترک رفتار اجتماعی و جنسی بر زمینه‌ای از محافظه‌کاری فرهنگی، ارائه می‌دهد. آرمیتاژ تصاویرش را از منابع الهام گسترده‌ای جمع‌آوری می‌کند؛ اخبار و رسانه‌های اجتماعی، خاطرات شخصی خودش و طراحی کردن از روی مدل زنده.

وایت کیوب هنگ کنگ هنرهای تجسمی هنر معاصر نمايشگاه مجله تندیس شماره ۳۴۴ مایکل آرمیتاژ مارک برندنبرگ دوهفته نامه هنرهای تجسمی دو هفته نامه تندیس دنیاگردی پیتر فری اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی           او با رنگ‌روغن روی پارچه‌هایی از جنس پوست لوبوگو(Lubugo) نقاشی می‌کند، که از درختانی در اوگاندا برداشت می‌شود و بیشتر در تولید پارچه‌های مقدس و آیینی کاربرد دارد. وی پارچه را روی چهارچوب می‌کشد و پارگی و درزهای حاصل از دوختنشان را در بافت و ترکیب‌بندی نهایی نقاشی لحاظ می‌کند. در چندین اثر حاضر در نمایشگاه، آرمیتاژ به «بایکوکو»(Baikoko) پرداخته است؛ رقصی که ریشه در ساحل تانزانیا دارد. وایت کیوب هنگ کنگ هنرهای تجسمی هنر معاصر نمايشگاه مجله تندیس شماره ۳۴۴ مایکل آرمیتاژ مارک برندنبرگ دوهفته نامه هنرهای تجسمی دو هفته نامه تندیس دنیاگردی پیتر فری اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی این رقص که تنها توسط زنان اجرا می‌شود، در سال‌های اخیر با نمایش در موزیک ویدئوهای سبک Bongo Flava محبوبیت یافته، اما به دلیل ماهیت جنسی صریحش با محدودیت‌های روزافزونی از سوی دولت تانزانیا مواجه شده است. در کار Nasema Nawe، او از نقاشی مشهور گوگن، «کُشتی گرفتن یعقوب با فرشته» وام گرفته، و چیدمان عناصر ترکیب‌بندی آن را معکوس کرده است. درحالی که گوگن به پرده برداشتن از این فعالیت مذهبی نیمه مشروع می‌پردازد، آرمیتاژ هم یک آیین‌باوری جمعی خلسه گونه‌ی مشابه، که یکی از ملزومات فرم اکسپرسیو رقص بایکوکو است، را نمایش می‌دهد. با این حال، در نقاشی آرمیتاژ، پیکره‌های حاضر در پیش‌زمینه‌ عامدانه روی خود را از رقصنده‌ها برگردانده‌اند. در کار دیگری، «بایکوکو در دهانه‌ی رود Mwachema»، رقصنده‌های بایکوکو به صورت معلق بالای زمین به تصویر کشیده شده‌اند، به شکلی که به نقاشی «آتروپوس» فرانسیسکو گویا اشاره دارد.وایت کیوب هنگ کنگ هنرهای تجسمی هنر معاصر نمايشگاه مجله تندیس شماره ۳۴۴ مایکل آرمیتاژ مارک برندنبرگ دوهفته نامه هنرهای تجسمی دو هفته نامه تندیس دنیاگردی پیتر فری اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی

در «گردن‌آویزی»(Necklacing) یک مرد برهنه با یک تایر اتومبیل دور گردنش در میان دو درز یا خط روی سطح لوبوگو قرار گرفته است، که به شکل عمودی دو طرف بدن او امتداد دارند. ایده‌ی این نقاشی، که تصویری نافذ و آزاردهنده است، از واقعه‌ای که هنرمند در دوران کودکی شاهدش بوده نشات می‌گیرد، که در آن جمعیت زیادی از اراذل و اوباش به دنبال یک مرد برهنه با تایری دور گردنش بودند. «گردن‌آویزی» نوعی مجازات غیرقانونی است که از سوی باندهای جنایتکار در سراسر افریقا اجرا می‌شود.

وایت کیوب هنگ کنگ هنرهای تجسمی هنر معاصر نمايشگاه مجله تندیس شماره ۳۴۴ مایکل آرمیتاژ مارک برندنبرگ دوهفته نامه هنرهای تجسمی دو هفته نامه تندیس دنیاگردی پیتر فری اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی در یکی دیگر از نقاشی‌های نمایشگاه، «میوه‌ی عجیب» آرمیتاژ یک پیکر مونث را نشسته روی شاخه‌های یک درخت نمایش می‌دهد. زن از زاویه‌ی دید پایین تصویر شده و تنها کف پای او قابل مشاهده است. این نقاشی، که عنوانش به آهنگی اعتراضی درباره‌ی قتل همراه با زجر(lynching) امریکایی‌های افریقایی‌تبار اشاره دارد، به این حقیقت می‌پردازد که ۶۰ درصد از جمعیت کنیا اکنون ۲۵ سال و کمتر دارند. این امر بدین معناست که آینده‌ی مناسبی برای جوانان این کشور متصور نیست. در برخی موارد حاد در ساحل شمالی کنیا، جوانان والدین‌شان را به جادوگری متهم می‌کنند، که به مطرود شدن و مورد حمله قرار گرفتن آنها از سوی مردم محلی منتهی می‌شود و از این طریق فرزندانشان فرصت می‌یابند اموال و دارایی‌های خانواده را تصاحب کنند.

وایت کیوب هنگ کنگ هنرهای تجسمی هنر معاصر نمايشگاه مجله تندیس شماره ۳۴۴ مایکل آرمیتاژ مارک برندنبرگ دوهفته نامه هنرهای تجسمی دو هفته نامه تندیس دنیاگردی پیتر فری اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی در یک مورد، مردی در نتیجه‌ی همین اتهامات توسط یک اوباش کشته شد، که به خودکشی همسرش انجامید. کار «باغ‌های مالیرو» هم به شکل مشابهی از یک رویداد واقعی در کاکامگای کنیا الهام گرفته شده است؛ جایی که پلیس نزدیک یک نیمکت در باغ‌های مالیرو یک دوربین مخفی نصب کرده بود. این نیمکت محلی بود که مردم مکررا برای رابطه‌ی جنسی همدیگر را آنجا ملاقات می‌کردند. برای بی‌آبرو کردن این افراد، تصاویر ویدئویی دوربین پلیس به صورت آنلاین پخش می‌شد، اما در نقاشی آرمیتاژ، این صحنه‌های نامشروع نه صرفا شهوت‌انگیز و نظربازانه، بلکه سوررئال می‌شوند که بابون‌هایی ساکت و مجسمه‌وار شاهد آن هستند. این عنصر سوررئالیستی در کارهای دیگر هنرمند هم ادامه می‌یابد که حیوانات بازیگران عمده‌ی آن هستند. مایکل آرمیتاژ(متولد ۱۹۸۴) در حال حاضر در نایروبی و لندن زندگی می‌کند. وی لیسانسش را از مدرسه‌ی هنر اسلید در ۲۰۰۷ و فوق لیسانسش را از رویال آکادمی لندن در ۲۰۱۰ اخذ کرده است.

http://whitecube.com/

وایت کیوب هنگ کنگ هنرهای تجسمی هنر معاصر نمايشگاه مجله تندیس شماره ۳۴۴ مایکل آرمیتاژ مارک برندنبرگ دوهفته نامه هنرهای تجسمی دو هفته نامه تندیس دنیاگردی پیتر فری اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی وایت کیوب هنگ کنگ هنرهای تجسمی هنر معاصر نمايشگاه مجله تندیس شماره ۳۴۴ مایکل آرمیتاژ مارک برندنبرگ دوهفته نامه هنرهای تجسمی دو هفته نامه تندیس دنیاگردی پیتر فری اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی وایت کیوب هنگ کنگ هنرهای تجسمی هنر معاصر نمايشگاه مجله تندیس شماره ۳۴۴ مایکل آرمیتاژ مارک برندنبرگ دوهفته نامه هنرهای تجسمی دو هفته نامه تندیس دنیاگردی پیتر فری اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی وایت کیوب هنگ کنگ هنرهای تجسمی هنر معاصر نمايشگاه مجله تندیس شماره ۳۴۴ مایکل آرمیتاژ مارک برندنبرگ دوهفته نامه هنرهای تجسمی دو هفته نامه تندیس دنیاگردی پیتر فری اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی وایت کیوب هنگ کنگ هنرهای تجسمی هنر معاصر نمايشگاه مجله تندیس شماره ۳۴۴ مایکل آرمیتاژ مارک برندنبرگ دوهفته نامه هنرهای تجسمی دو هفته نامه تندیس دنیاگردی پیتر فری اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی

برگزاری نمایشگاه مارک برندنبرگ
سالزبورگ، اتریش: گالری تادیس روپک پنجمین نمایشگاه انفرادی مارک برندنبرگ را برگزار نموده است. این نمایشگاه با عنوان «خیابان آلفا»، متشکل از ۲۴ طراحی از از یک مجموعه‌ی جدید است که بر اساس عکس‌های تاریخی از پوشش‌های سنتی و تصاویری از جوانان با روپوش مدارس کشیده شده‌اند. این طراحی‌ها از زنان بی‌تحرک و پوشیده در لباس‌های سنتی همچون پیکره‌هایی شبح مانند از عصری دیگر، اشتیاق هنرمند نسبت به جزییات ظاهری را نشان می‌دهد. طراحی‌های پرتره، بر اساس عکس‌هایی از زنان با لباس‌های سنتی‌شان در دهه‌ی ۱۹۴۰، کشیده شده و از طریق فرآیند کپی و دستکاری کردن عکس‌ها، معکوس و بیگانه‌سازی شده‌اند. برندنبرگ بر سکون حالت بدن زنان و نگاه خیره‌ی آنها به اطراف تاکید دارد و کاری می‌کند صورت‌ و بدن‌‌شان خشک و بی‌حرکت، همانند عروسک‌های چوبی به نظر برسد. الگوهای توری‌های دست دوز و سوزن دوزی‌ها در کار او به ساختار اجتماعی زمان حاضر منتقل شده‌اند. گروه دختران، نوجوانانی که در حال گپ و گفت هستند و از نگاه تماشاگر بی‌خبرند، به شکل مبهمی از میان یک غبار سفید ظاهر می‌شوند، همانند عکس‌های یادگاری از گذشته‌ای دور. این دسته از طراحی‌ها بر اساس عکس‌های خود برندنبرگ کار شده‌اند، که طی سفرش به نیوزیلند و استرالیا گرفته شده بودند. در نگاه اول، طراحی‌های ظریف شبح گون مدادیِ هنرمند همانند تصاوبر نگاتیوی از یک جهان موازی نامانوس به نظر می‌رسند. صحنه‌های واقعگرای او با تظاهرات کنندگان، هواداران فوتبال در حال تکان دادن پرچم، دلقک‌ها و میدانگاه‌ها، پرتره‌های او از دوستان و اقوام، و فواره‌ها و تزیینات عظیم کریسمس، جلوه‌ی تهدیدکننده‌ی تشویش‌آمیزی دارند. سطح براق و نقره‌ای سرب مدادِ طراحی با ضخامت متنوع خطوط محیطی طرح‌ها درآمیخته می‌شود. همه چیز غرق در پرتو نوری عجیب و غیر واقعی است و به نظر می‌رسد اشکال روی کاغذ سفید، از کیفیت توام با آرامش اصلی خود بی بهره‌اند. مارک برندنبرگ (متولد ۱۹۶۵، برلین) در آلمان و امریکا بزرگ شده است. او در دهه‌ی ۱۹۹۰ برای طراحی‌هایش به شهرت رسید و کارهایش در مجموعه‌های مهم جهان نگهداری و نمایش داده می‌شود.
www.ropac.net

وایت کیوب هنگ کنگ هنرهای تجسمی هنر معاصر نمايشگاه مجله تندیس شماره ۳۴۴ مایکل آرمیتاژ مارک برندنبرگ دوهفته نامه هنرهای تجسمی دو هفته نامه تندیس دنیاگردی پیتر فری اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی

نمایش مناظر پیتر فری در انگلیس
سالزبری، انگلیس: در نگاه نخست به نظر می‌رسد نقاشی‌های پیتر فِری استمرار سنت قدیمی نقاشان منظره‌نگاری نظیر کانستِبِل، دال، فردریش و ترنر است. او تاثیر احساسی فصل‌های متفاوت و یا تغییرات ناگهانی آب و هوا را در کارش بیان می‌کند و ضربات قلم سرزنده‌اش یقینا همه‌ی هیجان و جنبش گذر ابرها در آسمان و خِش خِش درختان در باد را تسخیر می‌کنند. با این وجود، مناظر فری یکسره بازنمایانه نیستند. وی مکان‌های خاصی را به تصویر نمی‌کشد، بلکه در عوض ترکیبی از صحنه‌های متفاوت می‌آفریند که در زمان‌ها و نقاط مختلف شاهدشان بوده و بعدا در کارگاهش آنها را دوباره کنار هم چیده است. بنابراین صحنه‌هایی که فری نقاشی می‌کند در فضایی برزخ مانند، جایی میان واقعیت و خیال هستند، درست همانند عبور خاطره‌ای از ذهن. این نمایشِ فضای درونی یا روانی است که کار فری را چنین فریبنده و معاصر می‌کند. او اخیرا زمان بیشتری را دور از وطنش سوئد، در پوکت تایلند می‌گذراند. اقامت کوتاه مدت او در تایلند وی را هم ردیف هنرمندان قدیمی‌تری قرار می‌دهد که آنها هم به کشورهای خارجی سفر می‌کردند. بر خلاف گوگن و ماتیس، فری به دنبال موضوعات نامتعارف و اگزوتیک نیست. با این حال او تغییر در پالت رنگش را پذیرفته است؛ استفاده از آن دسته از رنگ‌های درخشانی که ما «به شکل شفاف‌تر و شدیدتری در نزدیکی خط استوا تجربه می‌کنیم، در آن لحظه‌ی کوتاه که گوی طلایی خورشید در افق غروب می‌کند.» تغییر جدید دیگر در تجربیات فری، مجسمه‌سازی است. وی شروع به ساخت مجسمه‌های برنزی با رنگ‌آمیزی تیره کرده است، که نسخه‌های سه بعدی درختانی است که در نقاشی‌های او حضور دارند. همچنان که منتقد هنری، Timo Valjakka، می‌نویسد: «اینها به صورت مشهودی مجسمه‌های یک نقاش هستند، با توجه به این موضوع که آنها همانقدر با نور و سایه شکل گرفته‌اند که با دست.» برای «مسیر»، اولین نمایشگاه هنرمند در انگلیس بعد از شش سال، فری مجموعه‌‌ای ‌از نقاشی‌ها و مجسمه‌های جدیدی را اختصاصا برای New Art Centre آفریده است. پیتر فری در ۱۹۴۷ در Lysekil سوئد به دنیا آمده است. وی درBåstad و پوکت زندگی و کار می‌کند.
http://sculpture.uk.com

وایت کیوب هنگ کنگ هنرهای تجسمی هنر معاصر نمايشگاه مجله تندیس شماره ۳۴۴ مایکل آرمیتاژ مارک برندنبرگ دوهفته نامه هنرهای تجسمی دو هفته نامه تندیس دنیاگردی پیتر فری اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی

تصویر کردن خشونت شورشیان کلمبیا توسط یکی از قربانیان آنها
کالی، کلمبیا: زمانی که پارتیزان‌های ارتش آزادیبخش ملی ناگهان وارد کلیسایی در غرب کلمبیا شدند و ۱۸۰ نفر را ربودند خوان دنیل اوتویای ده ساله به همراه خانواده‌اش برای مراسم عشاء ربانی در آنجا حضور داشتند. امروز، پارتیزان‌های چپگرا، آخرین گروه شورشی فعال در کلمبیا، مشغول گفتگوهای صلح با دولت هستند تا به مناقشه‌ی ۵۳ ساله‌ای پایان دهند که دویست و شصت هزار قربانی گرفته است. اوتویا، اکنون به عنوان هنرمندی ۲۸ ساله، خود را وقف کشیدن تصاویر عظیمی از اقدامات خشونت‌آمیزی کرده که ارتش آزادیبخش ملی مرتکب شده است. او می‌گوید این یادآوری تاریخ خون‌آلود کلمبیا، در حالی که کشور می‌کوشد به صلح پایدار دست یابد، پراهمیت است. نقاشی کردن همچنین به نوعی درمانِ آسیب‌های ناشی از تجربیات وحشتناک هنرمند از جنگ در کودکی است. وی در گفتگو با آژانس خبری فرانس پرس می‌گوید: «من دچار آسیب روانی هستم، و تصمیم گرفتم راجع به آن حرف بزنم. قربانیان این مناقشه به مدتی طولانی ساکت مانده‌اند… برای من، ثبت همه‌ی آن در یک نقاشی راهی برای برملا کردنش بوده است.» یک یکشنبه‌ی معمولی در ۱۹۹۹ بود که اوتویا و خانواده‌اش ربوده شدند. در حالی که آنها در کلیسا نشسته بودند بیست تن از نیروهای ارتش آزادیبخش با لباس مبدل ارتش کلمبیا به داخل هجوم آوردند و گفتند به دلیل بمب‌گذاری باید ساختمان را تخلیه کنند. آنها ۱۸۰ نفر را گروگان گرفتند. اوتویا به دلیل سن کمش تقریبا بی‌درنگ آزاد شد، اما والدین و برادرش شش ماه اسیر بودند، و با پرداخت باج آزاد شدند. اوتویا طی این مدت با یکی از عموهایش زندگی می‌کرد و در همین زمان بود که به نقاشی کردن روی آورد. «بیشترین چیزی که به یاد می‌آورم چهره‌ی مادرم است؛ چهره‌ای که نمی‌توانم آن را از خاطرم پاک کنم، چهره‌ای دلواپس تنها گذاشتن من.» با سبکی رئالیستی و همزمان رویاگون، اوتویا روی بوم‌هایی به بزرگی دو در دو متر، بر اساس عکس‌های خبری از حادثه‌ی گروگان‌گیری نقاشی می‌کند. او می‌گوید دستیابی به صلح یک کار طولانی و سخت خواهد بود، اما می‌افزاید «بیایید امیدوار باشیم که امکان‌پذیر است.»
www.artdaily.org

وایت کیوب هنگ کنگ هنرهای تجسمی هنر معاصر نمايشگاه مجله تندیس شماره ۳۴۴ مایکل آرمیتاژ مارک برندنبرگ دوهفته نامه هنرهای تجسمی دو هفته نامه تندیس دنیاگردی پیتر فری اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی

  در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
http://tandismag.com/30625/%d8%af%d9%86%db%8c%d8%a7%da%af%d8%b1%d8%af%db%8c-%d9%85%d8%ac%d9%84%d9%87-%d8%aa%d9%86%d8%af%db%8c%d8%b3-%d8%b4%d9%85%d8%a7%d8%b1%d9%87-%db%b3%db%b4%db%b4.html/feed 0
کارگاه عکاسی کامران عدل | موزه عکسخانه شهر - در کارگاهی با عنوان «نقد عکس»، درباره‌ی نقد و شیوه‌های خوانش عکس‌هاhttp://tandismag.com/30800/%da%a9%d8%a7%d9%85%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%b9%d8%af%d9%84-%d9%85%d9%88%d8%b2%d9%87-%d8%b9%da%a9%d8%b3%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%87.html http://tandismag.com/30800/%da%a9%d8%a7%d9%85%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%b9%d8%af%d9%84-%d9%85%d9%88%d8%b2%d9%87-%d8%b9%da%a9%d8%b3%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%87.html#comments Wed, 22 Feb 2017 07:43:53 +0000 http://tandismag.com/?p=30800 در کارگاهی با عنوان «نقد عکس»، درباره‌ی نقد و شیوه‌های خوانش عکس‌ها   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
کارگاه دو روزه با حضور کامران عدل و کاوه فرزانه در موزه عکسخانه شهر

موزه عکسخانه شهر در کارگاهی دو روزه به سراغ دو تن از استادان عکاسی ایران رفته است. ابتدا روز یک شنبه ۸ اسفند،کامران عدل، یکی از مهم‌ترین و برجسته‌ترین عکاسان ایران میهمان موزه عکسخانه است. در این کارگاه با عنوان «شش دهه عکاسی»، علاوه بر گفت‌و‌گو با کامران عدل درباره‌ی عکس‌ها و جهان زیسته‌اش، نمایشگاهی از آثارش نیز دایر خواهد شد.
در روز دوم، دوشنبه ۹ اسفند، کاوه فرزانه، مدرس عکاسی میهمان موزه اند و در کارگاهی با عنوان «نقد عکس»، درباره‌ی نقد و شیوه‌های خوانش عکس‌ها با مخاطبان گفت‌و‌گو خواهند کرد.
هر دو کارگاه راس ساعت ۱۶:۳۰ در محل موزه عکسخانه شهر به نشانی، میدان هفتم تیر، میدان بهار شیراز، بوستان بهار شیراز برگزار خواهد شد. ورود برای تمام علاقه‌مندان آزاد و رایگان است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره‌ی تلفن ۸۸۸۴۸۹۹۹۳ تماس بگیرید یا به نشانی اینترنتی موزه www.iranphotomuseum.com مراجعه کنید.

هنرهای تجسمی هنر تجسمي هنر نقد عکس نشست موزه عکس کامران عدل عکس عکاسی شش دهه عکاسی اخبار هنری اخبار هنرهای تجسمی

  در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
http://tandismag.com/30800/%da%a9%d8%a7%d9%85%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%b9%d8%af%d9%84-%d9%85%d9%88%d8%b2%d9%87-%d8%b9%da%a9%d8%b3%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%87.html/feed 0
تاریخ هنرنگاری ایران | انجمن علمی هنرهای تجسمی ایران - مبانی هنرهای تجسمی ایران با رویکرد تاریخ هنرنگاری ایران در سه دهه اخیرhttp://tandismag.com/30789/%d8%aa%d8%a7%d8%b1%db%8c%d8%ae-%d9%87%d9%86%d8%b1%d9%86%da%af%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86.html http://tandismag.com/30789/%d8%aa%d8%a7%d8%b1%db%8c%d8%ae-%d9%87%d9%86%d8%b1%d9%86%da%af%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86.html#comments Tue, 21 Feb 2017 13:16:55 +0000 http://tandismag.com/?p=30789 مبانی هنرهای تجسمی ایران با رویکرد تاریخ هنرنگاری ایران در سه دهه اخیر | ۴ و ۵ اسفند   در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
انجمن علمی هنرهای تجسمی ایران با مشارکت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در تاریخ ۴ و ۵ اسفند چهارمین همایش ملی مبانی هنرهای تجسمی ایران با رویکرد تاریخ هنرنگاری ایران در سه دهه اخیر را برگزار می‌کند:

چهارشنبه ۴ اسفند از ساعت ۱۳ الی ۱۸ (افتتاحیه، سخنرانی و پذیرایی)

پنج شنبه ۵ اسفند از ساعت ۱۰ الی ۱۴:۳۰ ( ادامه مراسم، پذیرایی، اختتامیه، اهداء جوایز و تقدیرنامه) که در بزرگراه شهید حقانی، بعد از ایستگاه مترو حقانی، خروجی کتابخانه ملی، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، سالن همایش ها، سالن حکمت برگزار می‌شود.

مکان برگزاری همایش: بزرگراه شهید حقانی، بعد از ایستگاه مترو حقانی، خروجی کتابخانه ملی, سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، سالن همایش ها، سالن حکمت
آدرس دبیرخانه:
انجمن علمی هنرهای تجسمی ایران: میدان شیخ بهایی ، درب شرقی دانشکده هنر، دانشگاه الزهرا (س)، ساختمان طراحی، طبقه سوم اتاق ارشد۲
برای کسب اطلاعات بیشتر: دبیر اجرایی همایش، آقای مصطفی خزایی با شماره (۰۹۱۲۴۲۳۶۳۲۴) تماس حاصل فرمایید.

نحوه ثبت نام و ارسال مقالات از طریق سایت تخصصی همایش

 

سخنرانی دکتر میترا معنوی راد  (دبیر علمی همایش)

 

 
پژوهش های میدانی نیاز تاریخ هنر نگاری معاصر ایرانبهرام احمدی

دکترای تاریخ هنر معاصر- عضو هیات علمی دانشگاه یزد

 
کارکرد روش پیچیدگی در تحلیل آثار تاریخ هنردکتر رضا افهمی

دانشیار دانشکده هنر و معماری- دانشگاه تربیت مدرس

 
کلیودینامیک و تاریخ هنر به مثابه علمدکتر فریناز فربد

استادیار دانشکده هنر- دانشگاه الزهرا

 
تاریخ هنر ایران: تاریخ هنر یا تاریخ سیاست؟ نقدی بر ر ویکردهای مسلط تاریخ نگاری هنر ایرانلیلا طباطبایی یزدی

دانشجوی دکتری تاریخ تطبیقی و تحلیلی هنراسلامی – دانشگاه تربیت مدرس

 
پذیرایی بعدازظهر: ۱۵:۳۰– ۱۵:۰۵
تاریخ نگاری رویکردهای طراحی جلد کتاب در سه دهه اخیر در ایرانفاطمه مرسلی توحیدی

دانشجوی دکتری پژوهش هنر-دانشگاه الزهرا

 
بررسی سنت گرایی در تاریخ نگاری هنر اسلامی (مطالعه بر آثار هانری استیرلن پاپادوپلو)ندا هوشمند مفرد

کارشناس ارشد ارتباط تصویری

 
تاریخ هنر نگاری در دوره معاصر ایران (نگارگری) زندگی و آثار محمود فرشچیانامیر رضایی نبرد

دانشجوی دکتری تاریخ تطبیقی و تحلیلی هنراسلامی- دانشگاه تهران

 
آسیب شناسی تاریخ نگاری هنر ایران در کتب خارجی و ایرانیکاملیا طالعی

دانشجوی دکترای فلسفه هنر ،دانشگاه علوم تحقیقات اردبیل

 

بازخوانی انتقادی آثار تاریخ نگاران و پژوهشگران معاصر خوشنویسی در ایران با نگاهی تطبیقی به آثار پژوهشگران ترکیهولی الله کاوسی

دانشجوی دکترای تاریخ تطبیقی و تحلیلی هنراسلامی – عضو هیات علمی بنیاد دائره المعارف اسلامی

تحلیل موضوعی و روش شناسی پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد رشته پژوهش هنر (دانشگاه های دولتی ایران)محمد امین محمدی

کارشناس ارشد داننشگاه علم و هنر یزد

بررسی تأثیر منابع هویت فرهنگی در تاریخ نقاشی معاصر ایران (مطالعه موردی دهه های ۶۰ و ۷۰ ه.ش)مرجان ادراکی

دانشجوی دکترای پژوهش هنر

فقدان توجه به خود نقادی از درون در تاریخ نگاری هنر معاصر ایرانرضا رفیعی راد

دانشجوی کارشناسی ارشد نقاشی دانشگاه یزد

هنرنگاری نشست کتابخانه ملی تاریخ هنرنگاری ایران پژوهش | انجمن علمی هنرهای تجسمی ایران

  در وب سایت ببینید

به کانال تلگرام تندیس بپیوندید telegram.me/tandismag

]]>
http://tandismag.com/30789/%d8%aa%d8%a7%d8%b1%db%8c%d8%ae-%d9%87%d9%86%d8%b1%d9%86%da%af%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86.html/feed 0