اخبار ویژه
خانه | نقدوبررسی | گزارش نمایشگاه | گزارش تصویری|گردآوری آزاده شولی با انواع “۱۰۰۱” بشقاب

گالری شیرین

گزارش تصویری|گردآوری آزاده شولی با انواع “۱۰۰۱” بشقاب

نمایشگاهی در گالری شیرین با انواع “۱۰۰۱” بشقاب
به کوشش آزاده شولی _ ۱۴ ال ۳ آذر ۱۳۹۵
به قلم علی نورپور

در فرهنگ ما ایرانیان واژه بشقاب ماخذ از زبان ترکی “بش ” به معنی خالی و قاب به معنی ظرف می باشد. در زبان پارسی به بشقاب، دوری می‌گفتند ،امروزه نیز همچنان در برخی زبان‌های محلی، برای نمونه مازندرانی، بشقاب بزرگ را دوری می‌گویند. از دیگر واژه‌های پارسی معادل بشقاب شیلان،شیلانه،بزمه ولب تخت می باشد . در قدیم به‌ویژه بشقاب‌های بزرگ لبه‌دار را دوری، پردل، و رکابی می‌گفتند در پارسی قدیم بشقاب سفالی و یا سُکوره، سُکُرجه، اُسکُر، اُسکُرچه می گفتند . بشقاب بزرگ زکنج، بشقاب کوچک بَزمَک ، بشقاب کشیده دیس ، بشقاب ژرف گِردَنَه ، بشقاب چوبی چپین و بشقاب پهن تبرک یا گرباک نامیده می‌شده است .
بشقاب از اشیایی است که ما انسان ها بسیار با آن سرو کار داریم حالا در این مجموعه ما جنبه دیگر از مصرف این شی را میبینیم که خود زمینه ای برای تغذیه بصری مخاطبین خود شده،آثاری متفاوت از یکدیگر که هر مخاطب با وارد شدن به گالری با سلیقه خاص خود بشقاب خاص خود را پیدا می کند.آثار این نمایشگاه که به نوعی جلوه گری یک هنر تجسمی در هنر کاربردیست که یاد آور هنریست که قدمت چند هزار ساله در فرهنگ ما دارد ودر این پروژه از هنرمندانی که در رشته های مختلف چون نقاشی ، خوشنویسی، تذهیب،عکاسی،سینما،سرامیک، حجم،نگارگری و تصویرگری فعالیت دارند دعوت به همکاری شده است. رنگها،فرم ها، نقوش و … هر یک از آثار نشان دهنده روحیه شخصی هر هنرمند می باشند . مراحل خلق آثار به این صورت بوده که به هنرمندان مدعو امکانات نقاشی به همراه بشقاب سرامیکی و توضیحات نحو اجرا داده شده ومراحل نهایی پخت کوره توسط مسئولین پروژه انجام شده است.

گروه مرمت آثار هنری آوام

نوشته‌های پیشنهادی

گالری گردی بهمن

گالری گردی بهمن ماه منتشر شد

راهنمای گالری گردی سایت تندیس به صورت PDF و با قابلیت دانلود رایگان در اختیار علاقه‌مندان و اعضای سایت قرار دارد. در گالری‌ گردی بهمن ماه ۹۵ می توانید برنامه بهمن ماه گالری های هما جرجانی، مهروا، بیست وشش، سبحان،طراحان آزاد،مهروا ،سیحون، اُ،آتبین،آران، پروژه آران،صا،والی،،...... را مشاهده نمایید.

فتحعلی شاه قاجار

هنر دختر فتحعلی شاه قاجار در فرهنگ‌سرای گلستان

فرهنگسرای گلستان آثار هنری ام سلمه دختر فتحعلی شاه قاجار را به نمایش می‌گذارد. نمایشگاه تصویر نسخه خطی دعای صباح امیرالمومنین (ع) به خط ام سلمه قاجار، گوشه‌ای جذاب از هنر زنان خوش‌نویس ایرانی در دوره قاجار را ارائه می دهد.... ادامه در سایت تندیس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*

مزایای عضویت در خبرنامه تندیس را میدانید؟
دریافت بهترین مطالب وب سایت و مجله تندیس
ما هم از اسپم متنفریم و مطمئن باشد مشخصات شما امن خواهد بود.