یکشنبه , ۱ مرداد ۱۳۹۶
خانه | پژوهش | مجسمه‌های سورئال مانوئلا لینهاس در هنر فردا

نوشته دیوید ریدل

مجسمه‌های سورئال مانوئلا لینهاس در هنر فردا

مجسمه‌های سورئال مانوئلا لینهاس در هنر فردا 
مانوئلا  لینهاس Manuela Leinhoss
نوشته: دیوید ریدل

سایت تندیس ترجمه نگین حدادزاده

درک هنر معاصر نیازمند مطالعه‌ای وسیع است، کسب دانش تاریخی و شناختی دقیق از جهان امروز. کتاب هنر فردا از جمله کتاب هایی است که در کنار نمونه هایی از آثار هنرمندان نوظهور متونی راهگشا برای رمزگشایی و درک آثار آنها و جریان‌های هنری‌شان ارائه می‌دهد و در نهایت دورنمایی از آینده هنر جهان به دست می‌دهد. در این پرونده متون این کتاب را به همراه آثار هنرمندان آن ترجمه و در اختیار شما قرار خواهم داد. امیدوارم که این مختصر دریچه‌ای باشد برای کنجکاوی بیشتر و شناخت بهتر جهان هنر معاصر.
The Art of Tomorrow

Editors:Laura Hoptman, Yilmaz Dziewior, Uta Grosenick

مانوئلا  لینهاس Manuela Leinhoss

مانوئلا لینهاس متولد ۱۹۷۳ در مرین هلند آلمان است و در برلین کار و زندگی می کند.

مانوئلا اشیائی شبیه به مجسمه را از سنگ، چوب، فلز و مقوا می­‌سازد که می­‌توان گفت نشان­‌دهنده بینشی نسبتاً کلاسیک به مجسمه است. او با سیم­، پارچه­، بتونه و اشیا حاضر-آماده زبان بصری شاعرانه و فاخری ایجاد می­‌کند و در عین حال اجازه می­‌دهد که ردپای فرآیندی خلاق در آنها باقی بماند.

manuela leinhoss 1

آثار مانوئلا به لحاظ فرمی شامل اشیایی هستند مشابه اسبابِ خانه‌ یا ساختارهایی مثل صحنه تئاتر و مدل­‌های معماری سورئال: در «هر چه نرمتر با آن بازی کنی سخت­تر می‌­شود»[۱]  شیئی کمد مانند که کتیبه­ را به ذهن می‌­آورد، توجه را به سمت ویترین‌های شیشه‌­ای می‌کشاند، کنسول و پرده و عناصری که حاکی از حضور فضای خصوصی هستند در کنار آنچه عمومی است قرار می‌گیرند. ایده استفاده از کشو و جعبه و ویترین­‌های بدون کارآیی در اثر «جعبه صرفاً موقتی است»[۲] هم وجود دارد. عنوان اثر به شعری از سیلویا پلات ارجاع می­‌دهد. لینهاس آثار دیواری و اشیا دیگری همچون «نیمه­ گشوده»[۳] را نیز خلق کرده است، که بیننده را دعوت به راه رفتن در پیرامون می­‌کند.

حضور این آثار مکالمه‌­ای بین بیننده و محیط اطراف و آثار دیگر ایجاد می‌­کند. به رغم خشک و رسمی بودن، برخی آثار بیننده را به وسیله دریچه‌ها و دستگیره­‌ها به نزدیک شدن دعوت می­‌کنند.manuela leinhoss 3

در عین حال لینهاس با ارجاع به تاریخ هنر و ادبیات به نقد مدرنیسم، واژگان زیباشناختی و ویژگی­‌های مادی آن می­‌پردازد. آثار او علیرغم تقلیل فرمی­، عناوینی دارند که در سطح محتوا تداعی معانی­‌های امکان‌پذیری به دست می‌­دهند، هرچند که هرگز به طور کامل رمزگشایی نمی‌شوند و خوانشی صریح ارائه نمی­‌کنند. برخی آثار دیواری مثل «بدون نام» یا cri هنر مینیمال را به یاد می‌­آورند، حتی با وجود اینکه آگاهانه از زیباشناسی صنعتی مینیمال دوری می­‌کنند. آثار گاهی به سمت لوازم خانگی مرموز تحول پیدا می­‌کنند مثل «احساسی رسمی حاکم است»[۴]. در مقابل KOPF ۲۰۰۷ بی­‌شک کنستانتین برانکوزی را یادآور می­‌شود.

اثر بسیار ظریف «پایان قرن»[۵]  به نوعی با عنوانش الهام هنرمند را از آن زمانه لو می‌­دهد. زمانه‌ای که هنرمندانش را برای تقلیل گرایی و هنر برای هنر می­‌ستود. لینهاس با هنرمندانی چون میکائلا ایچوالد[۶] و تیا جارجادزه[۷]، همکاری داشته و کارش را به این همکاری­‌ها نیز ارجاع می­‌دهد. این مساله در کتاب هنرمند « احساسی رسمی حاکم است» مشهود است که در آن  آثار خود را به هنرمندان دیگر ربط می­‌دهد یا به رمانی از مجموعه «زن نوین» فیشر ورلاگ  یا به یادداشت­‌هایMalte Laurids Brigge اثر راینر ماریا ریلکه.

manuela leinhoss 2

قسمت قبل از پرونده هنر فردا The art ao tomorrow را اینجا بخوانید:

[۱] “The softer you play it, the stronger it gets” (۲۰۰۷)

[۲] “The Box is Only Temporary”(۲۰۰۸)

[۳] “Ajar”(۲۰۰۸)

[۴] “A formal feeling comes”(۲۰۰۷)

[۵] (۲۰۰۷) “Finde de ciècle”

[۶] *Michaela Eichwald

[۷] *Thea Djordjadze

گروه مرمت آثار هنری آوام

نوشته‌های پیشنهادی

ژوزف کودلکا C/O Berlin

نمایش آثار ژوزف کودلکا عکاس برجسته قرن بیست و یکم در c/o برلین

نمایش آثار ژوزف کودلکا عکاس برجسته قرن بیست و یکم در c/o برلین عکس‌هایی از ...

هنر ایران شهرام کریمی shahram karimi

در هنر ایران هنرمند ایرانی ابتدا یک هنرمند نیست یک ایرانی است

در هنر ایران هنرمند ایرانی ابتدا یک هنرمند نیست یک ایرانی است گفتگوی جاوید رمضانی ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مزایای عضویت در خبرنامه تندیس را میدانید؟
دریافت بهترین مطالب وب سایت و مجله تندیس
ما هم از اسپم متنفریم و مطمئن باشد مشخصات شما امن خواهد بود.