اخبار ویژه
خانه | نامه های نیمه ماه | نامه اول دی ماه |نقاشی و هندوانه

به امید يلداي فروش آثار هنري و رونق بازار اين همه گالري تازه افتتاح شده

نامه اول دی ماه |نقاشی و هندوانه

به قلم جاوید رمضانی 
رفته بودم برای شب یلدا هندوانه ای تهیه کنم که سر از یک میوه فروشی لوکس درآوردم . مانند بسیاری از اهالی هنر ، ما نیز مشتری میادین شهرداری هستیم ، که بیشتر در رده ی تولید هستند نه فروش و کمتر به مغازه های لوکس- میوه فروشی سر میزنیم. القصه، درمراودات با صاحب مغازه ناگهان بر روی دیوار،یک اثر نقاشی ملاحظه نمودم .اثری بود از بزرگان هنر معاصر. با کمی تعجب جویای احوال کار شدم که از کجا خریداری شده و چرا اینجا نصب گردید و غیره.

تصور بفرمایید که نشاط بنده از دیدن یک اثر نقاشی نفیس در یک مغازه و تصور حضور یکی از اهالی عموم ملت در گالری، یا یک رویداد فروش آثار در چه حد بود، که با توضیحات مغازه دار عزیز تبدیل به بهت گردید.هنر تجسمي هنر نامه اول ماه جاوید رمضانی اقتصاد هنر
ظاهراً مکان انتخاب شده ترفند گالری دار با ذوقی بوده که حوزه بازاریابی خود را به میوه فروشی گسترش داده بود.
همین چند روز پیش بود که در رسانه ها ، خبر رکورد شکنی گالری های تهران در نمایش آثار را ملاحظه نمودم. با قِران این خبر و آن اتفاق فهمیدم که چه تلاشی برای فروش و تولید در حوزه هنر جریان دارد و گویا کارخانه اندی وارهول در ابعاد بزرگ در هنر ما شکل گرفته است. تمام این پزهای عالمانه‌ی رسانه های متفکر ، ‌نقد‌اجتماعی و هستی‌شناسی مینیمال و غیره همگی جزئی از این کارخانه است.
عجیب آنکه یکی از دوستان قدیمی نقاش و گالری دار نیز، همین چند هفته قبل می گفت که آپارتمان خود را با باغ پرتغال تعویض نموده و محصولات باغ را با اهل و عیال برداشت نموده اند و تحفه ای از محصول را برایمان آوردند که خدا خیرشان دهد. فکر می کردم اگر ادوارد هاپر بود حتماً اثری با مضمون « نقاش بر بالای درخت پرتغال » را خلق می نمود.
واقعاً‌ که برای تعریف هنر این روزها فیلسوف لازم نداریم . همان که اندی وارهول گفت؛« هنر پول درآوردن است .» و هنرمند «کارخانه ایران خودرو»که دیگر جایی نمی توان رفت با این ترافیک جانکاه.
امیدوارم که یلدای فروش آثار هنری نیز سر برسد و بازار این همه گالری تازه افتتاح شده رونق یابد.

گروه مرمت آثار هنری آوام

نوشته‌های پیشنهادی

لباس‌های مفهومی

نمایشگاه گروهی لباس‌های مفهومی

نمایشگاه گروهی لباس‌های مفهومی با عنوان نوگراییی در مد در گالری سبحان با نمایشگاه گردانی سارا برنده و همراهی اساتید سارا مهدیان و سیما کلانتر

رزیدنسی COLLIDE

فراخوان برنامه رزیدنسی COLLIDE و جایزه بین‌المللی

همه هنرمندان علاقمند برای حضور در برنامه رزیدنسی COLLIDE که در مرکز CERN در شهر ژنو کشور سوئیس و موسسه هنری FACT در شهر لیورپول کشور انگلیس برگزار می‌شود میتوانند تا اطلاعات هنری و پروپوزال خود را برای این جایزه نقدی و رزیدنسی که تمام هزینه‌های آن از طریق برگزارکننده تامین می‌شود.ارسال نمایند.| مهلت ارسال اطلاعات ۱۳ اسفند ۱۳۹۵ ادامه در سایت تندیس ....مرکز CERN یکی از مهم‌ترین آزمایشگاه‌های جهان است که در آن سوالات مهم درباره جهان و طبیعت مورد بررسی قرار می‌گیرد. موسسه هنری FACT یک مرکز هنری با هدف پیوند مردم با هنر و تکنولوژی است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

مزایای عضویت در خبرنامه تندیس را میدانید؟
دریافت بهترین مطالب وب سایت و مجله تندیس
ما هم از اسپم متنفریم و مطمئن باشد مشخصات شما امن خواهد بود.